۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, اخبار نهاد ایرانشهر, اخبار ویژهدیدگاه | تعداد بازید : 851 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۱

نشست هم اندیشی روحانیت تشیع و تسنن

64198164396285560957

 نشست هم اندیشی روحانیت تشیع و تسنن با موضوع آشنایی با فرق و مذاهب اسلامی در ایرانشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم  رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر نشست هم اندیشی روحانیت تشیع و تسنن با موضوع آشنایی با فرق و مذاهب اسلامی با حضور بیش از ۷۰ نفر از روحانیت تشیع و تسنن به همت مدیریت فرهنگی و امور روحانیون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ـ شعبه جنوب شرق کشور در شهرستان ایرانشهر برگزار گردید.

مراسم با تلاوتی چند از کلام  الله مجید آغاز گردید و در ابتدای مراسم حضرت حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی امام جمعه شهرستان ایرانشهر ضمن تقدیر و تشکر از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر از حجت الاسلام والمسلمین تیموری که زمینه برگزاری چنین جلساتی را فراهم و آماده می نمایند تشکر نموده و اینگونه جلسات هم اندیشی روحانیت تشیع و تسنن را باعث تحکیم روابط و دوستی بیش از بیش روحانیت فریقین با هم دانستند.

ایشان ضمن خیر مقدم به حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر فرمانیان اظهار داشتند: از اینکه آقای دکتر فرمانیان دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت را پذیرفته اند و باعث برگزاری چنین جلساتی با حضور روحانیت تشیع و تسنن شده اند قدردانی نمودند و از روحانیون حاضر در جلسه هم تشکر نمودند.

در ادامه جلسه مولوی عبدالصمد دامنی امام جمعه اهل سنت مسجد حقانیه و مدیر مدرسه دینی حقانیه ایرانشهر ضمن تقدیر و تشکر از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ، برگزاری چنین جلساتی را طبق آیه شریفه الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه مفید دانستند و یکی از برکات اینگونه جلسات را شنیدن استدلالات و فتواهای فریقین دانسته و در نتیجه باعث نزدیکی بیشتر دیدگاه ها و تأکید بر اشتراکات قلمداد نمودند.

مولوی عبدالصمد دامنی گفت: در شرایط حساس کنونی که دشمن در صدد اختلاف در بین امت اسلامی می باشد ، بر برگزاری مداوم اینگونه نشست ها تآکید داشتند.

در خاتمه حضرت حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان با بیان اینکه بیش از ۸۰% فتواهای شیعه و اهل سنت با هم مشترک هستند گفت: در میان اهل تشیع و تسنن مشترکات بسیار دیده می شود و قطعاً پرداختن به مشترکات از تکالیف شرعی روحانیت تشیع و تسنن می باشد زیرا دشمن با تمام توان در حال پرداختن به اختلافات است که با تمسک به این اختلافات باعث دور شدن بیشتر شیعه و سنی شود .

وی گفت: در بین مشترکات ما شاهد اشتراکات عقیدتی هم هستیم و اعتقادات حنفی نزدیک ترین اعتقادات به مذهب جعفری می باشد مثلاً در اعتقاد به آفرینش هستی ، قائل بودن به حسن و قبح عقلی تنزیه خداوند و … از مشترکات اعتقادی ما بین احناف و تشیع دانست .

ایشان در ادامه گفت : از دیگر اشتراکات ما استفاده از کتاب و سنت و همچنین مهدویت است که بطور  کامل در خصوص مشترکات شیعه و اهل سنت در خصوص علائم آخر الزمان و نحوه ظهور حضرت مهدی (عج) و مباحث مهدویت پرداختند.

به روایت تصویر

     

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: