۳ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 650 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۱

مهدویت اصل اعتقادی تمام ادیان آسمانی است

آیت الله سلیمانی

نماینده مقام معظم رهبری  در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و کرمان گفت: مساله مهدویت از مباحث اصلی جهان بینی دینی و اعتقادی تمام مکاتب و ادیان آسمانی به ویژه اسلام است.

آیت الله “عباسعلی سلیمانی” در بیست و چهارمین همایش علمی – تحقیقی مذاهب اسلامی که با محوریت مهدویت از نگاه ادیـان و مذاهب در چابهار در حال برگزاری است اظهار داشت: مساله مهدویت و انتظار موعود مصلح پیش از آن که یک اصل خاص دین اسلام باشد، یک اصل آسمانی است که از نظر عقلی و نقلی قابل اثبات و طرح است.

وی با اشاره به پنج محور عقلی در این زمینه افزود: همه مباحث عقلی از جمله موضوع حاکمیت بر روی زمین به عنوان یک میراث برای بندگان صالح، تاکید همه ادیان بر موضوع مهدویت، آیا اصلاح روندی تدریجی است یا انقلابی، لزوم وجود صالح برای تحقق صلح و عدالت و نهایتا پایان دنیا در وضعیتی که عدالت و صلح در آن حکم فرماست ، همه حکایت از آن دارد که از نظر عقلی مساله مهدویت امری قطعی و حتمی است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: همه نشانه ها و علائم مادی و پیشرفت ها و توسعه در ابعاد مختلف، بیانگر این می باشد که حرکت جهان به سمت تکامل است و همین امر خود نشان می دهد با وجود ظلم و ستم ها و غارتگری ها در نهایت دنیا به عدالت و صلح منتهی خواهد شد.

آیت الله سلیمانی با اشاره به موج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی و همچنین حرکت های عدالتخواهانه مشابه آن در غرب افزود: همه اینها نشان دهنده حرکت تکاملی در جهان است که آمدن مصلحی جهانی برای تحقق عدالت و صلح جهانی را امری قطعی و بدیهی نشان می دهد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به لزوم وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی تصریح کرد: از گذشته های دور فرق و مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف از جمله در ایران به ویژه بین شیعیان و اهل سنت در فضایی کاملا عادی و بدور از هرگونه تعصب و تندی نسبت به یکدیگر در کنار هم زندگی می کردند و این یک امری طبیعی بوده است.

وی افزود: تا زمانی که مردم مسلمان در کشورهای اسلامی درگیر مسایل روزمره خود بوده اند و فضای توسعه و پیشرفتی را در پیش نداشته اند، بدون هرگونه توطئه خارجی، گذران زندگی عادی و مسالمت آمیز در کنار یکدیگر داشتند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استان های کرمان و سیستان و بلوچستان افزود: اما زمانی که آگاهی میان مسلمانان افزایش یافته و زمینه های توسعه و پیشرفت در کشورهای اسلامی فراهم شد، دشمنان خارجی و به ویژه غربی ها اقدام به ایجاد نفاق و تفرقه بین پیروان فرق اسلامی کردند.

وی نمونه بارز این جریان را زندگی مسالمت آمیز شیعیان و برادران اهل سنت در کشورهای مختلف از جمله ایران و سایر نقاط دنیا در گذشته ذکر کرد و گفت: اما امروز به دلیل توطئه های مختلف کشورهای غربی متاسفانه آن فضای صمیمی و معنوی قبل در میان مسلمانان فرق مختلف وجود ندارد.

عضو خبرگان رهبری افزود: این توطئه ها کار را به آنجا رسانده است که متاسفانه برخی افراد تندرو به خاک و خون کشیدن مسلمانان و هم کیشان خود را مباح می دانند و با اقدام های تروریستی و انتحاری، برادران دینی مسلمان خود را حتی در مساجد به شهادت می رسانند.

آیت الله سلیمانی فضای ایجاد شده بدبینی و تعصب در بین فرق مختلف اسلامی را حاصل توطئه ها و برنامه های دشمنان غربی دانست و تصریح کرد : به نظر می رسد استکبار در اکثر برنامه های خود در ایجاد تفرقه و نفاق در بین جوامع اسلامی و مسلمانان موفق شده است.

ذره ای فاصله میان شیعه و سنی موجب رخنه دشمن است
حاتم نارویی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این همایش اظهار داشت: نباید بگذاریم ذره ای فاصله بین شیعه و سنی ایجاد شود چراکه دشمن با استفاده از همین فاصله ها در صفوف مسلمانان رخنه و نفوذ می کند.

وی افزود: دشمن با رخنه در صفوف مسلمانان و با توسل به حربه ها و توطئه های مختلف تلاش می کند با ایجاد اختلاف و تفرقه زمینه ها و بسترهای توسعه و پیشرفت در جوامع اسلامی را نابود کند.

وی ادامه داد: در گذشته های دور مردم شیعه و سنی در سراسر کشور و به ویژه در استان سیستان و بلوچستان بدون هیچ فاصله و تفاوتی و در فضایی سالم و بدور از هرگونه کینه و دشمنی زندگی می کردند.

وی خاطرنشان کرد: حتی در زمانی که رژیم پهلوی، رهبر معظم انقلاب را به عنوان یک روحانی تبعیدی به ایرانشهر منتقل کرد مردم اهل سنت چنان از ایشان مهمان نوازی کردند که هنوز خاطره های شیرین آن روزها در کام مردم منطقه و مقام معظم رهبری نشاط آور است.

نارویی افزود: هر زمان که شرایطی در کشورهای اسلامی فراهم می شود که مسلمانان به رغم داشتن تفاوت های مختلف مذهبی با وحدت و یگانگی به آرامش خاطر و رفاه و آبادانی می رسند، دشمن با استفاده از حربه های مختلف، نفاق و تفرقه را بر جوامع اسلامی حاکم کرده و در نهایت کشورهای اسلامی را تحت سیطره خود در می آورد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به حضور نیروهای آمریکایی در کشورهای همسایه افزود: ما برای دفاع از کیان اسلامی و ملت خود حتی نیاز به نیروهای نظامی نداریم و در صورت هرگونه تجاوز دشمن با استفاده از جوانان و مردم منطقه خود بینی دشمنان را به خاک خواهیم مالید.

وی با اشاره به دخالت آمریکا و کشورهای غربی در جریان حوادث کشور سوریه گفت: بحث دمکراسی و رعایت حقوق شهروندی و حقوق بشر برای کشورهای غربی بهانه و چماقی بیشتر نیست وگرنه چرا همین کشورها در خصوص حوادث کشورهای بحرین و عربستان و دیگر کشورهای اسلامی سکوت کرده و حرفی نمی زنند.

وی با تاکید بر اینکه همه مسلمان ایران از هر فرقه اسلامی که هستند برادرند و باید به عقاید یکدیگر احترام بگذارند، افزود: به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان به هیچ کسی اجازه تعرض به مقدسات اهل سنت را نخواهم داد و در مقابل آن خواهم ایستاد.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه فجر افزود: انقلاب اسلامی ایران باعث احیای اسلام در دنیا شد و اگر امروز صدای الله اکبر در مناره های مساجد فرق مختلف اسلامی در کشورهای جهان شنیده می شود، مدیون حرکت انقلابی بنیانگذار جمهوری اسلامی است که با استفاده از قرآن و اسلام ، حرکت معنوی و اسلامی را در جهان پایه گذاری کرد.

وی افزود: حتی دین مسیحیت نیز مدیون انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی (ره)است چرا که امام خمینی (ره) در زمانی قیام خود را آغاز کرد که سکولاریسم در اوج قدرت بود و معنویت در تمام دنیا رو به زوال بود.
بیست و چهارمین همایش علمی – تحقیقی مذاهب اسلامی از سه شنبه شب با حضور نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان، استاندار و یکصد نفر از علما و اندیشمندان شیعه و سنی سراسر کشور در چابهار آغاز شده است.

برچسب ها:

, , , ,ارسال نظر: