۳ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 938 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

دبیرخانه شورا یک مجموعه زنده و پویاست

5345

 

حجت الاسلام و المسلمین هاجری معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شواری برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت گفت: دبیرخانه با بهره گیری از نقطه نظرات، نقاط قوت و ضعف را شناسایی و به طور دائم در حال بازسازی خود متناسب با نیازهاست.

اولین نشست توجیهی کارگزاران کاروانهای حج عمره طلاب و روحانیون اهل سنت با سخنرانی معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه برگزار شد.

در این نشست حجةالاسلام و المسلمین هاجری معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت گزارشی از عملکرد معاونت فرهنگی و امور روحانیون به صورت خلاصه بیان نموده و نکاتی که مدیران، معاونین و روحانیون کاروان ها باید در نظر داشته باشند گوشزد کرد.

وی ابتدا ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به حاضرین، ایام مبارک ماه رجب و اعیاد این ماه به ویژِه سالروز مبعث پیامبر ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی را تبریک و تهنیت گفت.

وی با برشمردن برکات این ماه افزود: ماهی که در آن نسیم رحمت الهی همه دلها و جانها را می نوازد از خدای مهربانی که  همه خوبیها و امیدها به او باز می گردد، خدایی که اندک بضاعت های ناچیز ما را می پذیرد و بسیار بسیارجزا و عوض می دهد از خدایی که هر آنکس درب خانه اس را به صدا در می آورد دست خالی و ناامید برنمی گرداند و رحمتش شامل همه است، درخواست عاجزانه داریم که برعزت، شرف، وحدت و انسجام مسلمانان وجهان اسلام بیفزاید و به ما توفیق بندگی خالصانانه، آگاهانه و حداکثری درهمه لحظات عمر عنایت فرماید و قدمهای مارا در صراط مستقیم ثابت و استوار بفرماید.

حجت الاسلام و المسلمین و المسلمین هاجری در ادامه سخنان خود گفت: در علم مدیریت سازمان هایی که شاخصه هایی چون: “واکاوی مستمر” ، “شناسایی نقاط قوت و ضعف” ، “تبدیل نقاط قوت وضعف به طرح” و “عملیاتی کردن طرح ها” را دارا هستند،فعال و پویا هستند، و همیشه در حال پیشرفت و بهبودی اند. بنابراین سازمان  زنده سازمانی است که مثل موجود زنده درحال رشد است ُ، امروزش با دیروزش و فردایش با امروش فرق می کند.

وی با توجه به مؤلفه های اشاره شده گفت : بنده به عنوان ناقد و کارشناسی فرهنگی که سازمان های بسیاری را درک کرده و همین الان هم توفیق ارتباط با چند مؤسسه فرهنگی را دارم عرض می کنم که انصافا دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت که وظیفه اش خدمت رسانی مستمر و بهنگام به جامعه اسلامی ماست یک سامانه زنده و اکتیو است و این جزء فرهنگ دبیرخانه شدده است.

وی  اضافه کرد: برای همین منظور و رسیدن به سازمان پویا هر دو ماه یکبار در سطح مدیران استانی جلسه داشته، مسائل آسیب شناسی، کاستی ها مشخص و در نهایت قوه عاقله ای در دبیرخانه تشکیل شده  که مسئول برنامه ریزی است و  تمام نقطه نظرات را بررسی و جمع بندی و به طرح تبدیل کرده و در نهایت عملیاتی می نماید.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه گفت: تا کنون در ساختار و تشکیلات دبیرخانه دوبار بازبینی شده تا متناسب با نیازها جواب گوی آنها باشد، چرا که قبلا کارها محدود بود ولی با افزایش حوزه فعالیت ها ساختاراداری  نیز به روز و تغییر داده شده است. به طور مثال در بودجه ریزی و تخصیص اعتبار قبلا همه مراحل به طور متمرکز در دبیرخانه  تصمیم گیری می شد، اما اکنون از استان ها میزان بودجه و برنامه  درخواست می شود و در واقع استان ها با کارشناسان خود مبدأ شده اند، بنابراین در این امر وارد شده و نظرات آنها لحاظ می گردد، در فعالیت ها و کارکردها هم همین طور عمل می شود؛ همه با مشارکت و همراهی اساتید، مدرسان، طلاب، ائمه جمعه وجماعات و سایر همکاران از استان ها صورت می گیرد، که اگر دلسوزی و همراهی این ها نباشد قطعا دبیرخانه نمی تواند به تنهایی همه کارها را انجام دهد.

وی یادآور شد: بنده نمی گویم که کاستی و نقص نیست ولی مرحله به مرحله در صدد رفع آنها هستیم و از نقطه نظرات شما استفاده می کنیم. برای نمونه عرض می کنم؛ برنامه  بازدید از نمایشگاه سال قبل با نظرخواهی از بازدیدکنندگان نقاط مثبت و منفی شناساسی شد و با جمع بندی آنها توانستیم که امسال بسیار بهتر و منسجم تر خدمات رسانی نماییم به طوری که اکنون برای این امر در دبیرخانه یک ستاد برنامه ریزی و اجرایی تشکیل شده که برای نمایشگاه بعدی در حال طرح ریزی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین و المسلمین هاجری در پایان سخنان خود گفت: دبیرخانه یک مجموعه زنده است که می شود به آن امید داشت.

 

همچنین حجةالاسلام والمسلمین هاجری معاون فرهنگی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در سخنانی  فرایند اعزام طلاب و روحانیون اهل سنت به حج عمره را تشریح کرد.

وی گفت: در چگونگی اعزام، فعالیت ها و برنامه های فرهنگی عمره امسال  نسبت به عمره سال ۹۰ تغییرات داده شده است، سال قبل ما سهمیه اعزام ۴۰۰ نفر را از بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) گرفتیم و به علت محدودیت زمانی فقط توانستیم هماهنگی های اعزام آنها را به سفر حج انجام دهیم و وقت کافی برای برنامه ریزی نداشتیم.

 به محض پایان یافتن حج سال قبل فرایند “واکاوی، طراحی و اجرا”  با استفاده از نظرات طلاب و روحانیون که از طریق فرم نظرسنجی به دست آمد، برنامه ریزی برای سال بعد یعنی ۹۱ در دستور کار قرار داده شد.

معاون فرهنگی دبیرخانه افزود: به علت اینکه دبیر محترم شورای برنامه ریزی حجةالاسلام عرب  حساسیت ویژه ای نسبت به چگونگی اعزام کاروان های طلاب و روحانیون اهل سنت داشتند جلسات متعددی باحضور میران استان ها و کارشناسان مربوطه تشکیل و نحوه اعزام سال ۹۰ مورد بررسی و نقد قرار گرفت که حاصل این جلسات تصویب ۲۵ پیشنهاد تصویب بود، مهمترین آن تشکیل ستاد عمره در دبیرخانه بود، وظیفه این ستاد برنامه ریزی برای نحوه تشکیل کاروان ها، جذب روحانی، مدیر ومعاونین کاروان بود. که با تشکیل جلسات گوناگون  شرح وظایف یکایک آنها مشخص ومعین گردیده به صورت مدون در اختیار همه کارگزاران قرار گرفت. بنابراین حوزه مسئولیت هرکس مشخص و ازتداخل وظایف جلوگیری میشود.

وی گفت: با تمام سعی و تلاش صورت گرفته و بهره گیری ازهمه نقطه نظرات باز هم دفترچه شرح وظایف و برنامه خالی از اشکال نیست و می تواند کاملترو بهتر شود برای همین از شما مدیران، معاونین و روحانیون کاروان ها درخواست دارم که با ارائه پیشنهادها و نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر وبرتر خدمت رسانی یاری نمایید. نکته ای که باید یادآور شوم این است که هر آنچه پیشنهاد داده می شود قابل اجرا نیست و محدودیت هایی نیزهست ازجمله محدودیت امکانات و بودجه و محدودیت قانونی که طرح ها حتما باید به تصویب بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برسد.

از جمله کارهایی که ستاد عمره انجام داد افزایش سرانه اعزان از ۴۰۰ نفر سال گذشته به ۸۰۰ نفر امسال بود، و انشاءالله با عنایت بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و حجةالاسلام قاضی عسگر سرانه طلاب و روحانیون اهل سنت را به سرانه حوزه علمیه شیعه برسانیم.

حجةالاسلام هاجری از جمله کارهای ستادعمره تغییر ایستگاه های پروازی از تهران به مراکز استان ها معرفی کرد و گفت: برای راحتی و آسایش زائرین حتی المقدور سعی شد که زائرین عزیز از نزدیکترین فرودگاهی که برای عربستان پرواز دارد اعزام شوند که امیدواریم برای سال های آتی بتوانیم کاروان هراستان را از همان فرودگاه مربوطه اعزام نماییم.

این مسئول فرهنگی فعالیت دیگر ستاد عمره را تهیه بسته فرهنگی در قالب یک ویژه نامه عنوان کرد و گفت: نشریه ای اماده شده که همراه با لوح فشرده سفر سال قبل در اختیار زائران قرار خواهد گرفت که مطالب ان می تواند در طول سفر مورد استفاده قرار گیرد.

هاجری تأکید کرد: همه این مواردی که برشمردم با استفاده از نظرات کارگزاران و زائرین سال قبل اعمال شده به همین دلیل هرنوع فرم نظرسنجی که توسط بخش های مختلف دبیرخانه در اختیار شما قرار می گیرد به دقت مطالعه کرده و پاسخ های دقیق بدهید ، چه بسا یک پیشنهاد از طرف شما پایه گذار خدمتی نو باشد که برای شما صالحات باقیات گردد.

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: