۳ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 957 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۱

عدم مشروعیت داخلی آل سعود

آل سعود در محاصره عدم مشروعيت داخلي و فشار خارجي

آل سعود به گفته بسیاری از تحلیلگران در بدترین شرایط تاریخی حاکمیت بر شبه جزیره عربستان قرار گرفته است و این پادشاهی که در نیم قرن گذشته با ابزار نفت و گرفتن تضمین های امنیتی از آمریکا، حکومت خود را جاودانه می دید، هرگز تصور قرار گرفتن در چنین وضعیت بغرنجی را نمی آل سعود در محاصره عدم مشروعیت داخلی و فشار خارجی کرد. آل سعود اکنون با چالش های متفاوتی روبروست که قرار گرفتن در محاصره انقلاب های منطقه در یمن، بحرین، مصر و حاکمیت دموکراتیک در عراق در کنار نگرانی از بی وفایی آمریکا در حمایت از ماندن سعودی ها در قدرت، وجود اختلافات گسترده بین اعضای خاندان آل سعود به خاطر قریب الوقوع بودن مرگ پادشاه در نتیجه مریضی و کهولت سن و همچنین افزایش فزاینده درخواست های مردمی برای آزادی های مدنی و مذهبی بیشتر، بویژه در مناطق نفت خیز شیعه نشین ازجمله این چالش ها هستند.

رسانه های جمعی با اشاره به بی وفایی آمریکایی ها به حسنی مبارک دیکتاتور مصر و مهمترین متحد واشنگتن در خاورمیانه، نگرانی از دچار شدن به سرنوشت مبارک را بزرگترین نگرانی آل سعود در شرایط حاضر عنوان کرده اند.

**طمع دیرینه به منابع نفتی عربستان
——————————————-
وبسایت انگلیسی زبان ‘د فری لیبرتی’ در مطلبی در سال ۲۰۰۲ و پیش از حمله آمریکا به عراق، این واقعیت را یادآور شد که آمریکا در جستجوی سلطه کامل بر منابع نفتی، و بعد از حذف صدام در جستجوی کنار زدن آل سعود است.
این وبسایت تحلیلی نوشت: دولت عربستان اکنون با پس زدن اتهامات دولت جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا درباره نقش ریشه ای وهابیت در گسترش تروریسم جهانی، بنیادگرایی مسیحی بوش و حامیانش را در وضعیت نابهنجار منطقه موثر دانست.
‘د فری لیبرتی’، مدیریت نارضایتی های استان شیعه نشین شرق عربستان و همچنین بحرین را مدنظر آمریکایی ها دانست و در اشاره به موردنظر بودن اقدام نظامی گسترده یا محدود علیه آل سعود به گزارش مرکز سیاست امنیتی و دفاعی بین المللی آمریکا(رند) در این باره اشاره کرد. رند در گزارشی به هیات سیاست دفاعی پنتاگون خواستار اعلام اولتیماتومی به عربستان شد که در آن بر تصرف چاه های نفتی این کشور در صورت توقف نکردن حمایت از تروریسم تاکید شده است.
این وبسایت تحلیلی در کنار اشاره به عربستان به عنوان هدف بعدی تجاوز نظامی آمریکایی ها، سناریوی انگلیس را برای ریاض، تجزیه آن عنوان کرد. وبسایت مزبور در پایان، ایجاد دموکراسی به سبک غرب و زمینه سازی برای تغییر گسترده را استراتژی منطقه ای کاخ سفید عنوان دانست.

**بازی بچه اژدها و پسربچه

دکتر پرویز شافی تحلیلگر مجله کرسنت اینترنشنال، یک مجله خبری بین المللی درباره نهضت های اسلامی جهان وابسته به موسسه اندیشه اسلامی معاصر در کانادا درباره روابط اسلام آباد و ریاض با واشنگتن نوشت: دوستی پاکستان و عربستان با آمریکا مثل دوستی پسربچه روستایی با بچه اژدهاست که با شادی و رضایت همراه است، اما در نهایت وقتی بچه اژدها بزرگ می شود، باوجودی که پسربچه روستایی دیگر از آن فاصله می گیرد، اما بچه اژدها به وی بیشتر نزدیک می شود و در نهایت با پیچیدن دور وی استخوان های وی را می شکند.
این تحلیلگر، کاپیتالیسم و امپریالیسم آمریکا را به چنین اژدهایی تشبیه می کند و با احمق خواندن حکام عربستان و پاکستان به آنها هشدار می دهد که از سرنوشت صدام که با چراغ سبز واشنگتن ایران و کویت را مورد حمله قرار داد، اما در نهایت توسط آمریکایی ها کنار گذاشته شد، عبرت بگیرند.
دکتر شافی در نهایت به گفته های اخیر یک مقام آمریکایی درباره حمایت ریاض از بمب گزاران انتحاری نیز اشاره کرد و نوشت: طبق اسناد اخیر منتشر شده توسط ویکی لیکس مقامات آمریکایی عربستانی ها را حامی تروریسم می دانند.
این تحلیلگر در نهایت، کشاندن جنگ با القاعده به خاک پاکستان و عربستان و دامن زدن به ناآرامی های داخلی را از اهداف ایالات متحده در این مناطق دانست.
احتمالا برآورد آمریکایی ها از اوضاع داخلی عربستان به دلیل کهنه شدن کینه ها از زمامداری آل سعود این است که می توانند زمینه همزیستی مسالمت آمیز مردمی را از بین ببرند و شرایط را برای تجزیه این کشور فراهم کنند.
نکته مهم دیگر، مشروعیت حکومت آل سعود بر عربستان است که اوضاع را برای آینده آنها دشوار کرده است. این خاندان تلاش کرده است با انتساب خود به نبی اکرم اسلام(ص) حکومت خود را مشروعیت بخشد، درحالیکه تحقیقات جدید حقایق هولناکی را آشکار کرده است. ‘ناصر السعید’ نویسنده سرشناس عربستانی با انتشار کتاب ۱۰۴۰ صفحه ای ‘تاریخ آل سعود’ به افشاگری وسیعی دست زد که به قیمت جانش تمام شد.
وی در این کتاب اثبات می کند که نسب این خاندان یهودی بوده و سران صهیونیسم مانند بن گوریون، برای تأسیس رژیم موردنظر خود، حمایت ویژه آل سعود را با خود همراه داشته اند. السعید در این کتاب به قتل عام قبایل عربستانی توسط آل سعود اشاره کرده و برای اثبات ادعایش از عکس های زیادی استفاده می کند.
پایگاه اطلاع رسانی ‘عربیا تودی’ یک پایگاه خبری تحلیلی در حوزه اخبار شبه جزیره نیز عربستان را نگران تحولات یمن و بحرین از گذشته دور عنوان کرد و نوشت: ریاض نگران رسیدن ناآرامی های بحرین به مناطق شرقی نفت خیز خود است. عربستان از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ با هدایت مستشاران خارجی، اقداماتی را علیه القاعده انجام داد که سبب گریختن آنها به یمن شد.
این پایگاه انگلیسی زبان، تحولات یمن را از گذشته دور مورد توجه غرب عنوان کرد و نوشت: فارغ از اینکه خشونت های یمن ناشی از جدایی طلبان جنوب یا القاعده است، این ناآرامی ها به خاطر دادن فضا به القاعده برای افزایش قدرت، غرب را نگران کرده است.

**ناامیدی آل سعود از واشنگتن

روزنامه کانادایی نشنال پست در مطلبی با تیتر’ نگران انقلاب، عربستان سعودی به بازنگری در دوستی با آمریکا می اندیشد’، نوشت: عربستان خود را تحت محاصره انقلاب های منطقه احساس می کند و خاندان آل سعود از این بابت نگران هستند. سقوط مبارک، ناآرامی های یمن در جنوب، ناآرامی های بحرین در شرق و نفوذ ایران در منطقه شیعه نشین عراق و سوریه در مرز با عربستان همگی حاکمیت آل سعود را به چالش می کشند.

مارتین ایندیک معاون اول موسسه برونکینگز در واشنگتن معتقد است؛ به لحاظ تاریخی در زمان مشکلات شاهان سعودی به تضمین های روسای جمهوری آمریکا در موضوعات امنیتی چشم می دوزند، اما در شرایط حاضر، ملک عبداله، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را تهدیدی برای امنیت داخلی خود می داند. وی می ترسد در دوران خیزش های گسترده مردمی خاورمیانه، اوباما از وی هم مثل مبارک بخواهد از قدرت کناره گیری کند. شاه عربستان از زمان کنار گذاشته شدن مبارک، دنباله روی از آمریکا را کمتر کرده است.

مقام های عربستانی به این موضوع توجه نمی کنند که درواقع این آمریکایی ها نبودند که مبارک را کنار زدند، بلکه پس از قطعی شدن سقوط مبارک برای جلوگیری از تشدید دشمنی مردم مصر علیه ایالات متحده، خود را موافق کنار رفتن وی معرفی کردند.

چارلز فریمن سفیر سابق آمریکا در ریاض معتقد است؛ باوجود همکاری ریاض با واشنگتن در مناطقی مثل عراق، افغانستان، فلسطین و برخی مناطق دیگر، عربستان در حال کاهش دادن وابستگی امنیتی به ایالات متحده است. آل سعود در یک رویکرد جدید در حال نزدیک شدن بیشتر به چین، روسیه و قدرت های اروپایی هستند.
نشنال پست به مخالفت جدی ریاض با کناره گیری مبارک تا آخرین لحظه نیز اشاره کرد و به نقل از ‘مایکل هان’ تحلیلگر بنیاد آمریکایی ‘قرن’ نوشت: واکنش های عربستان به تحولات منطقه دفاعی بوده است.
این روزنامه به نقل از ‘جان آلترمن’ تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن، بحرین را از دید آل سعود یک تهدید امنیتی ارزیابی کرد و نوشت: باوجود دیدار اخیر ۹۰ دقیقه ای رابرت گیتس با پادشاه عربستان و اطمینان دادن وزیر دفاع آمریکا به ملک عبدالله درباره برجا بودن پیمان های امنیتی و روابط گذشته، نه تنها عرب ها، بلکه ترک ها و حتی اسراییلی ها دیگر به آمریکایی ها اعتماد ندارند.

**ناآرامی خاورمیانه و تجزیه عربستان

رسانه های جهانی با توجه به متضرر شدن واشنگتن از بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و تلاش آمریکایی ها برای مدیریت بحران در یکی از مهمترین حوزه های نفوذشان، فشار بر ریاض برای انجام اصلاحات آمریکایی، کنار گذاشتن آل سعود از قدرت یا حداقل به انزوا کشاندن بخشی از این خانواده و در نهایت حتی تجزیه عربستان به سه قسمت عربستان مرکزی، عربستان شیعه نشین و عربستان جنوبی را در دستورکار ایالات متحده در خصوص شبه جزیره اعلام کرده اند.
‘دومینیک مویسه’ از بنیانگزاران و مشاوران موسسه تحقیقاتی روابط بین الملل فرانسه در اکتبر ۲۰۰۶ در مطلبی که در وبسایت شخصی وی منتشر شده، اعلام کرد؛ عربستان به شدت نگران ایجاد دولت شیعی در صورت تقسیم عراق است، چرا که مردم منطقه نفتی عربستان شیعه و با عراقی ها هم مرز هستند.
در طرح تجزیه عربستان، استفاده از ناآرامی های یمن در جنوب شبه جزیره و بهره بردن از بهانه حضور القاعده در این منطقه می تواند زمینه ساز ورود نظامی آمریکایی ها شود و از سوی دیگر لشکرکشی ریاض به بحرین و مخالفت شیعیان ساکن استان شرقی با این موضوع نیز می تواند دستاویز جدا شدن بخش شرقی شبه جزیره و منابع نفتی آن شود.

در خصوص ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در یمن، الجزیره در گزارشی به تاریخ ۱۶ ژوئن از وجود گزارش های تایید نشده ای درباره حضور نامحسوس سیا در این منطقه و حتی ایجاد پایگاه مخفی گزارش داد. الجزیره، هدف از ایجاد این پایگاه توسط آمریکایی ها را هدف قرار دادن اهداف مخالفین آمریکا در منطقه اعلام کرد.
تحلیلگران معتقدند؛ این اقدام آمریکا در راستای ایجاد فضایی مشابه فضای افغانستان و پاکستان است که در آن آمریکا با حضور نظامی در قلمرو کابل، خاک اسلام آباد را هدف حملات موشکی قرار داده و تحت فشار قرار می دهد.
اگرچه آل سعود نشان داده است که موافق حضور نظامی آمریکا در منطقه حمایت از رژیم طرفدار خود است، اما، نگران این موضوع است که عربستان واحد در سیاست آتی آمریکا جایی نداشته باشد. از هنگامی که طرح ‘خاورمیانه بزرگ’ مطرح شد، آل سعود و رژیم مبارک تلاش زیادی کردند تا از این طرح مستثنی شوند، تلاشی که در قسمت عربستانی آن همچنان ادامه دارد.

برچسب ها:ارسال نظر: