۲۸ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 431 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۶ آبان ۱۳۹۱

سیزدهم آبان نماد استکبار ستیزی ملت ایران

سیزدهم آبان ماه ، یکی از روزهای تاریخی است که در خود سه حادثة مهم را به ثبت رسانده است که عبارتند از :

۱٫تبعید و بازداشت امام خمینی (ره) به ترکیه توسط رژیم پهلوی در پی اعتراض به ماجرای کاپیتولاسیون :

امام خمینی (ره) در تاریخ چهارم آبان ماه سال ۱۳۴۳ در پی  تصویب لایحة کاپیتولاسیون در مجلس به رژیم پهلوی و مجلس فرمایشی آن حمله کرد و در سخنرانی خود که به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در منزلشان برگزار می شد به تشریح این لایحه ننگین پرداختند و آن را موجب از بین رفتن عزت و غیرت مردم مسلمان ایران دانسته و بیانیه ای هم در همان روز صادر کردند و در آن بیانیه،  قرار داد کاپیتولاسیون را سند بردگی ملت ایران اعلام کردند و از اقشار مختلف جامعه دعوت کردند تا با این حرکت ننگین رژیم پهلوی به مخالفت برخیزند.

ماجرای کاپیتولاسیون از این قرار بود که دولت آمریکا در سال ۱۳۴۳ ، حضور مستشاران و کارشناسان خود را که در بخش وسیع صنایع نظامی و ارتش و شرکت نفت و دیگر مراکز مهم کشور بودند مشروط به معافیت آنان از محاکمه در دادگاه های ایران کرد ، شاه نیز این درخواست را پذیرفت و برای قانونی شدن این جریان که دیگر هیچ کس نتواند با آن به مخالفت برخیزد به نخست وزیر وقت ، حسنعلی منصور دستور داد آنرا به صورت لایحه ، تقدیم مجلس کند.

این لایحه علی رغم مخالفت برخی از نمایندگان و نبود    عده ای دیگر از آنان در مجلس ، با فشار شدید دولت بر مجلس ، به تصویب رسید  ولی به صورت مخفیانه بود و سعی شد که  در فضای عمومی کشور پخش نشود تا کسی از این جنایت عظیم در حق ملت ایران ، اطلاعی حاصل نکند.(۱)

تصویب این لایحه همانطور که امام خمینی (ره) خطر آنرا به گوش ملت ایران رساندند ، غرور ملی و احساسات ایرانیان را جریحه دار می ساخت و یادآور قرار داد ننگین  ترکمن چای و غیره بود.

نکته ای که لازم است در این جریان بیان شود آنکه : قبل  از انقلاب اسلامی عدة زیادی از نیروهای آمریکایی در ایران در قسمت های مختلف خصوصاً صنایع و معادن و شرکتهای وابسته به نفت و ارتش ایران حضور داشتند که بالاترین حقوق ها و بهترین امکانات در اختیار آنان بود و با داشتن روحیة استعماری ، سعی می کردند تخصص و دانش خود را در اختیار ایرانیان قرار ندهند تا همیشه ملت و دولت ایران به آنان وابسته باشند و لذا ایرانیان با آن کیاست و استعداد به عنوان کارگرانی ساده در کنار آنان مشغول به کار بودند و حق دخالت در امور تخصصی را نداشتند.

دولت آمریکا در راستای روحیة استکباری خود ، طرح مصونیت قضایی مستشاران خود در ایران را مطرح کرد که دولت ایران هم به صورت لایحه آنرا به تصویب مجلس رساند . در این طرح اگر نیروهای آمریکایی در ایران مرتکب جنایتی می شدند ( مثلاً ناموس ایرانی را هتک حرمت می کردند و یا افعال دیگری چه به عمد و چه غیر عمد انجام می دادند ) ، پلیس و قاضی و دستگاه قضایی ایران حق رسیدگی به آن را نداشتند و پرونده را به دولت آمریکا اطلاع می دادند که در صورت صلاحدید، در دستگاههای قضایی و امنیتی آن دولت بررسی شود.

خروش امام علیه لایحه ننگین ، موجب بیداری ملت ایران و ایستادگی در برابر این لایحه خیانت بار شد و رژیم شاه امام را به سرعت دستگیر و ایشان را به ترکیه تبعید می نماید ، در کشوری که همتای خاندان پهلوی یعنی حکومت دیکتاتوری آتاتورک برقرار است ، لذا در راستای مبارزه با تمام نمادهای اسلامی ، حتی به امام خمینی(ره)  اجازه پوشیدن لباس روحانیت را در ترکیه نمی دهند و ایشان را به محلی در ترکیه انتقال می دهند که هیچ گونه ارتباطی با ایران و مردم ترکیه برقرار نکنند و به مدت یازده ماه در این کشور تبعید بودند ، سپس ساواک با هماهنگی دولت ترکیه ، امام را در سال ۱۳۴۴ به عراق تبعید می کند .

 

تبعید امام به ترکیه موجی از اعتراض علماء و مردم را در ایران در پی داشت و سه ماه پس از این لایحة ننگین و تبعید امام ، جوان متدین و متعهدی از نیروهای موتلفه اسلامی بنام محمد بخارایی ، منصور نخست وزیر شاه و عامل تصویب این طرح را به قتل و بسزای عمل ننگینش رساند.

 

2.دومین حادثة سیزدهم آبان ماه ، در سال ۱۳۵۷ اتفاق افتاد ، این روز که مصادف با سالگرد تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه بود و در روزهای اوج مبارزه ملت ایران علیه رژیم پهلوی قرار داشت، هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان در محوطة دانشگاه تهران اجتماع بزرگی را تشکیل دادند و با رهبر فرزانة خود که در تبعید بود تجدید عهد نمودند. در جریان این اجتماع خود جوش و عظیم ، به دستور نخست وزیر وقت ، شریف امامی ، مأموران رژیم به سمت جوانان آتش گشودند و صدها دانشجو و دانش آموز را به شهادت رساندند و لکة ننگ دیگری را بر تاریخ پر از جنایت و خون آشام رژیم پهلوی ثبت کردند.

به خاطر این حرکت عظیم ،دانشجویان و دانش آموزان و یاد بود شهدای آن فاجعه هولناک  در محیط علم و تحصیل ، پس از پیروزی انقاب اسلامی ، سیزدهم آبانماه به عنوان روز    دانش آموز نام گذاری شد تا فرزندان معنوی امام و آینده سازان مملکت ، با آرمانهای شهدای آن روز تجدید عهد نمایند.

۳ . سومین جریان در سیزدهم آبانماه سال ۱۳۵۸ رخ داد و آن حرکت عظیم و انقلابی دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا در تهران بود که تبدیل به مرکزی برای جاسوسی و خرابکاری علیه انقلاب و ملت شده بود ، دولت آمریکا که در حمایت همه جانبه از رژیم پهلوی ، هیچ گاه کوتاهی نکرده و امنیت و استقرار دیکتاتوری پهلوی را امنیت و ثبات خود می دانست در جریان انقلاب ملت ایران هم حامی شدید رژیم پهلوی شد و تا لحظة سقوط دولت پهلوی ، علناً از شاه و حکومتش پشتیبانی کرد ، بعد از فرار شاه هم همان روحیة ددمنشانه را ادامه داد و سفارت آمریکا ، مرکزی برای مقابله با نظام نو بنیاد اسلامی قرار گرفت و سعی می کردند با ارتباط گیری و حمایت گروههای ضد انقلاب و تروریستی و کودتا و ترور و انفجار و   بی ثبات کردن کشور ، به مقابله با نظام برخیزند ،

دانشجویان قهرمان که به این لانه فساد و مرکز جاسوسی و خرابکاری علیه نظام پی برده بودند در یک حرکت انقلابی ، سفارت آمریکا را  تسخیرکردند، امام این حرکت را انقلاب دوم نامیدند و در تأیید این کار فرمودند:

شما می بینید که الان مرکز فساد را جوانها رفته اند گرفته اند و آمریکاییها را هم که در آنجا بودند گرفتند و آن لانه فساد را به دست آوردند و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.(۲)

با بررسی و تحلیل این سه حادثه که در سیزدهم آبان ماه اتفاق افتـاد می توان علت نامـگذاری این روز را به نام روز مبـارزه با استکبار جهانی دانست ، زیرا در هر سه حادثه ، حمایت استکبار از رژیم پهلوی و جنایت علیه ملت ایران بر هیچ شخصی پنهان نیست و با نگاهی گذرا می توان جنایتهای استکبار که مصداق کامل آن دولت آمریکا است در طی چندین سال علیه ملت ایران و انقلاب اسلامی را به صورت فهرست وار بیان کرد عبارتند از:

 

1.کودتای ۲۸ مراد ماه سال ۱۳۳۲ که در جریان اسناد منتشر شده توسط دولت آمریکا ، دولت مصدق را توسط کودتاچیان از بین بردند و حکومت و دولتی کاملاً وابسته به آمریکا روی کار آوردند.

۲٫ تحقیر ملت ایران و تحمیل لایحه کاپیتولاسیون و تصویب مصونیت قضایی برای مستشاران خود در ایران که در این طرح ، حیثیت و غیرت ایرانی را لکه دار کردند و حق پیگرد تخلفات و جنایات کارکنان و مستشاران خود در ایران را به دولت و دستگاه قضایی ایران ندادند.

۳٫ حملة مستقیم به ایران اسلامی در ماجرای طبس : در پی تسخیر لانة جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان، قرار بود دولت آمریکا در قبال تحویل گرفتن کارکنان سفارت خود ، شاه معدوم را به دولت ایران تحویل دهد  تا به جنایتهای وی در دادگاههای داخل کشور رسیدگی شود اما دولت آمریکا به جای تمکین این شرط به کشور اسلامی ایران حمله کرد و ماجرای حادثه طبس پیـش آمد که معجــزه الهی در آن حادثه کاملاً هویدا شـد و طوفان شن ، عامل شکست مفتضحانه نیروهای آمریکایی شد.

 

4 . تحریم ایران و محاصـره اقتصـادی : این تصمیـم را  دولت

آمریکا در سال ۱۳۵۹ به اجرا گذاشت و در راستای اهداف استکباری خود با وضع قوانین متعدد و تحریمی ، هر سال آنرا تمدید و حلقه تحریم را تنگتر می کند که به لطف خدا این حربه استکباری خود عاملی برای خودباوری ملت ایران شده است و در اوج تحریم  پیشرفت های شگفت انگیزی برای ملت ایران حاصل شده است.

 

5. تحریک و حمایت از صدام و آغاز جنگ هشت ساله علیه ملت ایران ، که در این جنگ هم بازنده اصلی دولت آمریکا و مهره آنان در منطقه ، یعنی صدام بود و ملت ایران حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداد و با عزّت و استقلال همراه با کرامت و پیروزی جنگ را به پایان رساند.

 

6. حمایت و پشتیبانی از نیروهای ضد انقلاب : دولت آمریکا به صورت رسمی و قانونی ، بودجه برای انجام فعالیتهای خرابکاری در ایران تصویب کرد و از گروههای ضد انقلاب چه منافقین و چه جند الشیطان و دیگر محاربین ، علناً حمایت می کند ، حتی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ، با راه اندازی شبکه های ماهواره ای و اینتـرنتی به  حمایت از مخالفـین نظام اقدام نموده که با تدابیر مسئـولین و حمایتـهای  مردم و       رهبـری های رهبر فرزانة انقلاب ، فتنه و کودتای مخملی آنان عقیم مانده است .

۷٫ توقیف اموال و دارایی های ملت ایران که توسط دولت پهلوی این اموال در آمریکا بود و دولت آمریکا تعهد به تحویل تجهیزات نظامی خریداری شده را به دولت ایران داشت اما بعد از پیروزی انقلاب تمام آن اموال را بلوکه و حق ملت را تضییع کرد.

۸٫ انهدام هواپیمای مسافربری ایرباس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی  که قصد سفر به مقصد دبی را داشتند که ناگهان ناجوانمردانه در آبهای خلیج فارس ، مورد هدف  موشک های آمریکا یی قرار گرفت و تمامی مسافران و کادر پرواز آن به شهادت رسیدند .

۹٫ تشدید پروژه ایران هراسی در بین کشورهای منطقه به طوری که با این طرح ، هم موجب فروش اسلحه و ادوات جنگی خود به کشورهای عربی منطقه شده و از این طریق ، صنایع دفاعی آمریکا سودهای کلانی را نصیب خود می کنند و هم در بین کشورهای اسلامی ، رعب و و تهدیدی ایجاد  می کند تا مانع انسجام و اتحاد کشورهای اسلامی شود و این کشورها از خطر اسرائیل غافل شوند و دشمن خود را ایران بدانند ، البته این طرح هم بارها شکست خورده است.

۱۰٫ مخالفت با استفادة صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسـته ای :

در حالی که دولتـمـردان آمریـکا هیــچ گونه مخالفتـی با  سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی ندارند و خود هم این سلاح ها را در اختیار دارند اما ایران را از داشتن انرژی هسته ای که حق مسلم تمام کشورهای عضو NPT است محروم می کنند و با آنکه مجامع ناظر بر انرژی هسته ای ایران ، صلح آمیز بودن تحقیقات هسته ای ایران را تأیید کردند و ضرورت داشتن این منبع عظیم انرژی را هم به صورت صلح آمیز برای تمام کشورها لازم می دانند اما دولت آمریکا و برخی از دولتهای اروپایی در راستای مخالفت با نظام اسلامی ، بارها با استفاده ایران از انرژی هسته ای مخالفت کرده اند و دهها بیانیه و قطعنامه علیه دولت ما صادر کردند که در این زمینه هم به لطف بیکران حضرت حق ، شکست سنگینی را متحمل شدند و دانشمندان هسته ای ایران در اوج تحریم ، افتخارات بزرگی را نصیب کشور اسلامی نمودند.

این موارد ، گوشه ای از جنایتهای دولت آمریکا علیه مردم ایران بود که به برخی از موارد به صورت گذرا اشاره شد.

در انتها بیان این کلام امام راحل که فرمودند: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ، خود به مثابه یک پیشگویی عظیم است که آینده ملت ایران را بسیار درخشان و دشمنان این ملت و نظام را ، افرادی زبون و خار می داند که با این همه توطئه و حیله های شیطانی ، هیچ غلطی نتوانستند بکنند و نظام اسلامی با اقتدارتر از گذشته و با قدرت و صلابت در مسیر توسعه و عدالت گام     بر می دارد.

***

پی نوشت ها :

 

( 1) نهضت امام خمینی (ره) – حمید روحانی ج۱ ص۷۱۶

(۲) صحیفه نور ج ۱۰ ص ۱۵۷

 


 

موسی الرضا تیموری

کارشناس ارشد مذاهب اسلامی

برچسب ها:ارسال نظر: