۲۴ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 648 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۱

متهمان اصلی پرونده شهادت مولوی جنگی زهی دستگیر شدند

80141296-2578974

 دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: پس از شهادت شهید جنگی زهی ۱۱ نفر مظنون دستگیر که پنج نفر آزاد شدند و شش متهم با اقرار به انجام این ترور، در بازداشت بسر می برند.

محمد مرزیه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پس از شهادت شهید مولوی جنگی زهی و سلیمان کوهساری در ۳۰ دی ماه سال ۹۰ در مسیر راسک به حاجی آباد پیگیری لازم برای دستگیری مسببان حادثه آغاز شد.

وی افزود: پرونده از طریق دستگاه قضایی به اداره اطلاعات محول شد و با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع، به مرکز استان و اداره کل اطلاعات احاله شد.

او ادامه داد: دو فرضیه ‘قتل عادی بر اثر اختلافات شخصی’ و ‘ترور’ مطرح شد که با بررسی های دقیق تر فرضیه نخست ابطال و موضوع ترور در دستور کار اداره اطلاعات قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اظهار داشت: با دستگیری تعدادی از مظنونان پنج نفر که بی گناهی آنان در این حادثه به اثبات رسید، آزاد شدند و این خود نشان دهنده دقت در پیگیری پرونده است و هیچ فردی بدون دلیل در این زمینه بازداشت نشده است.

وی افزود: در ادامه پیگیریها مطلبی بدست آمد که فردی می تواند پیمانکار این ترور باشد، بلافاصله این فرد حضورا دعوت شد و پس از صحبت های مقدماتی، این فرضیه تقویت شد که احتمالا این فرد در قضیه ترور دست داشته است.

مرزیه گفت: پس از صدور حکم دستگیری این فرد متعاقب آن در اواخر سال گذشته حدود سه چهار نفر از اطرافیان وی نیز دستگیر شدند و در نیمه دوم فروردین امسال این افراد کاملا به مباشرت در قتل اقرار کردند و صحنه ترور و عملیات را دقیقا توضیح دادند.

وی افزود: بر اساس توضیحات این افراد مشخص شد که این ترور برنامه ای دقیق بوده که برای طراحی و اجرای آن چندین ماه فکر و دقت شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اظهار داشت: افراد دستگیر شده حتی توضیح دادند که چه کسی فیلم برداری صحنه را انجام داده و یکی از آنان نیز نقل کرد که قبل از اجرای عملیات مجموعا ۷۰۰ میلیون تومان پول میان افراد مباشر و معاون در ترور توزیع شده است.

وی افزود: افراد دستگیر شده متهم ردیف اول ‘م.الف’ پیمانکار و طراح صحنه عملیات، تهیه کننده سلاح غیر مجاز و توزیع آنها بین اعضای تیم ترور، متهم دوم ‘ج.الف’ ضارب، تعقیب کننده شهید جنگی زهی و حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز، متهم سوم ‘ن.م’ جزء ضاربین و تعقیب کننده شهید بودند.

مرزیه ادامه داد: دو نفر ضارب اصلی، یک نفر راننده، یک نفر دیگر نیز با سلاح کلت کمری احتمالا تیراندازی کرده است.
وی افزود: متهم ردیف پنجم به نام ‘م.ب’ نیز با خودرو راه را بر مولوی جنگی زهی مسدود کرده و عملیات ترور را انجام داده و فرد دیگری به نام’ح.الف’ کار فیلم برداری از صحنه را انجام داده است.

وی گفت: این افراد دقیقا به اعمال ارتکابی اقرار کرده اند.

دادستان عمومی و انقلاب گفت: با توجه با موضوع فیلم برداری و همچنین پول های کلانی که در این زمینه هزینه شده موضوع در دست پیگیری است که آیا در ترور شهید جنگی زهی افراد و یا سازمانهایی در خارج از کشور دست داشته اند یا خیر.
وی افزود: متهمین مباشر در ترور اعتراف کرده اند که تحت تاثیر القائات و همچنین مبالغ پرداختی به دستور آمرین اقدام به این ترور کرده اند.

او ادامه داد: چنانچه زمینه فراهم شود دادگاه این افراد به صورت علنی برگزار خواهد شد.

مرزیه بیان کرد: متهم اخیری که دستگیر شد و متاسفانه برخی از مردم در شهر راسک نیز اقداماتی انجام دادند، به محض دستگیری در محضر قاضی به طراحی این ترور اعتراف کرد و گفت که چه کسانی در این طراحی دخیل بودند و به چه نحوی انجام شده است.

وی افزود: جای تاسف است که برخی افراد از احساسات پاک مردم خوب و متدین منطقه سو استفاده می کنند و آشوب راه می اندازند و راه بندی و اغتشاش می کنند.

وی گفت: وقتی این پرونده برای عموم باز شود مردم خواهند دید که چه کسانی طراح و نقشه کش این ترور بودند و متوجه خواهند شد که متاسفانه به چه افرادی اعتماد کرده و پشت سر آنان نماز می خواندند که خودشان صحنه گردان این حادثه بودند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان بیان کرد: اکنون پرونده در دادسرا به صورت محرمانه در حال رسیدگی است و هنوز ابهاماتی وجود دارد که به مرور حل می شود و پس از آن به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

 

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: