۲۲ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 2,017 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۵ فروردین ۱۳۹۲

بیت رهبری در ایرانشهر میزبان میهمانان نوروزی

30719048-2079018

ریس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر گفت: بیت رهبر معظم انقلاب یکی از مکانهای فرهنگی و دیدنی این شهرستان است که همه ساله مورد بازدید شمار زیادی از هموطنان ما در تعطیلات نوروزی قرار می گیرد.

خیابان ولایت ایرانشهر کوچه ولایت ۱۸ دیوار نوشته ای زیبا ‘جانم فدای رهبر’ گردشگران بویژه مهمانان نوروزی را برای دیدن بیت رهبر معظم انقلاب هدایت می کند.

سمت چپ کوچه منزلی خشت و گلی به چشم می خورد که یادآور شمیم عطر آگین حضور یار و میهمان عزیزی است که در آن سکونت داشته و هر هموطنی که به ایرانشهر می آید وقتی سراغ منزل رهبر را می گیرد مردم ایرانشهر با تمام وجود او را راهنمایی می کنند و برخود می بالند که ایرانشهری هستند و میزبان رهبر بوده اند.

روی دیوار ساختمان بیت رهبری پیامی از رهبر معظم انقلاب نوشته شده که ‘ایرانشهر مرکز فرهنگی بلوچستان’ است.

این ساختمان دارای چهار اتاق است که هر اتاق به وسیله یک درب چوبی به حیاط راه دارد این حیاط دارای چهار باغچه و یک مطبخ در ضلع جنوبی است.

رییس اداره میراث فرهنگی ایرانشهر گفت: این منزل که در خیابان ولایت ایرانشهر واقع شده در سال ۱۳۵۶ محل سکونت مقام معظم رهبری بوده است و ارادت مردم ایرانشهر به ایشان بر هیچ کس پوشیده نیست قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دوران رژیم پهلوی با تمام وجود از ایشان میزبانی کردند و امروز افتخار می کنند که شهروندان شهر رهبری هستند.

‘یحیی دانش’ افزود: منزل رهبر که هم اکنون به موزه قرآن و عترت در ایرانشهر تبدیل شده دارای ۴۳۰ متر مربع وسعت است که با عمده مصالح بومی خشت و گلی و معماری سنتی ساخته شده است.

وی اظهار داشت: این ساختمان در سال ۱۳۷۰ به عنوان یاد بودی از دوران تبعید مقام معظم رهبری به میراث فرهنگی اهداء شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر گفت: منزل رهبر معظم انقلاب هم اینک یکی از مکانهای فرهنگی و دیدنی ایرانشهر است که سالیانه بیش از ۳۰ هزار نفر از آن دیدن می کنند.

 رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۵۶ توسط رژیم ستم شاهی به ایرانشهر تبعید شدند که بر خلاف انتظار سردمداران رژیم پهلوی، ایشان ارتباطی تنگاتنگ با مردم و علمای اهل سنت برقرار کردند و حتی در جریان جاری شدن سیل در همان سال به یاری مردم سیل زده شتافتند که این خود زمینه ارتباط نزدیک مردم شهر و روستاهای ایرانشهر با ایشان را فراهم کرد.

رهبر معظم انقلاب هیچگاه این ارتباط را از یاد نبردند و همواره با بسیاری از مردم این شهرستان ارتباط شان را حفظ کردند و حتی در سفر سال ۸۱ به سیستان و بلوچستان در این مکان حضور یافتند و با شماری از میزبانان و همسایگانشان تجدید دیدار کردند.

تصاویر

05  08  04  06

ایرنا

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: