۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, اخبار ویژهدیدگاه | تعداد بازید : 568 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

برگزاری همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی در چابهار

3698801

  نماینده مقام معظم رهبری در اموراهل سنت  سیستان و بلوچستان گفت: گفتمان، تفهیم، تفاهم و رفع ابهام از ثمرات و دستاوردهای همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی است.

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در جلسه مطبوعاتی که در محل دفتر نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان برگزار شد ضمن تبریک و خرسندی از دستیابی به دانش‌های فضایی و ایام‌الله دهه فجر، حضور آمیخته و تقرب علما و روحانیون روشنفکر شیعه و سنی در بطن مردم را تمایزی با سایر کشورها دانست.

وی اظهار داشت: مدرسه، مسجد، محراب و منبر در کشورهای اسلامی، رنگ دیگری به خود گرفته و متحول شده است به‌گونه‌ای که این تحولات و دگرگونی‌ها به بدنه جامعه نیز انتقال یافته است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان افزود: به دلیل فاصله‌ای که دشمنان بین مذاهب شیعه و سنی ایجاد کرده بودند، اختلافات شکل دیگری داشت لذا با برگزاری بیست و سومین همایش قبلی، ذهنیت زدایی سرنوشت سازی صورت پذیرفت که این روند تکامل در بیست و چهارمین همایش علمی تحقیقی مذاهب که از ۱۹ تا ۱۷ بهمن ماه جاری در چابهار برگزار می‌شود نیز ادامه خواهد داشت.

سلیمانی ادامه داد: شرکت کنندگان از سراسر کشور به ویژه استان‌ها و شهرستان‌های سنی و شیعه نشین در این همایش شرکت خواهند داشت.

وی بیان کرد: این همایش با محوریت بحث مهدویت و دیدگاه‌های تشیع و تسنن با برگزاری یک کمیسیون تخصصی علمی در چابهار برگزار خواهد شد.

امام جمعه زاهدان اضافه کرد: مقالات ارسال شده به این همایش در حوزه‌های «اعتقاد به منجی جهان و مهدویت از دیدگاه ادیان و مذاهب، نقش اعتقاد به منجی از بعد فردی و اجتماعی امیدآفرین برای افراد، حرکت‌ها و بیداری اسلامی، مشترکات مذاهب اسلامی در مسئله مهدویت (آنچه که تمام علمای شیعه و سنی به آن اعتقاد دارند) و انتظار قیام حضرت مهدی و دست دعا برای ظهور آن، غیبت حضرت و وظیفه ما در قبال آن» می‌باشد.

سلیمانی گفت: سابقه ۲۳ مورد برگزاری این همایش بیانگر این است که اندیشمندان و رهبران فکری پیرامون ده‌ها و صدها موضوع که برطرف کننده ابهامات و شبهات است در دستور کار قرار داده است.

وی بیان داشت: همچنین تحلیل، تفسیر، تشریح، بررسی و گفت‌وگو در کمیسیون تخصصی علمی و تحقیقی این همایش که در روز ۱۸ بهمن ماه جاری برگزر می‌شود فارغ از جزئیات اختلافات اصل مهدویت و همسویی و وفاق در دستور کار قرار گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: کلیات این همایش، جمع‌بندی می‌شود و نتایج حاصله از مقالات برگزیده که قابلیت انتشار دارند در روزنامه‌ها و رسانه‌ها و مراکز علمی و حوزوی شیعی و سنی و کتابخانه‌های معتبر، برخی مراکز دانشگاهی و رشته‌های درسی مرتبط در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد تا محبوس نمانند.

سلیمانی تصریح کرد: رویکرد این همایش‌ها، معرفت و تقریب است و در نتیجه محاوره و گفتمان باورها و دیدگاه‌های خود را از طریق ارتباطات و ابهام زدایی در افکار عمومی انتشار می‌دهیم.

وی گفت: همایش‌هایی که تا کنون برگزار شده، حاصل آن در نوع تفکر و دیدگاه‌های اعضای شرکت کننده تأثیرات چشمگیری داشته است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان بیان داشت: دانشگاه و حوزه دو بال نظام هستند و دو فرقه شیعه و سنی دو بال نظام الهی بوده که در کنار هم با وفاق قرار گرفته‌اند و زمینه عروج را فراهم می‌کنند.

ارسال ۱۱۹ مقاله به دبیرخانه همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی

دبیر بیست و چهارمین همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی نیز در ادامه این جلسه گفت: فراخوان این همایش از فروردین ماه امسال با محوریت مهدویت و نگاه شیعه و سنی آغاز شده و حدود ۱۱۹ مقاله از اهل قلم و اندیشمندان شیعه و سنی و هیئت‌های علمی دانشگاه، علمای حوزوی به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

حجت‌الاسلام احمد براتی افزود: از بین این تعداد مقاله ارسالی، ۴۳ مقاله برگزیده و در مرحله چاپ قرار گرفته و آنچه قابل توجه می‌باشد این است که ۳۲ مقاله ارسالی حضور پررنگ بانوان شیعه و سنی را در این همایش به اثبات می‌رساند.

وی بیان کرد: تغییراتی که در این همایش نسبت به همایش‌های قبلی مشاهده می‌شود در بخش اول آن، همایش تک کمیسیونی خواهد بود که تمامی اهل قلم و فکر در یک کمیسیون تخصصی در ۱۸ بهمن ماه جاری شرکت خواهند کرد و بخش دوم تغییرات این همایش، ارائه و قرائت مقالات برتر به صورت کنفرانس در پایان همایش است که فرصت و فضای خوبی برای شرکت کنندگان در همایش ایجاد خواهد کرد.

دبیر بیست و چهارمین همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی اضافه کرد: این همایش در ۱۷ بهمن افتتاح و در ۱۹ بهمن ختم می‌شود.

براتی خاطرنشان کرد: دستاوردهای این همایش در توده مردم تأثیرات بسیاری خواهد گذاشت و مباحثی که در این همایش قابل مطرح است با رویکرد تقربی به عوام منتقل می‌شود.

وی افزود: نقش و مسئولیت رسانه‌ها با ایجاد ظرفیت و فرصت در عرصه تبیین، تشریح، تبلیغ و انتقال به افکار عمومی بسیار حائز اهمیت است.

دبیر بیست و چهارمین همایش علمی تحقیقی مذاهب اسلامی گفت: دستاوردها و تأثیرات نقش رسانه‌ها، سنجش و ارزیابی آن برای تمامی جوامع مشهود و مبرهن است.

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: