۲ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, اخبار ویژه, سخنرانی و پیامهادیدگاه | تعداد بازید : 385 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱

آثار مخرب خودنمایی و بدحجابی بر جامعه

Grand_Ayatollah_Ali_Khamenei,

در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ بانوی حیا و پاکدامنی،‌ حسینیه امام خمینی، سیراب از فضائل و مناقب کوثر نبوی شد.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، با تبریک روز تاریخی و فراموش نشدنی ولادت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ و گرامیداشت همزمانی این روز با تولد امام خمینی (ره)، ابعاد گوناگون زندگی حضرت فاطمه زهرا را الگوی جامعی از فضائل معرفی و خاطرنشان کردند:‌ نامگذاری امروز به نام روز زن، درس‌های جاودانه ای برای همه به ویژه بانوان و زنان کشور اسلامی ما دارد تا با آراستن خود به زیور تقوا، عفاف، دانش، شجاعت، ایستادگی، تربیت درست فرزند و اهمیت دادن به خانواده، در راه و مسیر حضرت زهرا (س) حرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه ذهن و کلام انسانی از بیان تمام فضیلت، درخشندگی، کبریا و عظمت دخت گرامی پیامبر قاصر و عاجز است، افزودند: با وجود این، کلام و زندگی آن بانوی بزرگوار و ائمه اطهار، از دسترس انسان خارج نیست بلکه بر خلاف الگوهایِ دروغینِ دنیایِ مادی، ائمه اطهار(ع)، مسیر و جهتِ درست حرکت و زندگی انسانها را نشان داده‌اند و خود بر قله این کمالات ایستاده‌اند و انسان را نیز دعوت به پیمودن این مسیر کرده‌اند.

بنا بر گزارشی که پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرده است، ایشان همه جامعه به ویژه بانوان را به پیمودن راه فضیلت‌های معنوی ائمه اطهار (ع) دعوت کردند و با مروری بر سوابق تاریخی حضور زنان در عرصه‌های گوناگون مبارزه ضد استبدادی از زمان مشروطه تا پیروزی انقلاب خاطرنشان کردند: در حالی که غرب تبلیغ می‌کند زن برای ایفای وظایف اجتماعی خود باید حجاب را کنار بگذارد، حضور مؤثر زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی ایران، نشان می‌دهد زن با حجاب کامل هم می‌تواند به وظایف تربیتی خود در جامعه رفتار کند که نمونه عینی آن، مادران بزرگوار شهدا هستند.

رهبر انقلاب اسلامی به تلاش دشمن برای استفاده از نقاط ضعف اشاره کردند و افزودند:‌ انسان در معرض آسیب است و همه باید مراقب رفتار خود باشیم و بدانیم برخی مظاهرِ خودنمایی، بی تقوایی و رعایت نکردن حجاب و عفاف آثار مخرب و ماندگاری بر اخلاق و سیاست جامعه دارد و در این زمینه باید خود زنان، بیشتر مواظبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، حجاب را موجب شخصیت زن و عاملی برای وقار و متانت او دانستند و تصریح کردند: ‌عفاف بانوان باعث افتخار، ارزش‌گذاری و سنگین شدن آبرو و احترام زن در جامعه می‌شود. به همین دلیل، باید از اسلام به خاطر توجه به مسأله حجاب تشکر کرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، شناخت و معرفت اهل بیت را نعمت بزرگ خداوند دانستند و خاطرنشان کردند: ستایشگری فضائل اهل بیت (ع) در قالب شعر و نثر نعمت دیگری است که مداحان باید قدر آن را بدانند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه معرفی فضایل معنوی اهل بیت، الگوسازی در جامعه است، افزودند: اگر این حرکت با نیت خدایی و خالصانه در جامعه انجام شود، کار متعالی و اثر گذاری خواهد بود. به همین دلیل، مداح باید ببیند بیان کدام منقبت و فضیلت موجب هدایت مخاطب و خضوع و خشوع دل مستمع در برابر خداوند می‌شود و او را برای حرکت در مسیر اهل بیت تشویق می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، کار جامعه مداحان را بیان حقیقت با استفاده از صدای خوش، آهنگ زیبا، در قالب شعر دانستند و تصریح کردند: استفاده از ترکیب چند هنر، تأثیر مضاعفی در ذهن مخاطب می‌گذارد؛ بنابراین، نیاز به فکر و آموزش دارد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سطح بالای فهم، معرفت، بلوغ فکری، آگاهی و بصیرت آحاد جامعه خاطرنشان کردند: امروز توانایی‌های ایران اسلامی در عرصه‌های گوناگون در جهان سراسر مادی می‌درخشد و مثل خورشید نورافشانی می‌کند و مداحان نیز باید با توجه به چنین فضایی، به مخاطب خود مطلب و شعر ارائه کند.

در آغاز این دیدار، تعدادی از مداحان اهل بیت ـ علیهم السلام ـ سروده‌هایی در بیان شأن و عظمت دخت گرامی پیامبر اکرم، و نیز ذریّه ایشان حضرت امام خمینی (ره) قرائت کردند.

برچسب ها:

, , ,ارسال نظر: