۱۹ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 526 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۱

شیخ الازهرو نامه تشکرآمیز به علامه امینی

پس از انتشار «الغدیر» به قلم علامه امینی، نامه‌های تشکرآمیز بسیاری از سوی اندیشمندان شیعه و سنی برای وی ارسال شد که سهم شیوخ و اساتید الازهر در این نامه‌ها بیش از دیگران بود.

 علامه شیخ عبدالحسین امینی، در خاندانی روحانی و اهل علم زاده‏ شد. در جوانی پس از تحصیلات ابتدائی و مقدماتی، به عراق رفت و در نجف مقیم گشت. پس از طی دوران تحصیل و رسیدن به مقام اجتهاد و تحقیق و تألیف چند کتاب از جمله: «شهداء الفضیله» و تفسیر چند قسمت از«قرآن کریم» و «ریاض الانس»(در ۲ جلد) و «العترة الطاهرة فی الکتاب العزیز» و حاشیه‏ای در اصول فقه و…نبوغ علمی‏ وی دامنه یافت.سپس او چهل سال از عمر خویش را در راه تألیف «الغدیر» گذاشت. الغدیر که به تعبیر محققان «شاهکار تحقیقی ـ روحانی» این عصر است در کثرت مآخذ و شدت امانت و قاطعیت مباحث بی‏مانند است.

کار دیگر علامه امینی، تأسیس کتابخانه بزرگ نجف است به نام«مکتبة الامام امیرالمؤمنین العامه» بود. نجف اشرف تا پیش از تأسیس این کتابخانه دارای کتاب‏‌خانه‏ای شایسته و مستقل نبود؛ ازاین‏رو، یکی از بزرگترین خدمت‌های علمی، در تاریخ نجف، تأسیس این کتابخانه زبده و جامع بود.

به همین علت، در روز افتتاح آن (روز غدیر سال ۱۳۷۹ هجری قمری)، هنگامی‏ که علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی، مؤلف «الذریعة الی تصانیف الشیعه» و «طبقات اعلام الشیعه» برای افتتاح به کتابخانه می‏آید؛ هنگام‏ ورود، اشاره به در کتابخانه کرده، به عنوان تقدیم و تعظیم این خدمت سترگ می‏گوید: «می‏خواهم صورت بر این درگاه بگذارم».

علامه امینی که خود، در طول سالیان دراز تحقیق و تألیف به اهمیت‏ داشتن مآخذ و وسایل برای روشن کردن هر حقیقتی پی برده بود، به تأسیس این کتابخانه پرداخت و با همراهی خیرخواهان بیداردل و روشن‏اندیش، این مرکز علم‏ و تحقیق را پی‏ریزی کرد.

این کتابخانه اکنون ۳۰ هزار جلد کتاب دارد، که تعداد قابل توجهی از این تعداد، نسخ خطی نفیس است. این نسخه‏های نفیس که در گوشه‏ و کنار جهان و کشورهای اسلامی پراکنده بود، به همت و پشتکار امینی، استنساخ و عکس‌برداری و فراهم شد. ارادت و اطمینانی که اشخاص به ایشان داشتند و هم جنبه معنوی‏ کار باعث شد که بسیاری نسخه‏های نفیس را در اختیارش قرار دهند، تا یک‌جا گرد آید و اکنون هر محققی بتواند صدها مأخذ اصیل را کنار هم ببیند.

پس از انتشار «الغدیر» دانشمندان و محققان کشورهای مختلف، از سنی و شیعه و مسیحی، تقدیر از مؤلف را وظیفه علمی خویش دانستند و پیوسته به معرفی کتاب‏ و تجلیل از این خدمت علمی پرداختند. این گروه بسیارند که اینک نام چند تن از آنان ذکر می‏شود:

محمد عبدالغنی حسن از مصر، عبد الفتاح عبد المقصود از مصر، یوسف اسعد داغر از بیروت، بولس سلامه از بیروت، محمد سعید دمدوح از حلب، محمد تیسیر مخزومی ازسوریه، عادل فضبان،مصری؛ مدیر مجله الکتاب مصر، علاءالدین خروفه از علمای جامع الازهر، صفا خلوصی، استاد دانشگاه کیمبریج، استاد علی فکری از مصر، عبد الرحمن کیال از حلب، مصطفی جواد از بغداد، سیدشرف‌الدین‏ موسوی از جبل عامل، توفیق الفکیکی از بغدادی، محمد غلاب از مصر.

«محمد غلاب» فیلسوف معروف مصری و استاد جامع الازهر و مؤلف «الفلسفة الاغریقیه» و «الفلسفة الرواقیه» و «جماعة اخوان الصفا» یکی از دانشمندانی شهیری است که برای علامه امینی نامه نگاشته است که متن آن را از نظر می‌گذرانیم:

سلام و درود بر پیشگاه عالمان عراق، به ویژه آنان که در نجف اشرفند و پیشاپیش همه، مؤلفان بزرگواری چونان شما، تقدیم بدارد.

من جلد اول و دوم، از کتاب نفیس شما‌(الغدیر) را از پست گرفتم، الغدیری که‏ به‏راستی، در درخشندگی و سودبخشی، چونان «غدیر»(برکه) است. الغدیری که‏ پژوهشگران آرزوی خویش را در آن می‏یابند، همانگونه که مسافر تشنه‏کام هنگام‏ رسیدن به «غدیر» آرزوی خویش را در آن می‏یابد و تشنگی خود را با آن برطرف می‏سازد.

الغدیری که شما، در آن بخش مهمی از میراث اسلام را مورد توجه قرار داده‏اید درحالی‏که درصد به دست آوردن حقیقت و جست‌وجو در روایات راست بوده‏اید، و همواره‏ هر شبهه‏ای بوده است،آن را به دست نقد و تصحیح سپرده‏اید.

ما یقین داریم که جوانان امروز اسلام، از این میوه‏های خوش‏گوار استفاده‏ خواهند کرد، به ویژه که بیشتر نوشته‏های امروز، کم‏مایه، سبک وزن و بی‏ارج است. و کوشش علمی و ادبی، اکنون فقط کوششی است صرفا تجاری.

کتاب حضرت شما، در وقت مناسبی به دست من رسید، تا عقاید شیعه اثنی‌عشری، در برابرم، روشن و مستند قرار داشته باشد. تا دیگر بار ما، در برابر این فرقه جلیل (و معرفی عقاید آنان) و دیگر نویسندگان تازه‏کار شتابزده، دچار لغزش نشویم.

در پایان احترام مرا بپذیرید.

 علامه امینی در روز جمعه ۱۲ تیرماه ۱۳۴۹ (۲۸ ربیع الثانی ۱۳۹۰) در تهران درگذشت. پیکر آن عالم جلیل‌القدر به نجف اشرف منتقل شد و در کتابخانه وی به خاک سپرده شد.

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: