۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 635 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۱

برگزاری همایش خانواده متعالی در اسلام

80141253-2578885
 
همایش “خانواده متعالی در اسلام” با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از سوی نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در زاهدان برگزار شد.
حضرت آیت الله موسوی قائم مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این همایش گفت: زنان محور اصلی هر نهضتی در جهان هستند که متاسفانه تاکنون نقش آنان در تحولات اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی دنیا مغفول مانده و کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

آیت الله سید “موسی موسوی” اظهار داشت: اسلام همواره بر دفاع از حقوق زنان تاکید داشته و همچنین قرآن کریم حقوق زنان را مورد توجه ویژه قرار داده است.

وی افزود: توجه ویژه به جایگاه زن، حفظ منزلت بانوان و تبیین مقام آنان در جامعه همواره مورد تاکید قرآن کریم، پیامبر اسلام و دیگر اولیای دین بوده است.

وی ادامه داد: تحلیل دانشمندان اسلام از تاکید پیامبر (ص) مبنی بر معرفی فاطمه الزهرا (س) به جامعه و پیروی از سیره ایشان، تبیین جایگاه ویژه دخت نبی اکرم در اسلام و نمایاندن جایگاه متعالی زن در جامعه است.

وی افزود: با همه سفارشاتی که در دین مبین اسلام مبنی بر توجه ویژه به جایگاه زن و مقام وی در جامعه شده متاسفانه در طول تاریخ اسلام قصور فراوانی در این زمینه انجام گرفته و بارها جایگاه زن متزلزل شده است.

وی با تاکید بر نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: پس از نهضت مشروطه در ایران، دشمنان هرگز گمان نمی کردند که زنان در شکل گیری انقلاب اسلامی چنین نقش پررنگ و سرنوشت سازی ایفا کنند و تاثیر زنان در نهضت مشروطه اگر بیشتر از مردان نبود کمتر هم نبوده است.

وی ادامه داد: از آنجا که دشمن به توانایی بالای زنان در عرصه اجتماعی و سیاسی پی برد از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی و با آغاز سلطنت پهلوی بیشترین هجمه غرب به ایران متوجه زنان شد.

آیت الله موسوی اظهار داشت: دشمن می داند که آنچه انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند قدرت روحانیون و نقش آفرینی زنانی بود که در مقابل شبیخون فرهنگی غرب و حمله به عفت و حجاب، ایستادگی کرده و فرزندانی ایثارگر را در دامان پرورانده اند.

قایم مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: امروز در نهضت بیداری اسلامی آنچه دشمن را متزلزل کرده، بی شک حضور فعالانه و شجاعانه زنان لیبی، بحرین، تونس و مصر است که نه تنها در مقابل دشمن تا پای جان ایستادگی می کنند بلکه پشتوانه قوی برای مردان در نبرد با دشمن هستند.

وی افزود: ایران اسلامی امروز مفتخر است که با عنایت ویژه به زنان و جلوگیری از تحقیر آنان و تضعیف جایگاهشان، بانوان این کشور را به الگویی برای سایر زنان مسلمان جهان تبدیل کرده است.

وی تاکید کرد: ضروری است علمای شیعه و سنی نسبت به حفظ جایگاهی که قرآن کریم برای زنان قایل شده است، تلاش کنند و از تکیه بر روایاتی که زن را تحقیر کرده و حقوق اجتماعی آنان را پایمال می کند، خودداری نمایند.

زن در سیستان و بلوچستان مظلومه است
آیت الله “عباسعلی سلیمانی”، نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش اظهار داشت: در سفری که رهبر معظم انقلاب به این استان داشتند اشاره کردند که زن در این منطقه مظلومه است از این رو تبیین جایگاه واقعی زن از منظر دین و شناساندن آن به جامعه ضروری است.

وی افزود: با توجه به وجود زنان مطلقه و سرگردانی که در سیستان و بلوچستان مورد سوء استفاده قرار گرفته و رها شده اند، نیازمند برگزاری نشست های جدی تر برای تبیین جایگاه و دفاع از حقوق زنان در این منطقه هستیم.

وی با اشاره به جایگاه زن از منظر قرآن گفت: خداوند در قرآن کریم زنان را ارزشمند می داند و از بهترین و بدترین زنان تاریخ سخن به میان آورده است و آسیه را مصداق عینی زنان ارزشمند و همسران نوح و لوط را مصداق عینی زنان پست و حقیر عنوان می کند.

وی بیان کرد: قرآن کریم ظرفیت و توانمندی زن را در جامعه بالاتر از مردان عنوان می کند و به طور خاص در سوره هایی مانند مریم یا کوثر به تبیین جایگاه و منزلت زنان می پردازد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر امروز از تمدن یهودیت برخورداریم به برکت وجود آسیه است که حافظ جان موسی شد و گرنه به گواه تاریخ موسی همواره در معرض خطر بوده است و اگر از تمدن مسیحیت یا اسلام برخورداریم به برکت وجود مریم مقدس و خدیجه است.

وی اظهار داشت: دختران به دلیل ظرفیت و توانمندی بالاتر خود در مقایسه با پسران، شش سال جلوتر از آنان عهده دار تکالیف دهگانه الهی می شوند و در ۹ سالگی به سن تکلیف می رسند.

امام جمعه زاهدان گفت: اگر بگویند زنان ابزار مصرف و مردان ابزار تولید هستند و مرد و پسر تداوم بخش اسم فامیل و زن خاکستر کنار آتش دیگران است، تنها جهالت و قهقرایی بشریت را آشکار کرده اند.

وی افزود: به تعبیر پیامبر اسلام (ص) ریشه درخت، زن است و اتصال نبوت به علی (ع) و پسران وی وابسته به وجود مبارک زهرای اطهر است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: استعمار تاکنون سعی کرده است زن حقیقی اسلام را به فراموشی بسپارد و زن خارجی جامعه را به نمایش گذارد، لذا هدف اصلی از برگزاری این گونه همایش ها و نشست ها این است که زن را به جایگاه واقعیش در جامعه سوق دهیم.

اسلام مبین جایگاه واقعی زن در جامعه است
“لاله افتخاری” مشاور دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز در این همایش با بیان اینکه دین اسلام بالاترین جایگاه را برای زن در جامعه قایل شده و به وی هویت بخشیده است، گفت: خداوند متعال برای تکمیل هویت بخشی به زنان، زهرای اطهر را به جامعه بشری ارزانی بخشید تا پیروی از سیره وی زنان را به سر منزل مقصود هدایت کند.

وی افزود: در زمانی آیاتی از قرآن کریم در شان و مقام زن بر پیامبر اسلام نازل شد که دختران زنده به گور می شدند و زنان شرایط بسیار دشواری را در جامعه سپری می کردند.

وی بیان کرد: در حالی که جهالت جامعه بشریت را فرا گرفته بود قرآن کریم زنان را مستحق تمام حقوق انسانی دانست و نقش سرنوشت ساز و تاثیرگذار آنان را در جامعه تبیین کرد.

وی اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم حقوق فردی زنان در علم آموزی و در مسایل اقتصادی و سیاسی و همچنین حقوق خانوادگی آنان در زمان عدم صلح و سازش بین زوجین را به طور شفاف بیان کرد.

وی گفت: قرآن کریم برخلاف تحریفاتی که از انجیل و تورات شده و زن را عامل لغزش مرد عنوان کرده یا وی را مازاد خلقت مرد دانسته، زنان را همتراز مردان قرار داده و آنان را از حقوق یکسانی برخوردار کرده است.

افتخاری گفت: اگر زنان به جایگاه واقعی خود در اسلام پی ببرند به جای اینکه تحت تاثیر تبلیغات دشمن بویژه فمینیست ها مبنی بر پایمال شدن حقوق اجتماعی زنان قرار گیرند سایر زنان را تحت تاثیر تبلیغات اسلام قرار می دهند.

نماینده مردم تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: باید جایگاه واقعی زن را در جامعه تبیین و از حقوق، شخصیت، عفت، کرامت، انسانیت، قابلیت ها و توانمندیهایش دفاع کرد.

وی تاکید کرد: باید برای زنان به طور شفاف بیان شود که نسخه ای که دیگران برای آنان پیچیده اند نه تنها دردشان را درمان نمی کند بلکه دردآفرین است و با قرار گرفتنشان در مسیر اشتباه از سرچشمه زلال کوثر بی بهره مانده و به آب آلوده دست دیگران چشم خواهند دوخت.

وی رویکرد اصلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی نسبت به برگزاری همایش های منطقه ای، داخلی و خارجی، یافتن راهکارهایی برای پیوند بیشتر زنان شیعه و سنی، گرایش زنان به اسلام، تبیین جایگاه واقعی زنان در جامعه و جلوگیری از تفرقه افکنی دشمنان عنوان کرد.

به گزارش تقریب، در کنار این همایش، کارگاه آموزشی نیز با عنوان “خانواده متعالی در اسلام” با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از سوی نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در زاهدان برگزار شد.

مشاور امور بانوان در مجمع جهانی تقریب مذاهب روز شنبه در حاشیه این کارگاه به خبرنگار تقریب گفت: ۱۵۰ نفر از خانواده های فرهیخته شیعه و سنی استان سیستان و بلوچستان در این دوره آموزشی شرکت کردند.

“نرگس کلبعلی” افزود: اساتید مجرب در سه نوبت با برگزاری کلاس های مختلف به بررسی و تبیین جایگاه حقوقی بانوان و نقش آنان در تربیت فرزندان پرداختند.

وی اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص حضور بانوان در صحنه های مختلف اجتماعی اقدام به برگزاری این کارگاه آموزشی در زاهدان کرد.

وی افزود: حقوق اجتماعی و فردی زنان از دیدگاه اسلام و نقش محوری آنان در تربیت فرزندان و تحکیم بنیان خانواده ها در این کارگاه آموزشی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری این کارگاه ها هر روز شاهد ارتقای بیش از پیش جایگاه زنان ایرانی در صحنه های مختلف فرهنگی، اجتماعی باشیم.

برچسب ها:

, , , , , ,ارسال نظر: