۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 2,006 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۱

صلح دو طایفه شهنوازی و گمشادزهی بعد از ۱۶ سال نزاع

058

058

به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان صبح روز شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۱ جلسه صلح دو طایفه بزرگ شهنوازی و گمشادزهی در سالن آمفی تئاتر این نهاد برگزار گردید.

دو طایفه کمشادزهی و شهنوازی از طوایف بزرگ استان سیستان و بلوچستان می باشند که ۱۶ سال درگیری و نزاع بین این دو طایفه تنها بیش از ۴۰ کشته برجای کذاشته بود که با تلاش شبانه روزی مدیریت قبایل و طوایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان سرانجام به صلح انجامید و بر تمامی نزاع های این دو طایفه پایان بخشید.

در جلسه طلح این دو طایفه که با حضور نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان ، استاندار سیستان و بلوچستان ، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان ، اعضای شورای تامین استان و شهرهای سراوان و خاش ، علمای شیعه و سنی ، معتمدین و ریش سفیدان قبایل و طوایف استان ، مدیران و فرماندهان نظامی و انتظامی و اعضای فامیل و خانواده های طرفین دعوا برگزار گردید نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان طی سخنانی خاطر نشان کرد: خداوند برای کسانی که در راه صلح و دوستی مسلمانان تلاش کنند ثواب لیله القدر را قرار داده و فرشتگان نیز بر آنان سلام می کنند.

آیت الله ˈعباسعلی سلیمانیˈ افزود: سران، بزرگان و معتمدان طوایف نقش بسیار مهمی در برقراری صلح و دوستی بین مردم منطقه به ویژه حل اختلافات و درگیریهای قومی و طایفه ای دارند و خوشبختانه تاکنون در این راه گامهای خوبی برداشته اند.

همچنین در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت : اقوام و طوایف بلوچ این استان در گذشته هنگام تجاوز نیروهای انگلیسی دوشادوش یکدیگر به مقابله با متجاوزان برخواستند بطوری که تنها در یک عملیات بیش از ۳۰۰ نفر از افسران و سربازان انگلیسی را به هلاکت رساندند و این رشادت دلیرمردان بلوچ در تاریخ ایران زمین ثبت شده است.

ˈحاتم ناروئیˈ افزود: دشمنان اسلام و ایران همواره در تلاش برای ایجاد اختلاف و تفرقه میان مردم به ویژه در استانهای مرزی چون سیستان و بلوچستان هستند اما به یاری خدا و همت مردم شیعه و سنی این استان، تاکنون در این راه شکست خورده اند.

وی بیان کرد: واگذاری امنیت به مردم منطقه نشانگر اتحاد و همدلی آنان و وفاداری شهروندان شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان به نظام و میهن اسلامی است.

همچنین در این جلسه رئیس کل دادگستری استان سیستان وبلوچستان نیز اظهار داشت: یکی از معضلاتی که در سیستان و بلوچستان با آن مواجه هستیم قتل‌ها و درگیری‌های طایفه‌ای است که در بیشتر مواقع در این نزاع‌ها افراد بی‌گناه قربانی می‌شوند.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: همه مردم شیعه و سنی از این درگیری‌ها و نزاع‌ها ناراحت بوده سعی به دنبال راهکاری برای رفع این معضل هستند.

حمیدی با بیان اینکه در دستگاه قضایی به امر صلح و سازش به عنوان یک اولویت نگاه می‌کنیم، افزود: در تمامی پرونده‌های خرد و کلان و جزئی و حتی قتل‌ها، توصیه به دستگاه قضایی و قضات، ایجاد صلح و سازش بین مردم است.

رئیس‌کل دادگستری سیستان و بلوچستان بیان کرد: باید در صلح‌و سازش‌ها عدالت به طور کامل رعایت شده تا حق کسی پایمال نشود.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان خطاب به افراد فریب خورده متواری از بین همه مردم سیستان و بلوچستان به ویژه دو طایفه گمشادزهی و شهنوازی افزود: از ظرفیت امان‌نامه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده و خود را معرفی کنند تا گرفتار آتش غضب قانون نشوند.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه چندین طایفه دیگر نیز در این منطقه هستند که سالیان متمادی درگیر بوده و اختلاف دارند که باید آنها را نیز به صلح و سازش دعوت کنیم.

نماینده طایفه گمشادزهی نیز در این جلسه اظهار داشت: قرآن برای حفظ وحدت، برادری و انسجام تاکید کرده و مسلمان را از کینه، عداوت و دشمنی نهی کرده است.

محمدگل گمشادزهی بیان کرد: تعصبات قومی و طایفه‌ای تفکرات جاهلیت بوده و حربه‌ای برای از بین بردن قبایل است.

وی افزود: دو طایفه گمشادزهی و شهنوازی سال‌های متمادی با صلح و صفا در کنار هم زیسته و وصلت‌های نزدیک انجام داده‌اند اما به دلایل پاره‌ای از مسائل بین آن‌ها بیش از ۱۸ سال اختلاف و درگیری رخ داد و این اختلاف و ناراحتی به گونه‌ای بود که در این مدت ۴۰ تن قربانی در پی داشت.

نماینده طایفه گمشادزهی اضافه کرد: در این مدت بزرگان و سران طوایف مسئولان امنیتی، قضایی و غیره تمام تلاش خود را برای برقراری صلح و سازش بین این دو طایفه انجام دادند که سرانجام امروز شاهد آشتی و سازش این دو طایفه هستیم.

وی ادامه داد: بسیاری از کودک‌ها یتیم و بسیاری از زنان بیوه و بسیاری از زندگی‌ها بر اثر این درگیری و نزاع از هم پاشیده شده است که امروز با این صلح و آشتی آتش خشم و کینه در دل هر دو طایفه خاموش شد.

نماینده طایفه شهنوازی نیز در این مراسم اظهار داشت: تلاش‌های زیادی برای رفع اختلاف و برقراری صلح و سازش بین این دو طایفه شده بود اما نتیجه‌ای در پی نداشت.

حاج صالح محمد شهنوازی افزود: در مدت درگیری این دو طایفه که ۱۸ سال است، نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان یک نفر را به صورت مشخص مخصوص این پرونده قرار دادند که هرکاری که برای صلح و سازش بین این دو طایفه باید انجام شود، اجرایی شود.

وی گفت: امروز شاهد تلاش‌های مسئولان استان برای برقراری این صلح و آشتی هستیم که جای تقدیر و تشکر دارد.

نماینده طایفه شهنوازی بیان کرد: راه و رسم مردانگی و جوانمردی گذشت و ایثار بوده و جنگ و کشتار و آدم‌کشی در دین اسلام حرام است.

وی گفت: رشد و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای وحدت و اتحاد و انسجام است و این درگیری‌ها نقشه دشمنان است که می‌خواهند ما درون خودمان دچار اختلاف باشیم و آن‌ها برای ما حکومت کنند.

نمایندگان طوایف گمشادزهی و شهنوازی در ادامه از تمامی مسئولان امنیتی، انتظامی، علما و سران و ریش سفیدان به سبب اینکه دوباره این دو طایفه را در صلح و دوستی کنار هم جمع کردند قدردانی کردند

مولوی عبدالحمید ریگی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز اظهار داشت: باید ریشه اختلافات و درگیری‌ها بررسی و برطرف شود.

وی افزود: هیچ‌کدام از سران طوایف و ریش سفیدان به کشتار و قتل افراد بی‌گناه راضی نیستند و اینکه این انگیزه‌ها از کجا در وجود افراد طایفه نشات می‌گیرد باید بررسی و مرتفع شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان بیان کرد: قطعا علت این درگیری‌ها و کشتارها فاصله گرفتن از دین و بی‌سوادی است.

وی از سران طوایف و ریش سفیدان خواست: جوان طایفه خود را به مساجد و خواندن نماز تشویق کرده و روحیه ایمان و تقوا را در آنها ارتقا بخشند.

مولوی اسماعیل‌زهی با بیان اینکه بی‌سوادی یکی دیگر از علت‌های قتل و نزاع و درگیری است گفت: سران طوایف یک صندوق در نظر گرفته و  هرکسی به اندازه وسع خود برای تحصیل افراد بی‌سواد طایفه خود کمک کند تا زمینه برای رشد فکری و سواد آنها نیز فراهم شود.

وی گفت: قطعا کسی که به سمت علم و دانش پیش برود کارهای خوب را از بد بهتر تشخص داده و کمتر دچار خطا و اشتباه می‌شود.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان اضافه کرد: طوایف باید در شاخصه‌های خوب از جمله افزایش تعداد تحصیل‌کردگان طایفه خود با هم به رقابت بپردازند و در موارد خوب از همدیگر پیش‌بگیرند و زمینه رشد و تعالی طایفه خود را فراهم کنند و اجازه ندهند افراد طایفه آنها فریب خورده و گرفتار ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی جامعه شوند.

تصاویر

0114  0140  0058  0052

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: