۱۹ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 563 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۱

کتاب «دا» به زبان بلوچی ترجمه و آماده انتشار شد

654

سرپرست حوزه هنری سیستان‌ و بلوچستان گفت: ترجمه بلوچی کتاب ‘دا’ که از سال گذشته در دست اقدام بود توسط ‘ادریس درازهی’ هنرمند متعهد استان در پنج دفتر به پایان رسیده و اکنون در مرحله تایپ و حروف‌چینی است.

‘محسن ذوالفقاری’ افزود: کتاب دا به زبان بلوچی در دو جلد و برای مطالعه بلوچ زبان‌های سراسر دنیا آماده انتشار شده است.

وی بیان کرد: ادریس درازهی معلم سخت‌کوش شاغل در منطقه مرزی بم‌پشت شهرستان سراوان تاکنون در هر دو جشنواره استانی بومی‌سروده‌ها شرکت کرده و در دومین جشنواره مقام نخست در زمینه شعر بلوچی را کسب کرده است.

 کتاب دا خاطرات سیده زهرا حسینی از دوران هشت سال دفاع مقدس است.

دا، در گویش محلی به معنی مادر است و زهرا حسینی با هدف بیان رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ایرانی بویژه نقش آنان در دوران هشت سال دفاع مقدس اقدام به نوشتن و چاپ این کتاب کرده است.

 سیده زهرا حسینی یک کرد ایرانی است که پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می‌کردند و در کودکی همراه خانواده‌اش به ایران بازگشت و در خرمشهر ساکن شدند، پدرش پس از مدت‌ها سرگردانی به عنوان رفتگر در شهرداری استخدام شد.

با آغاز جنگ، زهرا حسینی که در آن هنگام دختری هفده ساله بود،‌ خود را در وسط ماجرا یافت. همین که اعلام کردند جسد شهدا در گورستان روی زمین مانده است، به یاری غسالان شتافت و با شهامت و مقاومت روحی کم‌نظیری در کار غسل و کفن و دفن شرکت کرد. به کارکنان گورستان غذا رساند، مردم را برای این کار بسیج کرد، امدادگری آموخت و در هر کاری که پیش می‌آمد، از امدادگری، زخم‌بندی، حمل مجروحان، تعمیر و آماده‌سازی اسلحه، پخت و پز و توزیع امکانات فعالیت داشت.

تنها هدفش این بود که مفید باشد و به مردم خدمتی بکند. پدر و برادرش در جنگ خرمشهر شهید شدند و او با دست خود آنان را در گور نهاد. خواهر کوچک‌ترش را در کارها شرکت داد. در جریان دفاع از خرمشهر مجروح شد و ترکشی در نخاع او جای گرفت که پس از آن همیشه با اوست و ناگزیر از تحمل عوارض آن است.

 با این حال، او از پای ننشست و پیوسته کوشید تا در خدمت جبهه و جنگ یا مردم جنگ‌زده باشد.

گزارش حسینی از جنگ بی‌نظیر است، و به هیچ یک از کتاب‌های متعددی که ایرانیان و خارجیان درباره جنگ نوشته‌اند، شباهتی ندارد.

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: