۳ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, اخبار ویژهدیدگاه | تعداد بازید : 682 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۳۹۱

همایش جامعه مهدوی در نگاه مذاهب اسلامی

2124

علمای اسلامی از اهل سنت و تشیع در همایش “جامعه مهدوی در نگاه مذاهب اسلامی ” امام عصر حضرت مهدی موعود (عج ) را فصل مشترک همه ی مذاهب اسلامی دانستند.

 دراین همایش که  از سوی بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره و همکاری رابط اهل سنت بعثه برگزار شد ، حجت الاسلام والمسلمین” نجف نجفی روحانی ” نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره گفت؛ “انتظار فرج داشتن ، یعنی در انتظار همه ی زیبایی ها بودن ” و شیخ “عبدالعزیز قاضی زاده ” از روحانیون برجسته اهل سنت ایران و صاحب تحقیق و تالیف درباره مهدویت  گفت ؛ “اینکه روزی امام مهدی (عج) خواهد آمد ، تردیدی نیست و این امر ، اعتقاد مشترک همه ی مذاهب اسلامی است ” و سایر سخنرانان نیز براین امر تاکید و دلایل خود را ابراز و ارایه کردند.

همایش بعد از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ، با سخنان حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری درمدینه منوره آغاز شد که در سخنانش ، انتظار را امید بخش وسازنده برای انسان و انتظار فرج  را ،زیباترین و عالی ترین  عبادت برشمرد.

 وی گفت: مهدویت یک اصل مورد اتفاق در همه ی مذاهب اسلامی است . درکتب اهل سنت نیز دراین باره احادیث و روایات بسیاری نقل شده است.

 حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی به  شرایط ظهور حضرت (عج ) و  پیامدهای آن و جامعه مهدوی  سرشارازعدالت ،امنیت ، صلح و آرامش  و جاری و ساری بودن فضایل اخلاقی ورشد وشکوفایی اندیشه های علمی اشاره کرد.

 وی گفت ؛ آنچه موجب خوشنودی حضرت و رضایت ایشان و خدا برای ظهور حضرت خواهد شد ، آماده بودن ما برای فرج است و آن زمانی است که جامعه ، جامعه ای اخلاقی شده باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: حکومتی که حضرت صاحب (عج) بر جهان مستقر خواهند ساخت ، در ادامه حکومت دینی رسول الله (ص)  است که پیامبر خدا (ص) آنرا دنبال و در حیاتشان بنیان آنرا گذاشتند.

 نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره با تاکید بر علم گرا بودن اسلام و داشتن نگاه علمی به مسایل گفت : دراسلام باور غالب این است که علم روز به کمک دین می آید و نه علیه آن است ، اسلام دین علم است.

 وی یکی از عمده وظایف علماء و روحانیت در دوره حاضر را تلاش برای آماده سازی زمینه های حضور حضرت صاحب الزمان (عج) برشمرد .و گفت : همه ی ما وظیفه داریم برای داشتن  یک جامعه اسلامی که اسلام اصیل وناب به شکل کامل حاکم شود، تلاش کنیم.

  در ادامه این همایش شیخ “عبدالعزیز قاضی زاده ” از مفتی های مشهور اهل سنت ایران و صاحب تحقیق و تالیف درباره مهدویت به بخشی از پژوهشهای خود درباره مهدویت در مذاهب اهل سنت و از جمله شافعی اشاره کرد.

وی که تحصیل کرده علوم دینی در مدینه منوره است ، گفت که در زمان تحقیق و تحصیل خود در مدینه منوره و در جستجوی منابع تحقیقی ، بیش از ۱۰۰عنوان کتاب درباره امام زمان (عج) و تایید امر مهدویت فقط در خانه های اهالی مدینه یافته است.

  وی باارایه چکیده ای از مقاله ای که اخیرا درباره مهدویت در یکی از نشریات تحقیقی داخل کشور از او چاپ شده است ، گفت:  “امام مهدی (ع)  و ظهور آن حضرت برای برقراری عدالت و حق و حقیقت در جامعه ، یک امر قطعی و البته زمان آن بسته به امر و اراده الهی است.”

وی گفت که در منابع اهل سنت درباره  حضرت مهدی (عج) مدارک بسیاری وجود دارد که یکی از آنها حدیث شریفی از رسول الله (ص) است که به صورت متواتر نقل شده که حضرت درباره امام زمان (عج) فرمود ؛ نام او نام من ،نام پدراو ، نام پدرمن و اسم او مهدی به معنای هدایت کننده است.

 وی گفت که هر شبه ای در مورد حضرت (ع) بدون تردید ساخته دشمنان اسلام است.

شیخ عبدالعزیز قاضی زاده گفت : ۲۵ نفر ازصحابه گرام رسول الله (ص) برصحت حدیث منقول از حضرت رسول الله (ص) درباره امام مهدی (ع) تاکید کرده اند.

 ماموستا  “سید انور هاشمی” از روحانیون ارشد اهل سنت استان آذربایجان غرب دیگر سخنران این همایش که او نیز صاحب تحقیق وتالیفاتی درباره امام زمان (ع) و موضوع مهدویت است،گفت: دراینکه امام زمان (ع) وجود و حضور دارند و روزی به اذن خداوند تبارک و تعالی ظهور خواهند کرد ، تردیدی نیست . انسان با انتظار زنده است.

 وی اشاره کرد که برای ظهور امام زمان (عج) شرایط را باید آماده کرد و گفت که درایجاد این شرایط ، علما نقش اساسی و محوری دارند.

 ماموستا هاشمی افزود: علما وارث انبیا هستند .رفتار و گفتار آنها درجامعه بسرعت بازتاب می یابد.

 در ادامه کار همایش ماموستا “ادریس بیانگر “از روحانیون اهل سنت آذربایجان غربی درمدح رسول الله (ص) ، مدیحه خوانی کرد و ماموستا “سلیمانی ” او هم صاحب تحقیق و تالیف درباره مهدویت براساس اعتقادات اهل سنت گفت :در منابع اهل سنت احادیث بسیاری درباره ظهور امام مهدی (ع) نقل شده است.این امر با همان مشخصاتی که رسول اکرم (ص) فرمودند و در احادیث هم آمده است ، در منابع اهل سنت مکررا نقل ، و امری قطعی است.

وی افزود: فرج امام مهدی (ع)  یک امر و فرموده قرآن نیز هست.

 ماموستا سلیمانی آیات و همچنین احادیثی را که در این زمینه وارد شده است ، نقل کرد و گفت : اینکه مسحیت ، حضرت عیسی مسیح (ع) را امام عصر می داند ، صحیح نیست. عیسی بن مریم (ع) بنا بر احادیث وارده ، از همراهان نزدیک امام زمان (ع) خواهند بود.

 آخرین سخنران همایش، حجت الاسلام و المسلمین “سید محمودحسینی شاهرودی ” نماینده مقام معظم رهبری در غرب کشور بود که او نیز مستندا به احادیث و روایات درباره باور عمومی مذاهب اسلامی در خصوص امام زمان (عج) پرداخت و بحثی استدلالی درباره فلسفه غیبت و  اهمیت انتظار فرج آن حضرت را داشتن ارایه کرد .

تصاویر

 

 

 

برچسب ها:ارسال نظر: