۲ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار نهاد ایرانشهردیدگاه | تعداد بازید : 453 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۸۹

درایت مقام معظم رهبری و انسجام امت اسلامی

اگر تمام اندیشمندان جهان اسلام همانند رهبر معظم انقلاب ، دغدغه ی اصلی آنان حفظ کیان امت اسلامی و اتحاد و انسجام آنان بود و با وجود تعدد مذاهب ، تدابیری عالمانه برای زندگی   مسالمت آمیز مسلمانان ، تدبیر می کردند جوامع اسلامی ، در وضعیتی مناسب قرار داشتند.

 

موسی الرضا تیموری

کارشناس ارشد مذاهب اسلامی

فتوای تاریخی مقام معظم رهبری مبنی بر تحریم هتک حرمت به مقدسات مذاهب اسلامی ، خصوصاً همسران پیامبران

و نبی مکرم اسلام، باری دیگر مورد استقبال جهان اسلام و عالمان و اندیشمندان قرار گرفت .

این فتوا در حالی صادر شد که عده ای از افراطیون از مذاهب بر طبل تفرقه می کوبیدند و به دنبال ایجاد شرایط بحرانی و راه اندازی درگیری مذهبی در بین امت اسلامی بودند که با درک عمیق رهبر معظم انقلاب ، از فتنه ای دیگر در بین امت اسلامی جلوگیری شد ، از طرفی هم صدور این فتوا بار دیگر تأییدی بود که ایران اسلامی به عنوان ام القرای جهان اسلام و رهبری معظم آن به عنوان ولی امر مسلمین ، بر وضعیت مسلمانان و دنیای اسلام اشراف کامل دارند و دغدغه ی اصلی آن رهبر فرزانه ، نبود اتحاد و انسجام در بین امت اسلامی است . چه خسارتهای عظیمی که امت اسلام از تفرقه و جدایی به خود دیده و چه ضررهایی که بر آنان وارد شده است .مگر آیات قرآن وعدة خیر امّت و الگو بودن را نداده است؟ مگر نه این است که با اوامر متعدد همه را امر به وحدت و انسجام نمود و از تفرقه و نزاع نهی کرد؟

مگر تشکیل مراسم عبادی دسته جمعی مثل نماز جمعه و جماعات و نمازهای عید و حضور در کعبة عاشقان و بیت الله الحرام ، نمادی از همبستگی امت اسلامی نیست؟ اینکه همه ی مسلمانان در ماه    ذی الحجه در ایام حج ، به آن مکان مقدس مشرف شوند و از لباس ها و رنگهای متعدد خارج و جامة سفید و لباس احرام بر دوش گیرند و لبیک گویان ، گِرد حَرم عشق ،طواف کنند و در مسعی بین صفا و مَروه ، سعی کنند و دیگر اعمال را همانند هم انجام دهند و شیطانهای جنّ و انس را رَمی نمایند و در روز عید قربان ، قربانی کنند . همة این اعمال نمادی از مظهر اتحاد و انسجام امت اسلامی و سدی محکم در برابر تفرقه و تفرقه افکنان است.

ای کاش دنیا این وحدت مسلمانان در حج را به نظاره بنشینند و ای کاش حاجیان و دیگر مسلمانان تأملی در این نمادهای وحدت آفرین داشته باشند تا شاهد گسستگی و اختلاف امت مسلمان نباشیم  تا شاهد ظهور  عده ا ی افراطی در بین شیعه و اهل سنت نباشیم، افراطیونی که با قلم و زبان و عمل خود چهره ای مخدوش از اسلام نشان می دهند و در کمال ناباوری ، مقدسات همدیگر را مسخره می کنند و به یکدیگر توهین و دشنام می دهند و در عمل هم، آنقدر بی شرمانه عمل می کنند که به قصد تقرب به خدا ، سر مسلمان را از بدن جدا می کنند و ناله ی تکبیر هم سر  می دهند، عده ای هم با قلم هایی مسموم ، سَمّ مهلک تفرقه را بین امت اسلامی گسترش می دهند گویا وظیفه ای خطیر تر از آن بر عهده ندارند.

اگر تمام اندیشمندان جهان اسلام همانند رهبر معظم انقلاب ، دغدغه ی اصلی آنان حفظ کیان امت اسلامی و اتحاد و انسجام آنان بود و با وجود تعدد مذاهب ، تدابیری عالمانه برای زندگی   مسالمت آمیز مسلمانان ، تدبیر می کردند جوامع اسلامی ، در وضعیتی مناسب قرار داشتند.

آنچه از عالمان و خطیبان خصوصاً ائمه محترم جمعه و جماعات اهل سنت و شیعه انتظار می رود این است که با درک شرایط ، فتوای رهبر معظم اسلامی را برای مردم تبیین نمایند و مانع حرکت افراطیون شیعه و سنی شوند و نگذارند شیاطین و گروهک ها به بهانه های واهی ، خدشه بر پیکرة امت اسلامی وارد کنند.

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: