۲۸ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 555 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۱

سبط رسول الله ؛ محبوب قلوب فریقین

۱۵ماه مبارک رمضان سالروز میلاد کریم اهل بیت پیامبر(ص) برتمامی مسلمانان جهان مبارک باد . در این روز مبارک چشمان رسول خدا به قدوم اولین سبطش روشن شد و نام او را هم نام فرزند ارشد هارون برادر موسی(ع) شَب‍ِّرنامید. شبّردر زبان عبری و حسن به زبان عربی، و به راستی که او حسن بود، کلام او حسن، خلق او حسن، خَلق او حسن بود .

جد ارجمند او پیامبراکرم (ص)او را ریحانه خود نامید و می فرمود: امید است که حق تعالی به برکت او اصلاح کند بین ۲ گروه از مسلمانان را.
امام مجتبی جایگاهی بس گرانقدر و رفیع بین پیروان مذاهب اسلامی دارد. در سراسر جهان اسلام مسلمانان در شبهای پر برکت ماه مبارک رمضان رکعت ها پایانی نماز تراویح ،”نماز وتر” را به سبطین رسول الله هدیه می کنند و تمام مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی در نمازهای جمعه خود نام مبارک آن حضرت را می برند و خلافت هرچند کوتاه مدت ایشان را قبول دارند.

در منابع معتبر روایی فریقین آمده است که پیامبر(ص) امام حسن رادر خردسالی محکم در آغوش می کشیدند، می بوسیدند و ایشان را بر فراز منبرمی نشاندند و خطاب به مردم می فرمودند: حسن ریحانه من است و من او را دوست می دارم خدایا دوست بدار دوست او را و دشمن بدار دشمن او را و می فرمود هر کس حسن را بیازارد مرا آزرده خاطرکرده است و هر کسی او را خوشحال کند مرا خوشحال کرده است، به راستی اوسرورجوانان بهشت است .

امام حسن از نظر ظاهر شباهت فراوانی به جدش رسول الله (ص) داشت به طوری که همین شباهت ظاهری وعلاقه پیامبر به ایشان بود که باعث می شد صحابه پیامبر(ص) با مشاهده آن حضرت در کوچه و خیابان ایشان را به آغوش بگیرند و ببوسند. عقبه ابن حارث می گوید: همراه ابوبکر بودم که از کنار حسن ابن علی گذشت؛ ابوبکر او را بر شانه هایش نهاد و گفت: “بأبی شِبْهَ النبی لا شبیها بعلی “؛ پدرم فدایش باد او شبیه پیامبر است نه شبیه علی. حضرت علی (ع) که همراه ما بود شروع کرد به خندیدن.
سیره اخلاقی آن حضرت به راستی شبیه پیامبر اکرم (ص) بود، ایشان نه تنها سخنان مخالف خویش را با نهایت برد باری می شنید حتی پرخاش و ناسزاگویی مخالف را نیز تحمل می کردند .

داستان سخنان تند و پرخاش مرد شامی در کوچه های مدینه و نسبت ناروا به ایشان معروف است که ایشان بعد از پایان حرفهای مرد شامی فرمود: ظاهرا شما در این شهر غریبی، ما منزل بزرگی داریم که اگر مهمان من شوی از تو به خوبی پذیرایی می کنم و اگر مشکلی داری آن را برطرف می کنم و یا احسان او به فقرا زبانزد خاص و عام است به طوری که کیسه درهم را از پشت در به سائل می دادند تا در چهره او شرم را نبیند.

حدیثی از امام حسن مجتبی(ع)؛

بدو گفته شد: زهد چیست؟ فرمود: گرایش به تقوا و دوری از دنیا.
گفته شد:حلم چیست؟ فرمود: فرو بردن خشم و تسلط برنفس.
گفته شد: استواری و درستی چیست؟ فرمود: دفع منکرو بدی با معروف و نیکی.
گفته شد: شرافت چیست؟ فرمود: برگزیدن خویشاوندان و به دوش کشیدن خسارت و جرم آن ها.
گفته شد:دلیری و نیرومندی چیست؟فرمود: دفاع از همسایه و شکیبایی در جایگاه صبر، و جسارت و بی باکی به هنگام بلا.
گفته شد: مجد و بزرگواری چیست؟ فرمود: ضرر و بدهی را ببخشی و از جرم و گناه د رگذری.
گفته شد مروت و جوانمردی چیست؟ فرمود: حفظ دین؛ گرامی داشت نقس؛ نرمی و مهربانی؛ وارسی و برسی کار؛ ادای حق؛ دوست داشتن مردم.
گفته شد:کرم چیست؟ فرمود: بخشیدن پیش از پرسش و اطعام طعام در قحطی و سختی.
گفته شد: پستی چیست؟ فرمود: توجه به اندک و بازداشتن از شیء ناچیز.
گفته شد: لئامت چیست؟ فرمود: کمی بخشش و دشنام دادن.
گفته شد:بزرگواری چیست؟ فرمود: بخشش در خوشی و ناخوشی.
گفته شد:بخل چیست؟ فرمود: مالی که داری مایه شرافت به حساب آوری و آنچه انفاق کردی نابود شده بپنداری .
گفته شد: برادری چیست؟ فرمود: برادری و همراهی در سختی و آسایش.

منابع:
ابن أثیر، علی ابن محمد الجزری
اسدالغابه فی معرفه الحصابه
چهل حدیث، آیت الله اشتهاردی
منتهی الامال

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: