۲ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 604 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۱

تفرقه ؛ بلای عظیم و ابزار کارآمد شیطان

از دیدگاه کتاب آسمانی ما قرآن مجید و نیز احادیث شریف، تفرقه پدیده‏ای شیطانی و غیرخدایی است که در طول تاریخ بشریت همیشه مستکبرین عالم برای رسیدن به اهداف شوم و ننگین خودشان از تفرقه بین جوامع و انسان‏ها استفاده می‏کردند.

قرآن کریم

قرآن مجید در چندین آیه به این مطلب مهم که تفرقه بلای بزرگ وخانمان‏سوز است اشاره می‏کند، از جمله:

۱٫ آیه ۶۵ سوره مبارکه انعام: قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَى أَن یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِکُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِکُمْ أَوْ یَلْبِسَکُمْ شِیَعًا وَیُذِیقَ بَعْضَکُم بَأْسَ بَعْضٍ…

خداوند متعال در این آیه، تفرقه و اختلاف را بلایی عظیم دانسته و در ردیف عذاب‏های آسمانی مثل صاعقه و زلزله قرار داده است.

۲٫ آیه‏های ۳ و ۴ سوره مبارکه قصص: نَتْلُوا عَلَیْکَ مِن نَّبَإِ مُوسَى وَفِرْعَوْنَ بِالْحَقِّ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ــ إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا یَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِّنْهُمْ یُذَبِّحُ أَبْنَاءهُمْ وَیَسْتَحْیِی نِسَاءهُمْ إِنَّهُ کَانَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ…

خداوند متعال در این آیه بیان می‏فرماید که فرعون چگونه برای اینکه بهتر بتواند حکومت  ضدالهی و استعماری خود را بر مردم مصر ادامه دهد آنان را به دو گروه تقسیم کرد؛ گروهی به نام قبطیان که همه امکانات در اختیار آنها بوده وگروهی بنام سبطیان که محروم از هر نظر بودند و مردم رابه وسیله اختلاف و تفرقه به جان هم می‏انداخت  تا بهتر بتواند حکومت جابرانه خود را ادامه دهد.

۳٫ آیه ۱۵۳سوره مبارکه آل‏عمران: وَلَقَدْ صَدَقَکُمُ اللّهُ وَعْدَهُ إِذْ تَحُسُّونَهُم بِإِذْنِهِ حَتَّى إِذَا فَشِلْتُمْ وَتَنَازَعْتُمْ فِی الأَمْرِ وَعَصَیْتُم مِّن بَعْدِ مَا أَرَاکُم مَّا تُحِبُّونَ…

خداوند متعال در این سوره تفرقه و دو دستگی واختلاف را باعث شکست مسلمانان جنگ احد می داند، جنگی را که مسلمانان در حال رسیدن به پیروزی بودند ولی به علت تبعیت نکردن از رسول خدا(ص) وتفرقه بین لشگریان مسلمانان شکست سختی را تحمل نمودند وخیلی از یاران رسول خدا از جمله حمزه سیدالشهداء  عموی رسول خدا(ص) به شهادت رسید. در سوره انفال آیه۴۶ خداوند متعال می فرمایند که تفرقه باعث می شود که شوکت وعظمت امت اسلامی به باد رفته وباعث شود بیگانگان چشم طمع به آن بورزند.

۴٫ آیه‏های۳۱ و ۳۲ سوره مبارکه روم: وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ ـ مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ…

در این دو آیه می‏فرماید که مثل مشرکین نباشید؛ آنهایی که باعث تفرقه واختلاف می‏شوند و دین خدا را پراکنده کرده و به گروهها تقسم می‏شوند.

حدیث شریف

خطبه قاصعه امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ یکی از بهنرین منابع حدیثی است که درباره بلای تفرقه و اختلاف سخن می‏گوید.

آن حضرت در این خطبه ارزشمند در توضیح احوال اقوام گذشته می‏فرماید: «واحذروا ما نزل بالامم قبلکم من المثلات بسوء الافعال و ذمیم الاعمال، فتذکروا فی الخیر و الشر احوالهم ، واحذروا ان تکونوا امثالهم  … ـ  از کیفرهایی که در اثر کردار بد و کارهای ناپسند بر امت‏های پیشین واقع شده برحذر باشید و حالات آنها را در خوبی‏ها و سختی‏ها همواره به یاد آرید. نکند شما مانند آنان باشید…».

امیر مؤمنان سپس دلیل تغییر وضعیت “کسانی که در شر و بدی قرار داشتند و سپس به خوبی رسیدند” را این وحدت می‏داند: «آنان از  تفرقه و پراکندگی اجتناب ورزیدند و بر الفت و همگامی همت گماشتند و یکدیگر را به آن توصیه و تحریص نمودند . از هر کاری که ستون فقرات آن ها را در هم شکست و قدرتشان را سست کرد اجتناب ورزید یعنی از کینه های درونی بخل و حسادت و پشت کردن به هم و ایجاد فتور و سستی بین جامعه سخت دوری گزینید… بنگرید آنها چگونه بودند هنگامی که جمعیت‏هاشان متحد، خواسته‏هایشان متفق، قلب‏ها و اندیشه‏هایشان معتدل، دستهایشان پشتیبان هم، شمشیرهایشان یاری‏کننده یکدیگر، دیدهایشان نافذ، و عزم‏ها و مقصودهایشان همه یکی بود. آیا مالک و سرپرست اقطار زمین نگردیدند؟ و آیا زمامدار و رئیس همه جهانیان نشدند؟».

حضرت سپس پایان کار آنان را نیز که بر اثر تفرقه به بدبختی و زبونی افتادند توضیح می‏دهد: «پایان کار آنان را نیز نگاه کنید: آن هنگام که پراگندگی در میان آنها واقع شد، الفتشان به تشتت گرایید، اهداف و دل‏هایشان اختلاف پیدا کرد، به گروه‏های متعددی تقسیم شدند، و در عین پراکندگی با هم به نبرد پرداختند، [در این هنگام بود] که خدا لباس کرامت و عزت از تنشان بیرون کرد و وسعت نعمت را از آنان سلب نمود. تنها آنچه از آنها باقی مانده سرگذشت آنان است که در بین شما به گونه درس عبرتی برای آنها که بخواهند عبرت گیرند دیده می‏شود. از امت‏ها عبرت بگیرید؛ از حال فرزندان اسماعیل و  اسحاق و یعقوب عبرت بگیرید…». (نهج البلاغة ـ خطبه ۱۹۲)

تاریخ اسلام

شواهدی در این زمینه در سیره پیامبر(ص) و تاریخ اسلام نیز وجود دارد؛ از جمله:

عده‏ای از منافقین برای ایجاد اختلاف و تفرقه، مسجدی ـ معروف به “ضرار” ـ ساختند که باعث اختلاف بین مسلمانان شد. رسول خدا(ص) دستور فرمودند که برای از بین رفتن تفرقه، آن مسجد را خراب کنند.

نتیجه

برادر و خواهر مسلمان!

امروز همه ما وظیفه‏ای سنگین داریم. شرایط نظام مقدس اسلامی ما مثل روزی است که علیـ علیه السلام ـ در جنگ خندق (احزاب) در مقابل «عمربن عبدود عامری» قرارگرفت؛ روزی که رسول خدا(ص) فرمودند: «اینک همه اسلام در مقابل همه کفرقرار گرفته است». همانطور که در آن‏روز عدم تفرقه و پیروی از رسول خدا(ص) باعث پیروزی مسلمانان گردید امروز نیز همه باید هوشیار و متحد باشیم.

استکبار جهانی و در رأس آنها آمریکای جنایتکار از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی همیشه درصدد بوده و هست که با ایجاد تفرقه بین برادران و خواهران مسلمان ایران ـ از هر حزب و جناح و قوم و مذهب ـ بتواند انقلاب اسلامی ما را از یا از پا درآورده و یا مسیر آن را منحرف نماید. تا امروز همیشه لطف خداوند، ادعیه خاصه امام عصر(عج)، حضور و اتحاد مردم، رهبری‏های پیامبرگونه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و هوشیاری ملت همیشه درصحنه، همه توطئه‏های آنان را نقش برآب نمود.

پس واجب است که امروز نیز بر اساس دستور قرآن مجید، و اوامر پیامبر و اهل‏بیت ـ علیهم السلام ـ همگی به ریسمان الهی چنگ زده و از تفرقه واختلاف دوری نماییم.

ان‏شاءلله.

نویسنده : حجةالاسلام سیدعلی حسینی

برچسب ها:

, , , , , ,ارسال نظر: