۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مناسبت, یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 1,231 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۲

عید فطر؛ عید رحمت و مغفرت

18465

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که عید فطر برای کسانی عید است که مورد مغفرت الهی قرار گرفته باشند؛ اضافه کردند: این عید از جنس جشن‏های مادی دنیوی نیست؛ این عید رحمت و مغفرت الهی است.

گذراندن ماه رمضان با عبادت، با روزه‏داری، با توسل و ذکر و خشوع و ورود در روز عید فطر، برای مومن یک عید به معنای حقیقی است. این عید از جنس جشن‏های مادی دنیوی نیست؛ این عید رحمت خداست؛ این عید مغفرت الهی است؛ این عید شکر و سپاس مردمی است که موفق شده‏اند ماه رمضان را با عبادت حق و با ورود در ضیافت پُرشکوه الهی به سلامت و عافیت بگذرانند و در ماه رمضان در حد وسع و توان و امکان خود، از ذکر و دعا و توسل و خشوع و روزه و نماز بهره ببرند.
این عید مسلمانانی است که پایان یک دوره‏ عبادت و ریاضت را با امید مغفرت و پاداش الهی به روز فطر رسانده‏اند.
در روایتی است از سوید بن غفله که از دوستان امیرالمومنین است و درباره او این‏طور گفته‏اند که از نزدیکان امیرالمومنین بوده است- که می‏گوید روز عید فطر در خانه‏ امیرالمومنین بر او وارد شدم. در مقابل او سفره‏یی گسترده شده بود و حضرت مشغول غذا خوردن بودند. غذای بسیار متواضعانه‏یی در مقابل حضرت گذاشته شده بود. خطیفة غذایی است که در حداقل امکان برای کسی تهیه می‏شود؛ مثلًا مقداری شیر و مقداری آرد مخلوط می‏کردند؛ غذای کاملًا فقیرانه.
(سوید می گوید) عرض کردم یا امیرالمومنین! شما روز عید چنین غذای کم‏اهمیت و کم‏ارزشی می‏خورید؟ معمول این است که در روزهای عید، مردم بهترین غذاهای خود را می‏خورند؛ شما به این غذا اکتفا کردید؟ فرمود امروز، روز عید است؛ اما برای کسانی که مورد مغفرت الهی قرار گرفته باشند. یعنی عید بودنِ امروز به خوردن غذاهای رنگین و دل‏خوش کردن به شادی‏های کودکانه نیست؛ این عید واقعی است برای کسانی که بتوانند و توانسته باشند مغفرت الهی را برای خودشان تحصیل کنند.
در یک جمله‏ دیگر امیرالمومنین فرمود انّما هو عید لمن قبل الله صیامه و شکر قیامه؛ عید فطر، عید است برای کسی که خدا روزه‏ او را مورد قبول قرار دهد و نماز و عبادت او را مورد شکر و سپاس خود قرار دهد.
و کلّ یوم لا یعصی الله فیه فهو یوم عید؛ آن روزی که من و شما این توفیق را پیدا کنیم که هیچ معصیتی از ما سر نزند، روز عید و شادمانی است.
البته گفته شده است در عید فطر به یکدیگر تحیت بگویید؛ لباس های تازه‏ی خود را بپوشید؛ آن روز را روز عید و شادمانی بدانید؛ اما جوهر این عید عبارت است از توجه به معنویت و طلب مغفرت و درخواست رحمت پروردگار.
از بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‏های نماز عید سعید فطر(۱۳ آبان ۱۳۸۴)

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: