۲ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 778 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۵ آبان ۱۳۹۱

جنگ نرم طولانی استعمارگران، با اندیشه اسلام انقلابی

هرگاه نام اسلام با حکومت، استقلال، آزادی، پیشرفت و تشکیل جامعه‏ای موافق با دستورات قرآن عجین و قرین شود، از یک سو، یک پیروزی برای همه مسلمانان جهان و یک گام به پیش به حساب می‏آید و از سوی دیگر نیز، دلهره و هراسی وحشتناک در دل اعداء و دشمنان اسلام خواهد انداخت.

از زمانی که نهضت پرثمر اسلامی در اواسط قرن هفدهم میلادی، از شمال آفریقا تا بخش‏هایی از شبه قاره هند و ایران را به رهبری علما و فقهای مسلمان درنوردید، کشورهای غربی و غیر مسلمان تمام عزم و اراده خود را جزم کردند تا در مقابل این نهضت بایستند. این برهه، آغازی بود بر جنگ‏های ضد استعماری میان ملل مسلمان و دول استعمارگر، لذا فطب استعمارگر هدفی نداشت جز آنکه: ۱ـ در برابر اسلام مبارز و عدالت‏طلب بایستند و ۲ـ در برابر اتحاد مسلمانان جهان قرار بگیرند.

نقطه آغازین جنبش اسلامی، تلاش «سید جمال الدین اسدآبادی» بود. او که دامنه مبارزاتش، ایران، مصر، ترکیه و حتی بخش‏هایی از اروپا را شامل می‏شد، به امید ایجاد اتحاد میان مسلمانان، استقلال و آزادی آنها و نیز برقراری حکومت اسلامی، تفکر انقلاب اسلامی را در اذهان مسلمانان زنده کرد. همو بود که سبب شد تا نهال نوپای مبارزه با استکبار و استعمار در طول بیش از صد سال، به درخت تنومندی تبدیل شود که رهبری آن را علمای مترقی اسلامی و آبیاری آن را خون هزاران شهید بر عهده گیرند؛ تا پرچم اسلام، امروز با سرافرازی و سربلندی به اهتزاز درآید.

نقش علماء، حوزه‏های علمیه و مراکز دینی ـ علمی در این راه، نقش بارز و مهمی بوده است. علمای اسلامی در بیداری امت اسلامی و آگاه کردن مسلمانان از هویت اصیل اسلامی خود و اخطار دادن نسبت به رسوخ و نفوذ فرهنگ غربی، در این جهاد مبارک نقش عظیمی داشته‏اند. به عنوان مثال، حوزه‏های علمیه “قم” و “نجف” در شرق جهان اسلام و دانشگاه‏های “الأزهر” و “الزیتونة” و نیز “مرکز علمی ـ دینی السنوسیة” در غرب جهان اسلام از مهم‏ترین ارکان و مراکز تقویت تفکر انقلابی ـ دینی در طول دهه‏های اخیر هستند. به همین خاطر است که این کشورها به عنوان قلب جهان اسلام و رهبران مبارزه با استکبار و استعمار شناخته می‏شوند.

کشورهای استعماری در طول سالیان دراز مبارزه با اسلام، از طریق نخبگان علمی، روشنفکران و نیز نخبگان اقتصادی همواره دو تفکر را برای قطع این شجره مبارکه به اذهان امت اسلامی تزریق کرده‏اند: ۱ـ اسلام هیچگاه از مسلمانان نخواسته است تا حکومت اسلامی برپا کنند؛ ۲ـ دستورات قرآن و احکام اسلامی با پیشرفت و تجدد و جهان معاصر سازگار نیست.

متأسفانه تحت فشار روانی تبلیغات سیاسی و اقتصادی از سویی و نیز ناآگاهی و ناآشنایی نخبگان و روشنفکران با تاریخ و هویت اسلامی خود از سویی دیگر، برخی از اهالی فرهنگ و هنر و سیاست و اقتصاد کشورهای اسلامی تسلیم تز “جدایی دین از سیاست” شده و سبب شدند تا مسیر استحمار، استعمار و استبداد نوین از راه دیگری برای ورود غرب به کشورهای اسلامی مجددا باز گردد؛ ولی این بار با رنگ و بویی جدید!

اما “ومکرو و مکر الله و الله خیر الماکرین” دیگری در انتظار آنها بود. درست زمانی که فکر می‏کردند که بر اسلام پیروز شده‏اند، «روح خدا» آمد و با خود جوانانی همراه داشت که “آمنوا بربهم فزادهم الله هدی” بودند. او نهضت مبارک اسلامی خود را آشکار کرد و اعلان نمود که برای مبارزه با شیطان بزرگ ـ آمریکا ـ و آزاد کردن مردم مسلمان ایران از دست کیدها و تزویرهای آن آمده است. او اعلام کرد که قیامش برای خداست و در این راه به نبی مکرم اسلام(ص) و خاندان پاک و معصومش(ع) اقتدا کرده است. او این بشارت را به همه مسلمانان داد که اسلام اصیل راه حل همه مشکلات امت اسلامی است و می‏خواهد برای رسیدن به این هدف “جمهوری اسلامی” برپا کند.

اکنون پس از گذشت سی‏و یک سال از این پیروزی مبارک و فتح عظیم، حکومت اسلامی نوپای آن زمان، بر اساس استقلال و آزادی‏خواهی استوار گشته و علی‏رغم تمامی سختی‏ها، تحریم‏ها و حصرهایی که با دسیسه کشورهای غربی علیه این حکومت ایجاد شد، همچنان به مسیر روشن خود ادامه می‏دهد و به نیرویی امید بخش برای احرار و آزادگان جهان تبدیل شده است.

روز پیروزی این انقلاب بزرگ، روز افتخار و شکوه هر مسلمانی است؛ روز سربلندی و اعلام بیعت با قرآن و نبی(ص) و خاندان مطهرش(ع)؛ روز اعلان برتری اسلام و آغاز دوباره حکومت اسلامی بر امت مسلمان و روز برائت از کفار و مشرکین؛ و روز وحدت امت اسلامی است.

استکبار جهانی و شیطان بزرگ اما، اکنون به شیوه دیگری کمر به نابودی این حکومت اسلامی جوان بسته‏اند. دسیسه‏ها و مکرهای آنها، اکنون تهمت‏هایی است که به ایران و مسلمانان می‏زنند. آنها تلاش می‏کنند تا با معرفی تروریست‏ها و سلفی‏ها و تندروهایی که به نام اسلام، به اسلام واقعی ضربه می‏زنند، به عنوان “نماد اسلام در جهان” ضربه مهلکی بر پیکره اسلام و امت اسلامی وارد کنند.

آنها همچنین تلاش دارند تا ایران را از کشورهای دوست و مسلمان عربی جدا کنند. از سویی نیز ایران را از ادامه پیشرفت‏های تکنولوژیک و هسته‏ای خود باز می‏دارند.

آمریکا و کشورهای غربی، ایران را متهم به نبود آزادی‏های فردی و عمومی کرده و سلامت مدیریت کشور را زیر سؤال می‏برند. آنها با نفی وجود عدالت و آزادی در ایران، تلاش دارند تا میان جامعه، نخبگان و رهبری امت جدایی بیندازند.

اما ما اعلام می‏کنیم که امروز انقلاب اسلامی ایران، با ثبات، حکمت و بصیرت، در رأس جبهه حق ایستاده است. پرچم “حق” در راه مبارزه با آمریکا و شریک صهیونیستش، هم‏اکنون در دستان باکفایت ولی امر مسلمین جهان «حضرت آیت‏الله العظمی امام سید علی حسینی خامنه‏ای» قرار دارد و امید است که ایشان این پرچم مبارک را به دست صاحب واقعی آن، امید مستضعفین جهان، حضرت مهدی منتظر ـ که درود خدا بر او و پدران پاک و معصومش باد ـ برساند.

ــــــــــــــــــــــــــــ

به قلم: سید عماد الدین الحمرونی

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: