۲۸ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 547 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۱

برگزاری جلسه توجیهی عمره گذاران

6546

جلسه توجیهی عمره گذاران در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان صبح پنج شنبه یکم تیرماه جلسه توجیهی اعضای کاروان اعزامی به عمره مفرده در محل سالن اجتماعات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت برگزار شد.

در ابتدای مراسم مدیر کاروان اعزامی با اشاره به اینکه تخصیص سهمیه برای اعزام علما و روحانیون اهل سنت به همت و پیگیری شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی و دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، و موافقت و لطف مقام معظم رهبری انجام گرفته است، گفت: پس از اعزام کاروان سال قبل از مشهدبا پیگیری های انجام شده توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان مقرر شد امسال کاروان روحانیون اهل سنت از زاهدان به عمره اعزام شوند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین احمد براتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان در سخنانی حضور و همراهی امامان جمعه و جماعات و مدیران و مدرسین مدارس دینی اهل سنت در این سفر و آشنایی و تجارب عده ای از ایشان را از اماکن تاریخی و مذهبی مدینه و مکه را فرصتی مغتنم و مناسب برای استفاده و بهره گیری سایر اعضای کاروان دانست.

وی گفت : میزان بهره برداری و ارتقای معرفت و علم افراد در سفر عمره بسته به اخلاص نیت، توجه و  تامل در حکمت ها و رمز و راز اعمال و مناسک متفاوت است و عمره گزار باید با صدق نیت و صفای دل و اظهار نیاز واقعی، به دنبال کشف حقایق و دریافت معارف از فرصت های حاصل شده باشد.

حجت الاسلام و المسلمین احمد براتی با اشاره به لباس سفید احرام و پاکی آن و یکسان بودن آن و رفع تشخص از افراد افزود: به هنگام احرام باید با توجه کامل به زیبایی ها و حکمت های ظاهر و باطن اعمال و مد نظر داشتن آنها، شروع به انجام مناسک کرد و در تمامی لحظات فرصت را غنیمت دانسته و در حد کمال از موقعیت بهره برد. وی در پایان از تمامی بانیان این اقدام خیر خصوصا درایت و توجه خاص مقام معظم رهبری تشکر و قدردان

ی کرد.

همچنین مدیر کاروان سید محمد طباطبایی در سخنانی سفارش ها و نکات اجرایی لازم را به صورت کامل برای اعضا توضیح داد. وی در ادامه حضور بزرگانی چون مولوی عبدالرحمان ملازهی امام جمعه اهل سنت چابهار، مولوی نضیراحمد سلامی نماینده اهل سنت استان در مجلس خبرگان رهبری، مولوی عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل سنت و مدیر مدرسه دینی زنگیان سراوان و مولوی بیجارزهی را نعمت و برکتی برای استفاده سایر عزیزان همسفر برشمرد و از اعضا خواست برای استفاده کامل از موقعیت بدست آمده، هماهنگ و  مطابق نکات ذکر شده عمل کنند.

در پایان جلسه توجیهی روحانی کاروان مولوی عبدالرحمان ملازهی امام جمعه اهل سنت چابهار با بیان اینکه توصیه موکد بزرگان برای این سفر همراهی با بهترین و شایسته ترین افراد و رفیقان است، گفت: همراهی و با هم بودن جمع علما و اهل دین در سفر حاضر سعادت و غنیمتی گرانقدر است که باید از خدا بخواهیم این سعادت را همواره نصیب همه عزیزان بفرماید و همچنین باید از بانیان و دست اندر کاران آن ممنون باشیم.

وی به روایاتی از امام مالک در مورد مقام و مرتبه آموزش علم دین و علما اشاره کرد و افزود: باید از نعمات الهی که در سفر نصیب ما می شود بطور کامل توجه و استفاده کنیم تا در بازگشت نیز با دست پر از نعمت های ظاهره و باطنه الهی نصیبمان گردد.

مولوی ملازهی در ادامه از نظر علمایی که زیارت قبر پیامبر اکرم (ص) را فضیلت و لازم می شمارند دفاع کرد و نظر کسانی که زیارت مسجد النبی را سفارش می کنند و زیارت قبر را رد می کنند، مردود دانست و در این باره روایات و سخنانی از علمای شاخص حنفی و غیرحنفی را بیان کرد. وی در پایان با رد افراط و تفریط در تمامی امور، برای دوری و پرهیز از هرگونه افراط و تفریطی در اعمال علمای اسلام دعا کرد و سخنانش را به پایان رساند.

 

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: