۳۰ دی سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 1,276 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۱

همایش خورشید ولایت در ایرانشهر برگزار شد

همایش خورشید ولایت

سومین همایش خورشید ولایت روز سه شنبه با حضور حدود دو هزار نفر از علما تشیع و تسنن، اندیشمندان و مردم علاقه مند و وفادار به رهبر معظم انقلاب در مصلی فاطمه‌الزهرا (س) ایرانشهر برگزار شد.

همایش خورشید ولایت از دو سال پیش تاکنون همه ساله به مناسبت ۲۸ آذرماه سالروز تبعید رهبر فرزانه انقلاب توسط رژیم ستم شاهی به ایرانشهر برگزار می شود.

رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۵۶ به دستور رژیم ستم شاهی به شهرستان ایرانشهر تبعید شدند و در حدود یک سال اقامت شان در این شهرستان ارتباط تنگاتنگی با علما و عامه مردم شیعه و سنی برقرار کردند.

در این همایش نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: برگزاری همایش ‘خورشید ولایت’ و گرامیداشت ۲۸ آذرماه به عنوان سالروز ورود رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر نماد ولایی بودن مردم این شهرستان و وفاداری آنان به نظام و رهبری است.

آیت الله ‘عباسعلی سلیمانی’ در سومین همایش خورشید ولایت که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار سیستان و بلوچستان در ایرانشهر همراه بود افزود: ۲۸ آذرماه نه فقط برای مردم این شهرستان بلکه برای ملت ایران در زمره ‘ایام الله’ به شمار می رود.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان بیان کرد: برگزاری همایش خورشید ولایت در ایرانشهر به عنوان قلب تپنده منطقه بلوچستان مظهر نیت پاک و وفاداری مردم جنوب سیستان و بلوچستان نسبت به رهبر معظم انقلاب است که موجب خرسندی و مایه مباهات است.

امام جمعه زاهدان اظهار داشت: زمانی که معظم له به ایرانشهر تشریف آوردند کسی گمان نمی کرد روزی ایشان رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی را برعهده گیرند لذا امروز هدایت نظام توسط ایشان بیانگر لطف خداوند نسبت به مردم ایران بویژه منطقه بلوچستان است.

آیت الله سلیمانی افزود: علمای متعددی در کشور ما بودند اما هیچ یک بجز مقام عظمای ولایت شایستگی رهبری امت اسلامی و نظارت کلی بر امور سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی کشور را نداشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نظرات کارشناسانه و دقیق رهبر معظم انقلاب در امور کشور گواه شخصیت منحصر به فرد و آگاهی بالای آنان در مورد بخشهای مختلف است.

آیت الله سلیمانی اظهار داشت: برگزاری این گونه همایش ها به شناخت بهتر جوانان از ویژگی های رهبر معظم انقلاب و خنثی شدن نقشه های دشمنان کمک می کند.

در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اشرافیت کامل و صاحب نظر بودن رهبر معظم انقلاب در حوزه های فرهنگی و هنری، گفت: معظم له فردی جامع الاطراف هستند.

سید ‘محمد حسینی’  ضمن قدردانی از دست اندرکاران این همایش، برگزاری آن را نشانه عشق، ارادت و علاقه شدید مردم منطقه به رهبر معظم انقلاب دانست.

وی بیان کرد: هر گاه نام ایرانشهر در نزد رهبر معظم انقلاب برده می شود در نظرشان همان سرزمین مودت، صمیمیت و وحدت تداعی می گردد.

عضو کابینه دولت دهم تصریح کرد: رهبری ایران اسلامی هرگز قابل مقایسه با هیچ یک از رهبران حکومتهای جهانی نبوده و نیست چرا که غالب آنان غرق در منافع و اهداف شخصی و به دنبال قدرت طلبی هستند.

وی رهبر معظم انقلاب را عارفی ربانی عنوان و بیان کرد: معظم له نماد عزت و صلابت مردم ایران اسلامی هستند که وجود چنین پایگاه مردمی در نتیجه حاکمیت اسلام بر کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: هر کس در مسیر الهی گام بردارد خداوند او را در نزد همگان عزیز می دارد.

وی اجرای برنامه های مختلف در گرامیداشت سالروز تبعید رهبری به شهرستان های جیرفت و ایرانشهر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نشات گرفته از علاقه و ارادت ملت به رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: برگزاری این گونه برنامه ها باعث آشنایی هر چه بیشتر جوانان با ویژگی های شخصیتی معظم له خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جریان بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام گفت: این جنبش متاثر و نشات گرفته از انقلاب اسلامی ایران است.

حسینی افزود: رهبر معظم انقلاب همواره تحولات در کشورهای اسلامی را دنبال کرده اند تا جریان بیداری اسلامی در مسیر درست هدایت شود و سلطه گران نتوانند مجددا در منطقه مستقر شوند.

وی تاکید کرد: مسلمانان تحت هیچ شرایطی نباید زیر سلطه غرب و بیگانگان باشند بلکه باید به صورت یکپارچه و متحد زیر پرچم اسلام جمع شوند و در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ایرانشهر را مرکز فرهنگی بلوچستان عنوان و بیان کرد: حضور ما در این شهرستان نشانه علاقه و اشتیاقمان نسبت به رشد و بالندگی فرهنگ و هنر این منطقه است.

حسینی حمایت از هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر ایرانشهر را وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: تا حد امکان تلاش خواهیم کرد امکانات لازم برای اهالی فرهنگ و هنر را فراهم کنیم تا آنان بدون هیچ دغدغه ای به فعالیت خود ادامه دهند.

وی بیان کرد: هم اینک با تحریم و تهدید دشمنان و اقتصاد مقاومتی در کشور مواجهیم لذا باید دست در دست یکدیگر نهیم تا از این برهه حساس مانند گذشته با سربلندی گذر کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره درخواست مردم و مسوولان مبنی بر استقرار دبیرخانه همایش خورشید ولایت در ایرانشهر قول مساعد داد و گفت: بزودی این دبیرخانه کار خود را آغاز خواهد کرد.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین در مورد تصویب ثبت روز ۲۸ آذر در سالنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان ‘روز ایرانشهر’ گفت: این موضوع از سوی مسوولان سیستان و بلوچستان در شورای فرهنگ عمومی استان مصوب خواهد شد، ما هم تلاش خواهیم کرد موضوع را در نشست شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح و در مورد آن تصمیم گیری کنیم.

در ادامه نماینده مردم شهرستانهای ایرانشهر، نیکشهر و سرباز در مجلس شورای اسلامی، شتاب بخشی به ساخت مجتمع فرهنگی – هنری ایرانشهر از سوی مسوولان مربوطه و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد را خواستار شد.

‘محمد سعید اربابی’ گفت: با وجود اینکه سال گذشته کلنگ احداث این مجتمع توسط وزیر فرهنگ و ارشاد به زمین زده شد، این طرح تاکنون پیشرفتی نداشته است.

وی بیان کرد: باید هر چه زودتر نسبت به تامین اعتبار لازم برای احداث مجتمع فرهنگی- هنری ایرانشهر اقدام لازم انجام گیرد.

او اظهار داشت: با توجه به گستردگی سیستان و بلوچستان و جایگاه ویژه ایرانشهر به عنوان قطب فرهنگی منطقه بلوچستان، ضروری است جایگاه اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان ارتقاء یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تاکید بر شتاب بخشی به ساخت مجتمع فرهنگی – هنری ایرانشهر، در عین حال رفع موانع حقوقی زمین مورد نظر و انتقال سند مالکیت به نام اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان را ضرورت شروع کار اجرایی عنوان کرد.

حسینی افزود: به محض برطرف شدن مشکل مالکیت زمین، اعتبار لازم برای ساخت این مجتمع ابلاغ و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

در انتها مراسم استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اقامت رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر در زمان رژیم ستمشاهی و لطف ایشان نسبت به مردم منطقه بلوچستان در سالهای پس از انقلاب همواره مایه خیر و برکت برای این خطه محروم بوده و هستند.

‘حاتم نارویی’اظهار داشت: ایرانشهر در زمان رژیم ستمشاهی با محرومیت دست و پنجه نرم می کرد.

وی اظهار داشت: قبل از انقلاب هیچ امکاناتی در بخشهای مختلف از سوی حاکمان رژیم پهلوی برای مردم ایرانشهر فراهم نشده بود اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری معظم له امروز غبار محرومیت از چهره این شهرستان زدوده شده است.

او با بیان اینکه در زمان تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر توسط رژیم ستمشاهی مردم این شهرستان با آغوش باز از ایشان استقبال کردند، افزود: توجه خاص معظم له به مردم ایرانشهر باعث شد که خاطرات و محبت ایشان برای همیشه در ذهن مردم این شهرستان باقی بماند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در سالهای پس از انقلاب بویژه هنگام وقوع سیل در ایرانشهر و گرفتار شدن مردم، رهبر معظم انقلاب به این شهرستان سفر و با آسیب دیدگان همدردی کردند و به آنان یاری رساندند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان، حجت الاسلام والمسلمین طاووسی و مولوی کریم زایی؛ امامان جمعه شیعه و سنی ایرانشهر و فرماندار این شهرستان نیز از دیگر سخنرانان این همایش بودند که استقرار دائمی دبیرخانه همایش خورشید ولایت، ثبت ۲۸ آذرماه به عنوان ‘روز ایرانشهر’ در سالنامه ایران اسلامی و فراهم کردن زمینه دیدار مردم ایرانشهر با رهبر معظم انقلاب را خواستار شدند.

برپایی نمایشگاهی از آثار هنرمندان به مدت یک هفته با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی جنوب شرق کشور و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان و نمایشگاه عکس با موضوع رهبر معظم انقلاب از برنامه های جنبی همایش خورشید ولایت است. شرکت کنندگان در این همایش از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بیت رهبر معظم انقلاب در زمان تبعید، دیدن خواهند کرد.

تصاویر

خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت

خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت

خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت  خورشید ولایت

برچسب ها:

, , , , , ,ارسال نظر: