۲ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 664 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۱

تـفرقه نـهفته عـامل اصـلی دوری جـامعه از اسـلام

hm00

آیت‌الله محسن اراکی  در آیین اختتامیه بیست و چهارمین همایش سه روزه علمی، تحقیقی مذاهب اسلامی و بیستمین سمینار سراسری ائمه جمعه اهل سنت سیستان و بلوچستان که با حضور اندیشمندان شیعه و سنی سراسر کشور در تالار وحدت دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد اظهار داشت: تفرقه هدفمندی از سوی دشمنان وحدت بین مذاهب اسلامی همواره در حال تدارک است و عمده این تهاجمات نهفته ایران اسلامی و به ویژه استان‌هایی که شیعه و سنی در کنار یکدیگر برادرانه زندگی می‌کنند، می‌باشد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین علامت اسلامی، یکپارچگی آن است و در قرآن کریم نیز بر این حقیقت اصرار شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به چالش‌های خطرناک و بزرگ جهان اسلام افزود: مهم‌ترین چالش امروز جهان اسلام، تلاش دشمنان برای در هم شکستن اراده اسلامی مسلمانان از درون است، در درون جامعه اسلامی ما افراد مخلص و پاک زیاد بودند ولی در درون روح جمعی ما افراد از خدا غافل بسیار بود ولی بیداری اسلامی روح خفته افراد را بیدار کرد و اراده جمعی را شکل داد.

آیت‌الله اراکی ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان را در راستای تلاش دشمنان برای مخدوش کردن روحیه جمعی دانست و بیان کرد: اگر روحیه جمعی میان مسلمانان وجود نداشته باشد آرزوی ایجاد تمدن اسلامی بزرگ به گور خواهد رفت، در این شرایط پرچالش و خطرناک نقش علما و روحانیون در یکپارچه شدن جامعه اسلامی بسیار مؤثر است.

وی ادامه داد: فاصله گرفتن مردم و مسئولان از یکدیگر امروز به عنوان مهم‌ترین اپیدمی که جامعه را تهدید می‌کند سبب شده تا تفرقه‌اندازی دشمنان در طرح‌های رنگارنگ به سمت شهرهایی که شیعه و سنی کنار یکدیگر برادرانه زندگی می‌کنند هدایت شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: امت اسلامی به وسیله انقلاب اسلامی و با پیروزی انقلاب به عصر جدیدی وارد شد و ویژگی این عصر جدید، زندگی مجدد و حیات تازه هویت اسلامی جامعه محمدی (ص) است.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه ما در دوران پیش از انقلاب دچار حالتی شده بودیم که می‌توان از آن به حالت خواب‌زدگی و تخطیر هویت تعبیر کرد، گفت: یعنی هویت اسلامی ما حالتی شبیه مرگ داشت و نتیجه چنین حالتی یک پراکندگی جامعه اسلامی و تبدیل کشورهای اسلامی به کشورهای خرد و از هم جدا شده که این علامت اول است و اما علامت دوم نشانه این حالت مرگ‌زدگی جامعه اسلامی ما، انفعال فرهنگی و تبعیت محض فرهنگی بود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: یکی دیگر از علائم ضعف جوامع اسلامی ما پیش از انقلاب، تبعیت محض از سلطه‌گران غربی بود و الگوی جوامع ما در همه چیز، جوامع غربی بود و نتیجه این تبعیت چنین شد که فاسدترین انسان‌ها را بر جوامع اسلامی تحمیل کردند و این حکام نمونه‌ای از پست‌ترین و تفاله‌های جوامع اسلامی بودند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین اقدامی که امام خمینی (ره) انجام دادند، شورش علیه این هویت مجعول، تحمیلی، نارسا و ناسازگار با هویت اصیل اسلامی جوامع ما بود و خیزش و انقلاب ما، در اصل نهضتی برای دگرگون ساختن این هویت و بازگرداندن این هویت اسلامی به جامعه اسلامی بود

برچسب ها:

, , ,ارسال نظر: