۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 1,369 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۱

تبعید گاهی که برای همیشه تاریخ عطر آگین ماند

13910213184938677_PhotoL

تبعیدگاهی که با حضور میهمانی ارزشمند از دیار ایران و از جنس مردم در مبارزه با ظلم زمان که ملت همواره از آن رنج می بردند، برای همیشه تاریخ معطر ماند و دل مردم را به جرقه های امید به آینده روشن ساخت

امروز هر کسی که وارد شهر ایرانشهر، شهر یار می شود؛ در بدو ورود به شهر ، این گنج عظیم را به وضوح در می یابد و خاک آن را سرمه چشمانشان می کند.

 شیرینی حضور این میهمان فرزانه تنها به همان سال های قبل از انقلاب اسلامی منحصر نشد بلکه مردم این شهر که در تاریخ، خود نیز در زمره تبعیدی ها به شمار می رفتند، همراه با این میهمان عزیز که هشت ماه در ایرانشهر سکونت داشتند، سرمایه هایی بسیار ماندگاری را برای اهالی این منطقه تا ابد به یادگار گذاشتند.

 هر لحظه این سرمایه ها امروز تداعی کننده دورانی است که ماحصل آن به ثبات نظام انجامید.

 آری ایرانشهر، شهری است که به تندیس زیبای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) مزین شده و خیابان ها و کوچه هایی که با عنوان ولایت به ثبت رسیده اند؛ همه حکایت از دورانی دارند که این میهمان فرزانه در این شهر سکونت داشتند.

 حضرت آیت الله ˈسیدعلی خامنه ایˈ ۲۸ آذر ماه سال ۱۳۵۶ به موجب رأی کمیسیون حفظ امنیت اجتماعی مشهد به جرمˈ مخالفت با رژیم پهلوی ˈ به سه سال تبعید اجباری در ایرانشهر محکوم شدند.

نگاهی به زندگینامه مقام معظم رهبری تا آغاز مرجعیت امام خمینی(ره)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای ، ˈ سیدعلی حسینی خامنه ایˈ فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج ˈ سید جواد حسینی خامنه ایˈ، در فروردین ماه سال ۱۳۱۸ شمسی برابر با ۱۳۵۸ قمری در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود.

 ایشان از دوازده سالگی و با رفتن به مدرسه علمیه ˈ سلیمان خانˈ و سپس ˈ نواب مشهدˈ ، پس از آموختن مقدمات علوم حوزوی، فراگیری دروس سطح همچون ˈ معالم ˈ ، ˈ قوانین ˈ ، ˈ شرح لمعه ˈ، ˈ رسائل ˈ ، ˈ مکاسب ˈو ˈ کفایه ˈ را از اساتیدی همچون حضرات آیات ˈ میرزا احمد مدرس یزدیˈ ، حاج شیخ ˈ هاشم قزوینیˈ وˈ سیدجلیل حسینی سیستانیˈ ادامه داد.

 آقا سیدعلی در سن شانزده سالگی حضور در درس خارج فقه آیت الله العظمی ˈ سید محمدهادی میلانی ˈرا آغاز کرد.

 ایشان همزمان در جلسات مرحوم حاج ˈ میرزاجواد آقا تهرانیˈ نیز شرکت می کردند که مباحث این جلسات بیشتر به نقد و رد کتاب فلسفه ی منظومه ی ملاهادی سبزواری می گذشت.

 ایشان در سن هجده سالگی به نجف اشرف به قصد زیارت حرم امیرالمؤمنین علیه السلام و درک کردن محضر و دروس بزرگان نجف می روند.

 آقا ˈ سیدعلی ˈ پس از حضوری کوتاه در این حوزه، درس اساتیدی همچون آیت الله العظمیˈ سیدمحسن حکیم ˈ را بیشتر پسندیدند و تصمیم گرفتند که اگر پدر بزرگوارشان اجازه داده اند، در نجف بمانند و به درس آن اساتید بروند که با پاسخ منفی از سوی پدر بزرگوارشان به مشهد بازگشتند.

 ایشان در سال ۱۳۳۷با شروع سال تحصیلی جدید حوزه، آقا ˈسیدجواد خامنه ایˈ رضایت دادند که فرزند فاضلش به قم هجرت کنند.

 آقا ˈ سیدعلیˈ که به زودی در بین هم مباحثه ها به کثرت مطالعه و اشتغال درسی شهره شدند، از آغاز ورودشان به قم در درس خارج فقه حضرت آیت الله العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی رضوان الله علیه نیز حضور یافتند.

 در فروردین ۱۳۴۰ حضرت آیت الله العظمی بروجردی به لقاء حضرت حق شتافتند و پس از آن مرجعیت امام خمینی رضوان الله علیه مطرح شد.

 سخنرانی های انتقادی امام خمینی(ره) و اعتراض های تند ایشان علیه اقدامات رژیم وقت و شخص پهلوی دوم، پایه های قیام اسلامی در قم و زمینه های شکل گیری مبارزات را پی ریختند.

آیت الله خامنه ای یار همراه نهضت امام خمینی (ره)

همراه با نهضت حضرت امام خمینی قدّس سرّه حضرت آیت الله خامنه ای از سال ۱۳۴۱ که در قم حضور داشتند و از زمانی که حرکت انقلابی و اعتراض آمیز امام (ره) علیه سیاست های ضد اسلامی و آمریکا پسند محمدرضا شاه پهلوی آغاز شد، وارد میدان مبارزات سیاسی شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشیب های فراوان و شکنجه ها، تبعیدها و زندان ها مبارزه کردند.

 حضرت آیت الله خامنه ای نخستین بار در محرم سال ۱۳۸۳ ﻫجری قمری از سوی امام خمینی قدّس سرّه مأموریت یافتند که پیام ایشان را به آیت الله العظمی ˈ میلانیˈ و علمای خراسان در خصوص چگونگی برنامه های تبلیغاتی روحانیون در ماه محرم و افشاگری علیه سیاست های آمریکایی شاه ، اوضاع ایران و حوادث قم برسانند.

 ایشان این مأموریت را انجام دادند و خود نیز برای تبلیغ، عازم شهر بیرجند شدند و در راستای پیام حضرت امام خمینی(ره)، به تبلیغ و افشاگری علیه رژیم پهلوی و آمریکا پرداختند.

 در همین گیر و دار حضرت آیت الله خامنه ای در ۹ محرم مصاف با ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۴۲ دستگیر و یک شب بازداشت شدند و با قید شروطی مبنی بر این که پای منبر نروند و تحت نظر باشند، از زندان آزاد شدند.

 اما با رخداد حادثه ی خونین ۱۵خرداد، همان سال باز هم ایشان را از بیرجند به مشهد آوردند، تحویل بازداشتگاه نظامی دادند و ۱۰ روز در آنجا با سخت ترین شرایط و شکنجه و آزارها زندانی شدند.

 در سال ۱۳۴۲ پس از حادثه ی یورش عوامل پهلوی به مدرسه ی فیضیه و با اوج گیری مبارزات طلاب و مردم متدین علیه رژیم، حضرت امام خمینی (ره) را دستگیر کردند و به تبعید فرستادند اما در این خلال شاگردان ایشان از جمله حضرت آیت الله خامنه ای مبارزات را در قم و دیگر شهرها ادامه دادند.

 در بهمن ماه سال ۱۳۴۲ حضرت آیت الله خامنه ای با عده ای از دوستانشان بر اساس برنامه ی حساب شده ای به مقصد کرمان حرکت کردند و پس از دو سه روز توقف در کرمان و سخنرانی و دیدار با علما و طلاب آن شهر عازم زاهدان شدند.

 سخنرانی ها و افشاگری های پرشور ایشان، به ویژه در ایام ششم بهمن ماه – سالگرد انتخابات و رفراندوم رژیم شاه – مورد استقبال مردم قرار گرفت و در روز پانزدهم رمضان که مصادف با میلاد امام حسن علیه السلام بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابی ایشان در افشاگری سیاست های شیطانی و آمریکایی رژیم پهلوی، به اوج رسید و ساواک شبانه برای دومین بار ایشان را دستگیر و با هواپیما روانه ی تهران کردند.

 ایشان حدود دو ماه در زندان قزل قلعه ˈبه صورت انفرادیˈ زندانی شدند و انواع اهانت ها و شکنجه های سخت ساواک را تحمل کرده اند.

بازداشت های پیاپی حضرت آیت الله خامنه ای

کلاس های تفسیر، حدیث و اندیشه ی اسلامی ایشان در مشهد و تهران با استقبال کم نظیر جوانان پرشور و انقلابی مواجه شد که همین فعالیت ها عصبانیت ساواک را به دنبال داشت و ایشان را مورد تعقیب قرار دادند.

 به همین منظور ایشان در سال ۱۳۴۵ در تهران مخفیانه زندگی می کردند و یک سال بعد در سال ۱۳۴۶ دستگیر و محبوس شدند.

 همین فعالیت های علمی و برگزاری جلسات و تدریس و روشنگری عالمانه و مصلحانه بود که موجب شد آن بزرگوار بار دیگر توسط ساواک در سال ۱۳۴۹ دستگیر و زندانی شوند.

 طی سال های۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷مدرسه ی علمیه ی میرزا جعفر مشهد، شاهد برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم ایشان بودند که به سرعت مورد استقبال طلاب قرار گرفت.

 در این مدرسه ˈ تفسیرِ فعّال قرآنˈ توسط آقا سیدعلی خامنه ای تدریس می شد، این تفسیر شیوه ی جدید و خاصی از تفسیر کلام الله مجید بود که طلاب را هر روز به بهره گیری از آموزه های قرآن ترغیب می کرد.

 این جلسات به دلیل استقبال زیاد و مباحث مبارزاتی مطرح شده در کنار تدریس ˈ رسائل و مکاسب و کفایه ˈ، با ممانعت های مکرر عوامل رژیم پهلوی مواجه شد.

 این اتفاق باعث شد تا این دروس از مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام به مسجد کرامت و پس از آن به مساجد رضایی، قبله و… منتقل شود.

 این جلسات که دیگر به محل حضور دانشجویان نیز تبدیل شده بود، به دلیل بازداشت حضرت آیت الله خامنه ای بارها متوقف و دوباره برگزار می شد.

 حضرت آیت الله خامنه ای درباره ی پنجمین بازداشت خویش توسط ساواک نوشته اند: ˈ از سال ۱۳۴۸زمینه ی حرکت مسلحانه در ایران محسوس بود، حساسیت و شدت عمل دستگاه های جاری رژیم پیشین نیز نسبت به من که به قرائن دریافته بودند چنین جریانی نمی تواند با افرادی از قبیل من در ارتباط نباشد، افزایش یافت.

 سال ۱۳۵۰ برای پنجمین بار به زندان افتادم، برخوردهای خشونت آمیز ساواک در زندان آشکارا نشان می داد که دستگاه از پیوستن جریان های مبارزه مسلحانه به کانون های تفکر اسلامی به شدت بیمناک است و نمی تواند بپذیرد که فعالیت های فکری و تبلیغاتی من در مشهد و تهران از آن جریان ها بیگانه و به کنار است.

 پس از آزادی، دایره ی درس های عمومی تفسیر و کلاس های مخفی ایدئولوژی و… گسترش بیشتری پیدا کردˈ.

 در بین سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ درس های تفسیر و ایدئولوژی حضرت آیت الله خامنه ای در سه مسجد ˈ کرامت ˈ، ˈ امام حسن علیه السلامˈ و ˈ میرزا جعفر ˈ مشهد مقدس تشکیل می شد و هزاران نفر از مردم مشتاق به ویژه جوانان آگاه و روشنفکر و طلاب انقلابی و معتقد را به این سه مرکز می کشاند و با تفکرات اصیل اسلامی آشنا می ساخت.

 درس نهج البلاغـه ی ایشان از شور و حال دیگـری برخوردار بود و در جزوه های کپی شده تحت عنوان: ˈ پرتوی از نهج البلاغهˈ تکثیر و دست به دست می گشت.

 طلاب جوان و انقلابی که درس حقیقت و مبارزه را از محضر ایشان می آموختند، با عزیمت به شهرهای دور و نزدیکِ ایران، افکار مردم را با آن حقایق نورانی آشنا و زمینه را برای انقلاب بزرگ اسلامی آماده می ساختند.

 این فعالیت ها موجب شد که در دی ماه ۱۳۵۳ ساواک بی رحمانه به خانه ی حضرت آیت الله خامنه ای در مشهد هجوم ببرد و ایشان را دستگیر و بسیاری از یادداشت ها و نوشته های ایشان را ضبط کنند.

 این ششمین و سخت ترین بازداشت ایشان بود و تا پاییز سال ۱۳۵۴ در زندان کمیته ی مشترک تهران زندانی بودند و در این مدت در سلولی با سخت ترین شرایط نگه داشته شدند.

 سختی هایی که ایشان در این بازداشت تحمل کردند، به تعبیر خودشان ˈفقط برای آنان که آن شرایط را دیده اندˈ قابل فهم است.

 ایشان پس از آزادی از زندان، به مشهد مقدس برگشتند. باز هم همان برنامه و تلاش های علمی و تحقیقی و انقلابی ادامه داشت، البته دیگر امکان تشکیل کلاس های سابق را به ایشان ندادند.

 ممنوع الخروج شدن از کشور به دلیل مبارزات انقلابی در مشهد، دستگیری های پیاپی و فعالیت های سیاسی باعث شد تا ˈسیدعلی حسینی خامنه ایˈ نتواند برای ارتباط گیری از نزدیک با حضرت امام خمینی (ره)به نجف اشرف بروند، اما ماندن در مشهد و پرکردن خلأ فکری و ایدئولوژیک که پیش از این برای جریان مبارزه وجود داشت، موجب شد تا جلسات مستمر با شهید مرتضی مطهری پیگیری شود و محصول آن جلسات ˈ تدوین ایدئولوژی اسلامیˈ باشد.

تبعیدی که بهای هنگفتی را به همراه داشت

رژیم پهلوی در اواخر سال ۱۳۵۶،حضرت آیت الله خامنه ای را دوباره دستگیر و برای مدت سه سال به شهر ایرانشهر تبعید کردند.

 در این دوران تبعید، انسان های که خاطراتی از رهبر فرزانه انقلاب در زمان سکونت ایشان دارند به بیان خاطراتشان از آن دوران می پردازند.

 یکی از این افراد که امروز مویی سپید کرده است، می گوید: در زمان حضور رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر من جوان بودم اما خوب به یاد دارم پس از جاری شدن سیل در آن زمان ؛ مردم با مشکلاتی رو به رو بودند به عینه می دیدیم که حضرت آقا در آن زمان برای حل مشکل مردم با تعدادی از مراجع عظام و دوستانشان در مشهد و قم و برخی دیگر شهرستان ها تماس گرفتند و اعلام داشتند که سیل ؛ زندگی مردم را نابسامان کرده و تقاضای ارسال کمک کردند، و….

 بازگشت آیت الله خامنه ای از تبعید

 حضرت آیت الله خامنه ای در اواسط سال ۱۳۵۷ و در پی اوج گیری مبارزات مردم مسلمان و انقلابی ایران، از تبعیدگاه آزاد شدند و به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی قرار گرفتند.

 پس از پانزده سال مبارزه ی مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمل آن همه سختی و تلخی، ثمره ی شیرین قیام و مقاومت و مبارزه؛ یعنی پیروزی انقلاب کبیر اسلامی ایران و سقوط خفّت بار حکومتِ سراسر ننگ و ظالمانه ی پهلوی و برقراری حاکمیت اسلام در این سرزمین را دیدند.

 و امروز ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۱ایرانشهر- زاهدان شمار کثیری از علمای شیعه و سنی ، اندیشمندان و مردم ولایتمدار علاقه مند و وفادار به رهبر معظم انقلاب در مصلی فاطمه الزهرا (س) این شهر نورانی به یاد دوران تبعید رهبر معظم انقلاب اسلامی گرد هم آمدند.

 امروز ˈ ایرانشهرˈ در جنوب شرق ایران اسلامی دیگر نه تنها تبعید گاه نیست، بلکه قبله آمال مردم ولایتمدار ایرانی است که با حضور در بیت رهبر معظم انقلاب با آرمان های والای ایشان و معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره)بیعت می کنند.

برچسب ها:

, , , , , ,ارسال نظر: