۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 535 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۰

موشک‌های ایران را دست‌کم نگیرید!

وقوع دوباره درگیری‌ها در نوار غزه که با به شهادت رساندن یکی از اعضای بلندپایه مقاومت اسلامی به دست صهیونیست‌ها آغاز شد، از سوی مقامات رژیم صهیونیستی به عنوان آزمون موفقی برای سپر دفاع موشکی این رژیم تلقی شد. با این حال، خود اسرائیلی‌ها اعتراف می‌کنند که جنگ احتمالی با ایران برای این رژیم بسیار پرهزینه تر خواهد بود.

«آمی ‌هارل» و «آوی ایساچاروف»، دو تن از کارشناسان حوزه نظامی روزنامه «هاآرتص» در مطلبی که امروز در این روزنامه منتشر کرده‌اند، به مقامات اسرائیلی هشدار داده‌اند که هرچند سپر دفاع موشکی آن‌ها در مقابل موشک‌های «حمس و جهاد اسلامی» عملکرد خوبی از خود نشان داد، این بدان معنا نیست که این سپر در مقابل موشک‌های ایران و حزب‌الله نیز مقاوم است.

بنا بر این گزارش، سپر دفاع موشکی رژیم صهیونیستی که به «گنبد آهنین» معروف است، همواره از سوی مقامات این رژیم به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای نظامی‌شان معرفی می‌شود. پس از وقوع درگیری‌ها در یک هفته گذشته نیز این مقامات چندین بار اعلام کردند این وقایع آزمون خوبی برای «گنبد آهنین» بوده و این سپر موشکی از این آزمون موفق بیرون آمده است.
با این حال، این کارشناسان بر این باورند که درگیری‌های یک هفته گذشته در شرایطی ایده آل برای دفاع از حملات محدود (به وسیله جهاد اسلامی و کمیته‌های مقاومت مردمی، نه به وسیله حماس) و تنها از یک جبهه انجام گرفت. به باور آنان، چنین عملکردی بی‌گمان برای مقاومت در برابر ایران بسنده نمی‌کند.
این دو کارشناس سپس با بیان تاریخچه‌ای از شکل‌گیری گنبد آهنین، نشان می‌دهند که پس از شش سال از آغاز طرح، تنها چهار آتشبار در این سیستم قرار گرفته و پنجمین آتشبار قرار است، ماه آینده به آن بپیوندد. در حقیقت، دریرکردهای پی‌درپی، باعث شده این طرح با آنچه قرار بوده باشد، فاصله بگیرد.
آن‌ها سپس با بیان اینکه هر آتشبار قابلیت دفاع از یک شهر متوسط را دارد، اذعان می‌دارند که اگر در دور بعدی حملات، فلسطینی‌ها تصمیم بگیرند از موشک‌های ایرانی «فجر» استفاده کنند که برد آن‌ها تا «تل آویو» است، مشکلاتی جدی برای اسرائیل ایجاد می‌شود.
در ادامه این مطلب، برآوردهای «کنست» (پارلمان) رژیم صهیونیستی مطرح شده که بر پایه آن، برای محافظت کامل از این رژیم، نزدیک سیزده آتشبار لازم است.
از سوی دیگر، برای اینکه این آتشبارها به بیشترین توان خود برسند، باید تلفیقی از موشک‌های «آرو» و «مجیک واند» در آنها به کار رود. این در حالی است که اسرائیل تنها شمار محدودی موشک آرو دارد و نخستین مجموعه از موشک‌های مجیک واند نیز دو سال دیگر به وزارت دفاع این رژیم تحویل داده می‌شود؛ البته این در صورتی است که در این مدت، کسری بودجه در این رژیم رخ ندهد.
این کارشناسان نتیجه می‌گیرند: «در یک شرایط جنگی، محتمل است که تنها شمار اندکی سیستم رهگیری برای محافظت از مسیرهای هوایی و مراکز زیرساختی استراتژیک به کار گرفته شود. در این حالت، مردم مجبورند در خانه بمانند؛ به دستورالعمل‌های فرماندهی جبهه داخلی گوش فرادهند و آرزو کنند بهترین اتفاق‌ها رخ دهد».
آنها در پایان نتیجه می‌گیرند که نبرد بعدی، خواه با ایران باشد یا حزب‌الله و یا حماس در غزه، باعث مشکلاتی جدی برای اسرائیل خواهد شد، زیرا ایران و حزب‌الله و حماس ده‌ها هزار موشک و راکت دارند که می‌توانند از سیستم‌های راداری اسرائیل نیز بگریزند و به این ترتیب شانس رهگیری آنها پایین می‌آید. این امر می‌تواند به بن بستی منجر شود که اسرائیل نمی‌تواند از پس آن بربیاید.

برچسب ها:ارسال نظر: