۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 1,031 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۵ بهمن ۱۳۹۱

مراسم گرامیداشت آغاز هفته وحدت در زاهدان برگزار شد

mi-05

mi-05

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت مراسم گرامیداشت هفته وحدت با حضور جمعی از علما و فرهیختگان شیعه و اهل سنت و در میان خیل عظیم مشتاقان نبوی در سیستان و بلوچستان در سالن آمفی تئاتر این نهاد برگزار شد.

آیت‌الله “عباسعلی سلیمانی”نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در این مراسم اظهار داشت: وحدت شیعه و اهل سنت بر اساس نص قرآن کریم همیشگی و یک اصل است و تنها داشتن منافع مشترک نباید ما را به وحدت وا دارد.

 آیت‌الله سلیمانی گفت: وحدت ما مسلمانان نص صریح قرآن کریم است که آیات زیادی در این زمینه وجود دارد که اگر به آنها عمل نکنیم، نزد خدا بازخواست خواهیم شد.

 وی با بیان اینکه ما وحدت تاکتیکی نداریم افزود: اگر به قرآن و تعالیم نبوی چنگ بزنیم هرگز متفرق نخواهیم شد و باید همواره به یاد داشته باشیم که در اختلاف، عذاب و در اتحاد، موهبت الهی است.

 نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول که در روایات اهل سنت ۱۲ ربیع‌الاول و در روایات اهل تشیع ۱۷ ربیع‌الاول، میلاد باسعادت حضرت رسول اکرم (ص) است و به فرموده امام راحل این ایام به عنوان هفته وحدت تعیین شده و شب ولادت برجسته‌ترین مولود بشری از مبارک ترین شبها است.

 وی افزود: این نور پرفروغ بی‌نظیر عالم و آدم، مقدمش را همه عالمیان باید به جشن و شادمانی برآیند و ما هرچه داریم به برکت وجود نورانی اوست.

 امام جمعه زاهدان افزود: از زمانی که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) پا به عرصه گیتی گذاشت در دنیای جهل و ظلمت، نخستین اشعه‌های نورانیت ‌را به محمل قلم استوار کرد به‌گونه‌ای که در تاریک‌ترین زمان و در بین جاهل‌ترین مردم، اولین جرعه‌های حیات بشری را در قالب علم ،نه به جان‌ مسلمانان و مؤمنان، بلکه به جان همه انسان و انسانیت دمید.

 نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: وجود نازنین پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) گوهر تابناکی است که هر کجا ارزشی پیدا کرد به وجود مقدس‌‌ او بوده و بالاترین و بهترین ارزش ‌مکه و کعبه هم به زلف نازنین او ارزشمند می‌شوند.

 وی افزود: اگر کعبه هم شرافت پیدا کرد و از بت‌پرستی و نسل بت‌ها از درون و برون کعبه‌، و از آلودگی‌ها و شرک‌ها نجات یافت، به یمن قدوم مبارک و به دست مبارک نبی مکرم اسلام بود.

وی ادامه داد: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) تنها رحمت برای ما نبود بلکه برای عالمیان مایه افتخار است و او تنها نسخه شفابخش بشریت و آخرین و کامل‌ترین در خلقت خواهد بود.

 امام جمعه زاهدان تصریح کرد: امروز در جهان اسلام دو سرمایه داریم، دو سرمایه ثابت و پایدار، استوار و قطعی که یکی از آنها احکام ثابت الهی است، جزو اعتقادات دینی ما هستند که همگان باید از آن پیروی کنیم از آن جمله می‌توان به نماز، جهت نماز، وجوب حج، مکان حج، زمان حج و غیره اشاره کرد.

 آیت الله سلیمانی ادامه داد: بخش دیگر، فقه عملی و جزئیات فقهی است و به دلیل اینکه یقینی و علمی نیست به تمام معنا وحیانی نیست، برمی‌گردد به احادیث و برداشت و استنباط فقها که با تلاش و اهتمام می‌خواهند بهتر برداشت کنند که در این برداشت‌ها اختلاف ‌نظر است و در این راستا اگر اختلافی صورت گیرد و به مبانی ضربه بزند و به اصول خدشه وارد سازد به همین مسائل بازمی‌گردد.

 وی خاطرنشان کرد: اگر کعبه نبود، نماز نبود و حبل‌الله نبود و وجود نازنین پیامبر اسلام (ص) نبود قطعا اتفاقات ناخوشایندتری برای جهان اسلام و مسلمین می‌افتاد و به طور قطع این نشست‌ها تأثیر خواهد داشت و وحدت به این ایام محدود نمی‌شود هر جا که مسلمانی به خطر بیفتد با وحدت باید به پا خیزیم و در مقابل ظالمان ایستادگی کنیم.

 عمل به قرآن کریم عامل وحدت است

مولوی “عبدالحمید اسماعیل زهی” امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان نیز ‌در این جلسه وحدت آفرین ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد پر برکت رسول مکرم اسلام به همه مسلمین جهان اظهار داشت: همه وظیفه داریم با تأسی از میراث گرانبها که همانا قرآن کریم است و باید رهنمود همه ما باشد در سایه عمل به آن به تعالی و شکوفایی و وحدت واقعی دست یابیم.

 وی افزود: اگر امروز اروپایی‌ها به دستاوردهای خود افتخار می‌کنند ما نیز به قرآن افتخار می‌کنیم و مشابه این میراث گرانبها را در دنیا هیچکس نمی‌تواند پیدا کند.

 وی بیان کرد: ما مسلمانان به عنوان وارث قرآن، باید در جهت اخوت و برادری، الفت اسلامی و همگرایی اسلامی و برادری اسلامی که دستاورد حضرت رسول اکرم (ص) است، بیش از پیش تلاش کنیم.

 وی ادامه داد: امروز دشمنان اسلام چشم طمع دوخته‌اند تا به مسلمانان ضربه بزنند و با ایجاد اختلاف آنان را از یکدیگر دور سازند اما مسلمانان باید هوشیار باشند و با عمل به قرآن و تعالیم آن، اخوت اسلامی و برادری را بین خود حاکم سازند.

 وحدت متاع گمشده امت اسلام است

مولوی “عبدالرحمن محبی” مدرس دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان نیز در این جلسه اظهار داشت: متاع گمشده امت اسلام در شرایط کنونی وحدت است و اگر به ریسمان الهی چنگ زنیم و هرگز متفرق نشویم، پیروز هستیم.

 وی افزود: خداوند متعال اراده کرد جهان مرده‌ای را که سراسر ظلم و جهالت شده بود را دوباره زنده گرداند آنگاه بود که حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را مبعوث کرد تا جهان را به محور ارزش‌ها و عدالت برساند.

 وی ادامه داد: با مجموعه اقداماتی که پیامبر اکرم (ص) انجام دادند اهداف الهی او در جامعه تبیین شد و جامعه از جهل و نادانی نجات یافت و بشریت به سمت کمال و ارزش‌ها هدایت شد.

 این عالم سرشناس اهل سنت سیستان و بلوچستان تصریح کرد: نخستین کاری که حضرت رسول اکرم (ص) انجام داد دعوت به خدا و باور او بود که در این راستا عده ای ایمان آوردند اما اکثریت به جهل و نادانی خود ایستادند و از آنجایی که اراده رب‌العالمین بر این بود که حق بر باطل چیره شود، اسلام رو به گسترش نهاد.

 مولوی محبی ادامه داد: پس از هجرت پیامبر و مسلمین به مدینه، اولین اقدام، تأسیس مسجد به عنوان مهم‌ترین مرکز عبادی و سیاسی بود که با ایجاد آن نشان دادند مسلمانان با اتحاد و اجماع می‌توانند هویت اصلی خود را بازیابند.

 وی گفت: برقراری اخوت و برادری بین مهاجرین و انصار که درگیر اختلافات قومی و قبیله ای بودند بخشی از اعجاز وحدت‌آفرین حضرت رسول بود.

 مدرس دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان ادامه داد: حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) با اقدامات وحدت‌بخش خود پیامی را برای آیندگان داشت و ما نیز باید با عمل به قرآن و تأسی از فرمایشات گهربار ایشان از پیام وحدت و اخوت ایشان درس گرفته و وحدت و انسجام خود را حفظ کنیم.

 مولوی محبی افزود: امروز دشمنان اسلام تنها جایی را که به عنوان هدف اصلی خود قرار داده‌اند همین وحدت است تا آن را شکسته و به نفع خود سود ببرند.

 وی افزود: ظهور امام راحل، خواست الهی بود تا از ایران زمین، حلقه وصل مجددی بین مسلمانان جهان برقرار شود و او با دعوت به وحدت از همه مسلمین خواست مقابل ظلم و کفر ایستادگی کنند.

 مولوی محبی تاکید کرد: این مهم است تا مسلمانان با یکدیگر متحد باشند و ترفندهای دشمنان را بشناسند و با تعالیم قرآنی و الهی دل‌های خود را به وحدت آباد و تقویت کنند.

در ابتدای این برنامه حجت الاسلام والمسلمین احمد براتی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان و معاون فرهنگی نهاد طی سخنانی ضمن ایراد خیر مقدم آغاز هفته وحدت را تبریک گفت.

همچنین  در این برنامه گروه بین المللی المصطفی به اجرای تواشیح و مولودی خوانی پرداختند.

تصاویر

        

        

 

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: