۲۲ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, سخنرانی و پیامهادیدگاه | تعداد بازید : 435 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۱

روز مباهله، نشان‎دهنده اهمیت بیان و ابلاغ حقیقت

985632

حضرت آیت الله خامنه ای روز مباهله را یک روز استثنایی و نشان دهنده این است که بیان و ابلاغ حقیقت، چقدر مهم است.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در سالروز مباهله پیامبر اکرم(ص) با مسیحیان نجران که ۲۴ ذیحجه سال ۱۰ هجری در مدینه واقع شد؛ بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت این روز ر امنتشر کرد.

این بیانات در دیدار جمعی از طلاب و روحانیون در ۲۲ آبان سال ۸۸ صورت گرفته که متن آن به این شرح است:

روز مباهله، روزی است که پیامبر مکرم اسلام، عزیزترین عناصر انسانی خود را به صحنه می‌آورد. نکته‌ مهم در باب مباهله این است “و انفسنا و انفسکم” در آن هست؛ “و نساءنا و نساءکم”(۱) در آن هست؛ عزیزترین انسان ها را پیغمبر اکرم انتخاب می کند و به صحنه می‌آورد؛ برای محاجه‌ای که در آن باید تمایز بین حق و باطل و شاخص روشنگر در معرض دید همه قرار بگیرد.

هیچ سابقه نداشته است که در راه تبلیغ دین و بیان حقیقت، پیغمبر دست عزیزان خود، فرزندان خود و دختر خود و امیرالمومنین را – که برادر و جانشین خود هست – بگیرد و بیاورد وسط میدان؛ استثنائی بودن روز مباهله به این شکل است. یعنی نشان دهنده این است که بیان حقیقت، ابلاغ حقیقت، چقدر مهم است؛ می‌آورد به میدان با این داعیه که می گوید بیائیم مباهله کنیم؛ هر کدام بر حق بودیم، بماند و هر کدام بر خلاف حق بودیم، ریشه‌کن بشود با عذاب الهی.

۱) سوره مبارکه آل عمران آیه ۶۱
فمن حاجک فیه من بعد ما جاءک من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا و ابناءکم و نساءنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنت الله علی الکاذبین. هرگاه بعد از علم و دانشی که (در باره مسیح) به تو رسیده، (باز) کسانی با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله کنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: