۲۲ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهان, اخبار نهاد ایرانشهر, اخبار ویژهدیدگاه | تعداد بازید : 1,365 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۱

همایش قیام امام حسین از دیدگاه مذاهب اسلامی برگزار شد

21

به گزارش  روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر همایش قیام امام حسین (ع) از دیدگاه مذاهب اسلامی در ایرانشهر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رحمدل بامری ضمن خیرمقدم به نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر و همه دست اندکاران برگزاری این همایش تقدیر و تشکر نمودند. دانلود سخنرانی

در ادامه مراسم حضرت حجت الاسلام والمسلمین تیموری دبیر همایش و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر با تقدیر از همه شرکت کنندگان در این همایش توضیحاتی از روند برگزاری همایش ایراد نمودند.

وی گفت : به دبیرخانه این همایش بیش از ۵۰ مقاله در موضوعات شخصیت و جایگاه امام حسین(علیه السلام) در احادیث فریقین، جایگاه امام حسین (علیه السلام) از دیدگاه ائمه مذاهب اسلامی ، قیام امام حسین(علیه السلام) از نظر علماء و بزرگان مذاهب اسلامی ، یزید،حکومت و جنایات وی از دیدگاه مذاهب اسلامی ، بزرگداشت شعائر اسلامی در پرتو عزاداری از دیدگاه مذاهب اسلامی، نقش قیام عاشورا در شکل گیری جنبش ها و نهضت های اسلامی ، انقلاب اسلامی ایران تبلور حادثه ی عظیم عاشورا، کتاب شناسی قیام امام حسین (علیه السلام) از دیدگاه مذاهب اسلامی ، عاشورا و قیام امام حسین(علیه السلام) در شعر شاعران اهل سنت ارائه گردید که با بررسی مقالات ارائه شده توسط هیئت علمی همایش ۹ مقاله بعنوان مقالات برتر از اهل تشیع و تسنن انتخاب گردیدند. دانلود سخنرانی

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهرگفت : مقالات برتر قیام امام حسین (ع) از دیدگاه مذاهب اسلامی عبارتند از :

مقالات ارائه شده توسط اهل سنت :

۱ـ مقاله راز پنهان حادثه کربلا نویسنده مولوی نذیر احمد سلامی

 ۲ـ مقاله  شخصیت تاریخ ساز امام حسین(ع)  نویسنده مولوی  عبدالرحمن ملازهی

 ۳ـ مقاله سردار کربلا و یزید نویسنده جناب آقای تاج محمد جمشید زهی

۴ـ مقاله درسهایی از مکتب امام حسین(ع) نویسنده منظر علامه اقبال لاهوری از مولوی عبدالخبیر صمدانی فر

 ۵ـ مقاله مختصری از زندگانی امام حسین (ع) نویسندهمولوی عبدالمالک ملکی پور

مقالات ارائه شده توسط اهل تشیع :

۱ـ تعزیه از دیدگاه مذاهب اسلامی نویسنده نویسنده دکترسید علیرضا حجازی

۲ـ بازشناسی امام حسین(ع)و یزید در منابع اهل سنت نویسنده مهدی بیات مختاری

۳ـ دیدگاه علما و اندیشمندان اهل سنت درباره یزید نویسنده علی امیرخانی

۴ـ امام حسین(ع) وقیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت نویسنده یوسف محمدی سلیمانی

در ادامه این همایش مولوی عبدالواحد بزرگزاده مدرس مدرسه علمیه جامعه الحرمین الشریفین چابهار در خصوص شخصیت حضرت سیدالشهدا اظهار داشت: وصف ایشان را خود نبی مکرم اسلام بیان کرده است و بزرگان اهل سنت در خصوص فضایل آن امام، کتاب‌ها نوشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه چون اهل سنت مقلد مذهب هستند و صاحب مذهب اهل سنت در مراسم عزا و سوگواری حضرت سیدالشهدا به ما اجازه سینه زدن را نداده است اگر به ما چنین اجازه‌ای می‌داد در سوگ این مصیبت عظیم، نیزه را به سینه می‌زدیم. دانلود سخنرانی

همچنین در این همایش مولوی عبدالخبیر صمدانی‌فر امام جمعه روستای بوگ قصرقند شهرستان نیکشهر با ارائه مقاله خود به بررسی اشعار علامه اقبال لاهوری در خصوص قیام و نهضت امام حسین (ع)  پرداخت. دانلود سخنرانی

مولوی عبدالمالک ملکی‌پور امام جمعه اهل‌سنت کنارک نیز در ادامه همایش، قیام امام حسین (ع) را درس‌آموز و تأسی به آن حضرت را سعادت و عزت عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) اگر می‌خواست در مقابل ظلم سر فرود آورند هیچگاه راضی به شهادت فرزندان خود نمی‌شد گفت: بزرگ‌ترین فلسفه قیام امام حسین (ع)، جهاد و شهادت در راه خداوند بود.

امام جمعه اهل سنت کنارک افزود: مردان خدا از شهادت هراسی ندارند و از بدو انقلاب اسلامی ما تاکنون شهیدان زیادی را در راه خدا داده‌ایم و امروز به برکت خون شهیدان اسلام، نظام و انقلاب ما سرافراز است و استمرار قیام امام حسین (ع) در جهان هر روز پویاتر می‌باشد.

مولوی ملکی‌پور همچنین به محبت اهل بیت (ع) در بین اهل سنت اشاره کرد و بیان داشت: اهل سنت عقیده محکم و محبت وافری نسبت به اهل بیت (ع) دارند و محبت به اهل بیت را موجب نجات و رستگاری خود می‌دانیم و اهل بیت (ع) مشعل هدایت در جامعه هستند. دانلود سخنرانی

مولوی مصلح‌الدین اطهریان از امام جمعه اهل سنت غفور آباد شهرستان سراوان نیز سروده‌های خود را در وصف حادثه جانسوز کربلا قرائت کرد که جمعیت حاضر را تحت تأثیر قرار داد.دانلود سخنرانی

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در این همایش اظهار داشت: واقعه عاشورا کلاس فشرده‌ای است که در آن بیش از همه چیز به ساختن و تربیت انسان پرداخته می‌شود.

حضرت آیت‌الله عباسعلی سلیمانی افزود: حادثه عاشورا ام‌المعارف است که حضرت سیدالشهدا (ع) حرمت آزادی، عزت طلبی، ظلم ستیزی و عرفان عملی را به جامعه ما آموخت.

وی بیان کرد: امام حسین (ع) با قیام خود پایه‌گذاری انجام تکلیف در برابر رسالت دین با تحمل بزرگ‌ترین مصائبش در برابر ظلم و جور به منصه ظهور گذاشت.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان ادامه داد: حادثه کربلا دستمایه بزرگی برای آزادی خواهان جهان است.

حضرت آیت الله سلیمانی با اشاره به تأسی مشاهیر جهان همچون گاندی و محمدعلی جناح در قیام علیه استعمار و ظلم ستیزی و آزادی خواهی قیام امام حسین (ع) را الگوی خویش قرار داده‌اند گفت: پرداختن به قیام امام حسین (ع) از ابعاد مختلف و ضروریات می‌باشد و عاشورا به دور از هر گرایش و مذهب برای تمام آزادی خواهان درس و چراغ فراروی آنان است.

وی بیان داشت: اباعبدالله‌الحسین (ع) فرهنگ شهادتی را ترسیم کرد که تاکنون همواره با عنوان یک ارزش مطرح است و انقلاب اسلامی ایران و ایده همان نهضت حسینی بوده است. دانلود سخنرانی

در انتهای مراسم هم از مقالات برتر توسط حضرت آیت الله سلیمانی تقدیر بعمل آمد .

در حاشیه این همایش، نمایشگاه کتابی با صدها جلد کتاب از تألیفات اهل سنت در زمینه ابعاد شخصیتی امام حسین (ع)، فلسفه و قیام عاشورا گشایش یافت و همچنین تمامی مقالات ارائه شده به نمایش گذاشته شد .

همچنین کتاب حسنین از دیدگاه اهل سنت به همراه ویژه نامه بابی از بهشت به شرکت کنندگان در این همایش اهدا گردید .( دانلود نرم افزار همایش)

 تصاویر

     

     

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: