۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 491 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۱

امام حسین(ع) در نگاه اندیشمندان و بزرگان جهان

جمعی از نوابغ مذهبی، علمی و سیاسی جهان درباره حضرت سیدالشهداء علیه السلام و فداکاری بی سابقه او به ایراد سخنانی پرداخته اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

“انطوان بارا” نویسنده مسیحی: اگر حسین(ع ) از ما بود در همه کره زمین پرچمی برای او می افراشتیم و در هر سرزمین منبری برای او قرار می دادیم و با نام حسین همه مردم را به مسیحیت می خواندیم.

“ادوارد بروان”مستشرق انگلیسی: قلبی که در زمان شنیدن حادثه کربلا پر از غم و درد نشود چه ارزشی دارد؟ حتی غیر مسلمانان نیز پاکی روحی را که در سایه این واقعه ایجاد شد، منکر نمی شوند.

“چالز دیکنز” نویسنده انگلیسی : اگر امام حسین برای رسیدن به اهداف دنیوی جنگید پس چرا زنان، دختران و کودکان نیز او را همراهی کردند؟ عقل حکم می کند که او تنها به خاطر اسلام قربانی شد.

“تاملاس توندن” رئیس سابق کنفرانس ملی هند (هندو): اینگونه فداکاری های بزرگ مانند شهادت امام حسین سطح اندیشه بشری را ارتقا بخشیده و شایسته است یاد آن تا ابد برجای بماند.

گاندی رهبر فقید هند: من زندگی امام حسین شهید بزرگ اسلام را به دقت مطالعه کرده و در حوادث کربلا دقت کرده ام و به این نتیجه رسیده ام که اگر هند می خواهد به پیروزی دست یابد چاره ای جز پیروی از سیره حسین ندارد.

“موریس دو کابری”: در مجالس عزا گفته می شود که حسین خود را برای پاسداری از شرافت و آبروی مردم و حفظ حرمت اسلام قربانی کرد و تسلیم حاکمیت یزید نشد بنابر این بیائید او را برای خود الگو قرار دهیم تا از آتش استعمار رهایی یابیم و مرگ شرافتمندانه را بر زندگی مذلت بار برگزینیم.

“توماس ماساریک”: با وجود این که کشیش ها با ذکر مصائب مسیح بر احساس مردم تاثیر می گذارند اما تو در پیروان مسیح حماسه ای را که پیروان حسین به آن دست زده اند، نمی یابی مصائب مسیح در برابر مصائب امام حسین مانند پرکاهی در برابر کوهی بزرگ است.

“جورج جرداق” نویسنده مسیحی: زمانی که یزید مردم را برای کشتن حسین و ریختن خون او بسیج کرد همه از او پرسیدن در ازای کشتن حسین به ما چه می دهی؟ اما یاران حسین گفتند: اگر هفتاد بار کشته شویم بازهم آماده ایم بار دیگر در رکاب تو بجنگیم و کشته شویم.

“چارلز دیکنز” مستشرق انگلیسی: حقیقتا شجاعت و پهلوانی که این گروه کوچک از خود نشان داده اند به اندازه ایست که هرکس که آ ن را می شنود نا خواسته آن را می ستاید. این گروه شجاع و شریف شهرتی والا و جاودان برای خود بر جای گذاشته اند که تا ابد برجای خواهد ماند.

“گرهارد کنسلمان” نویسنده و روزنامه نگار آلمانی: بدرستی که حسین با هوش و ذکاوت خود با دشمنی که احساس مردم را علیه آل علی برانگیخته بود، مقاومت کرد و با موضع شریف خود چهره واقعی یزید را بر همگان نشان داد.

ماربین آلمانی (خاورشناس) : حسین(ع) با قربانی کردن عزیزترین افراد خود و با اثبات مظلومیت و حقانیّت خود، به دنیا درس فداکاری و جانبازی آموخت و نام اسلام و اسلامیان را در تاریخ ثبت و در عالم بلندآوازه ساخت. این سردار رشید عالم اسلام به مردم دنیا نشان داد که ظلم و بیداد و ستمگری پایدار نیست و بنای ستم هر چه ظاهراً عظیم و استوار باشد، در برابر حقّ و حقیقت چون پرکاهی بر باد خواهد رفت.

“توماس کارلایل” :بهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم، این است که امام حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند، آنها با عمل خود روشن کردند که تفوق عددی در جایی که حق با باطل روبه رو می شود، اهمیت ندارد و پیروزی امام حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است.

“توماس کارلایل”: بهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم، این است که امام حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند، آنها با عمل خود روشن کردند که تفوق عددی در جایی که حق با باطل روبه رو می شود، اهمیت ندارد و پیروزی امام حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است.

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: