۲۴ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 800 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۱

قرآن منبع و سرچشمه خیرات دنیا و آخرت

54

54

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد براتی گفت: ارتقای جایگاه قرآن و تجهیز مؤسسات اولین فعالیت در فرهنگ‌سازی قرآنی است یعنی باید مسئولان تلاش کنند تا جایگاه رفیع قرآن و نقش قرآن در جامعه ترسیم شود، سپس نقش قرآن برای هدایت جامعه تبیین تشریح و بیان شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد براتی، معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان وظیفه نشر و ترویج فرهنگ قرآنی را دارند که در این زمینه باید از امکانات نوین و متعدد استفاده و هنر معارف قرآنی را معرفی کنند، حتی مکان‌هایی را تأسیس کنند که در شأن و شایسته قرآن باشد تا با بهره‌گیری از این فضاها زمینه‌سازی‌های انس قرآن فراهم شود.

وی افزود: قرآن منبع و سرچشمه خیرات دنیا و آخرت مسلمین است.

مسئول دفتر امور اهل سنت سیستان و بلوچستان بیان کرد: افرادی که در این راه گام بر می‌دارند، به‌سراغ قرآن می‌روند اهداف و رویکردهای مادی را دنبال نمی‌کنند و بیشتر جنبه‌های معنوی این مسئله برای آنان اهمیت دارد.

وی تأکید کرد: در زمان نزول قرآن در عصر خاتم پیامبران(ع) یکی از سرمایه‌های اصلی، دست مایه‌ها و توشه‌ای که پیامبر توسط آن نقش بسیار زیادی جهت هدایت و ارشاد جامعه داشتند، مسئله حفظ قرآن بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین براتی اظهار کرد: با توجه به توصیه پیامبر اکرم(ص) در بحث حفظ قرآن در عصر رسالت، با وجود محدود بودن افراد باسواد، بی‌سوادی مردم مانع از آن نبود که نگهداری و حفظ قرآن محدود و قرآن مهجور بماند، چراکه افراد به هر نحوی در گردآوری و حفظ آیات الهی می‌کوشیدند.

وی بیان کرد: قرآن در طول ۲۳ سال به صورت تدریجی نزول شد، اما پیامبر اکرم(ص) از همان ابتدا به‌نوعی از این مسئله استقبال کردند که اصحاب با حرص بسیار شدید و عنایت زیادی، سعی در حفظ قرآن داشتند.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: اهمیتی که پیامبر(ص) برای حفظ قرآن قائل شدند مورد توجه خاص مسلمانان قرار گرفت که حتی بی‌سوادان نیز برای نگهداری و حفظ آیات تلاش فراوانی کردند.

مسئول دفتر امور اهل سنت سیستان و بلوچستان یادآور شد: احادیث و روایات توصیه فراوانی به نورانیت اسلام و قرآن دارند، لذا به هر میزان که انسان از این نورانیت بهره‌مند شود در واقع بیشتر به درجات عالی و معنوی نزدیک می‌شود.

وی تأکید کرد: افرادی که حامل و حافظ قرآن هستند هر اندازه که قرآن را حفظ و با آیاتش آشناتر شوند، به کمالات انسانی نزدیک و در بهره‌مندی از معارف متعدد، توانمند‌تر می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین براتی بیان کرد: به‌منظور ترویج و گسترش فرهنگ قرآنی، مؤسساتی در جامعه تأسیس شده تا بتوانند آیات الهی را رواج دهند، اما عده‌ای بر این باورند که این مؤسسات با اهداف مادی این حرفه معنوی روی آورده‌اند، در حالی که این حرفه در مقایسه با فعالیت‌های دیگر درآمد خامی برای افراد ندارد.

وی‌ افزود: ارتقای جایگاه قرآن و تجهیز مؤسسات اولین فعالیت در فرهنگ‌سازی قرآنی است یعنی باید مسئولان تلاش کنند تا جایگاه رفیع قرآن و نقش قرآن در جامعه ترسیم شود، سپس نقش قرآن برای هدایت جامعه تبیین تشریح و بیان شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین براتی تأکید کرد: قرآن را در فضاهای مناسب و نورانی ببینیم، لذا بهترین امکانات باید در خدمت قرآن باشد، چون قرآن دارای بالاترین منزلت است که تهیه و تدارک، استفاده از ابزارهای مناسب و روش‌های جدید از بهترین امکانات است.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در پایان یادآور شد: متأسفانه قرآن در زندگی کمتر حضور دارد در حالی‌که باید تمام اعمال ما براساس قرآن رشد کند، لذا امیدواریم با حضور این مؤسسات و همکاری مسئولان قرآن در زوایای فردی و اجتماعی ما حضور داشته باشند.

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: