۳ بهمن سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 609 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۱

وحدت امت اسلام، امری مبنایی و اعتقادی است

54
54
وحدت امت اسلام همواره در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب به عنوان یک استراتژی اعتقادی و مبنایی مطرح بوده و بررسی بیانات این بزرگواران به خوبی بیانگر این موضوع است که وحدت امت اسلام امری تاکتیکی و مقطعی محسوب نمی شود بلکه یک اصل مبنایی خدشه ناپذیر در اعتقادات اسلامی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) از سیستان و بلوچستان، در همین زمینه خبرنگار تقریب با جناب حجت الاسلام والمسلمین “احمد براتی” رییس دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفتگویی ترتیب داده است که مشروح آن در ذیل می آید:

-با سلام، خواهشمندم درباره اهمیت وحدت و راههای رسیدن به آن توضیح دهید؟
-بسم الله الرحمن الرحیم.

نکته بسیار مهم در مساله وحدت که ممکن است گاهی خوب درک نشده باشد این است که وحدت امت اسلام همواره در نگاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب به عنوان یک استراتژی اعتقادی و مبنایی مطرح بوده و بررسی بیانات این بزرگواران به خوبی بیانگر این موضوع است که وحدت امت اسلام، امری تاکتیکی و مقطعی محسوب نمی شود بلکه یک اصل مبنایی خدشه ناپذیر در اعتقادات اسلامی به شمار می رود. دید بلند امام راحل و نگاه وسیع رهبر فرزانه انقلاب به آینده جهان اسلام گویای همین حقیقت است که وحدت باید بر اساس مبناهای اعتقادی اسلام و فارغ از رنگ و قومیت و نژاد خاص شکل بگیرد و تنها در این شرایط است که امت واحده اسلامی می تواند از ظرفیتهای همه کشورهای مسلمان بهره بگیرد تا به قله رفیع معنویت و پیشرفت در جهان دست یابد. محورهایی همچون قرآن عظیم الشان، کعبه و فریضه عظیم حج، وجود نازنین پیامبر اعظم و مواردی دیگر از این قبیل می تواند اجتماع بزرگ امت اسلامی را گرد هم آورد و ظرفیت بالقوه جهان اسلام را که در اقصی نقاط کشورهای اسلامی پراکنده است به فعلیت در آورد و متمرکز نماید.برای رسیدن به امت واحده اسلامی لازم است همه مسلمانان اعم از شیعه و اهل سنت و سایر فرق اسلامی بر اساس تعالیم قرآنی و سیره نبوی و بیانات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین گام بردارند.

-علل فاصله گرفتن مسلمانان و به عبارتی دیگر عوامل افتراق امت اسلام را در چه می بینید؟
-اگر بخواهیم بدون مقدمه به این مساله بپردازیم باید بگویم جهل و نادانی در کنار کج فهمی و سوء تفاهم از مهمترین عوامل افتراق امت اسلام محسوب می شود. اگر همه امت اسلام با فرهنگ اصیل اسلامی آشنا باشند هیچگاه شاهد تنازع و درگیری فرقه ای نخواهیم بود. بسیاری از تهمتها و نسبتهای غلط مذهبی به یک فرقه یا مذهب، ناشی از نادانی و یا کج فهمی و عدم درک صحیح حقایق اسلامی است. برای تقویت وحدت و گام برداشتن در جهت تقریب مذاهب باید این نوع نگاههای غلط اصلاح شود. بهترین راه رفع این موانع و عوامل افتراق، آگاه سازی عوام است و این مساله نیز از طریق روشنگری علما، صاحبان اندیشه و قلم مقدور است.

-نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت در این زمینه تا کنون چه کارهایی کرده است؟
-نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت تا کنون همایشها و نشستهای متعدد علمی تحقیقی در این زمینه برگزار کرده است که هدف اصلی از آنها روشنگری و رفع سوء تفاهم مذهبی فرق اسلامی نسبت به یکدیگر بوده است. صدها موضوع وهم آلود و شبهه ناک در این همایشها مورد بحث و بررسی علمای صاحبنظر فریقین قرار گرفته و بسیاری از سوء تفاهم ها از این طریق رفع شده است. ما با اعتقاد بر این واقعیت که نگاه مردم به خواص است و اگر نگاه خواص تغییر یابد زمینه روشنگری و رفع سوء تفاهم بهتر فراهم می شود با تمام وجود و با اعتقاد راسخ در این راستا نهایت تلاش را داشته ایم. نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت در بخشهای مختلف همچون دانشگاهیان، فرهنگیان، قبایل و طوایف، جماعتهای تبلیغی و ائمه جمعه و جماعات و حوزه های علمیه، فعالیت دارد و تلاش همه همکاران، خدمت رسانی بی منت به برادران اهل سنت است. حفظ فضای وحدت و امنیت و تقویت اخوت و صمیمیت شیعه و اهل سنت در راس برنامه ریزی همه بخشهای این نهاد قرار دارد به طوری که به عنوان مثال، در بخش قبایل و طوایف، گامهای بلندی در جهت صلح و آشتی طوایف و قبایل برداشته شده است و کدورتهای چندین ساله که از طرق عادی و میانجیگری برخی افراد محلی به سرانجام نرسیده بود با پیگیری این نهاد و حمایت دلسوزانه سران طوایف و اقوام مختلف استان به نتیجه مطلوب رسیده است.

-یکی از مسوولیتهای مجموعه شما، ساماندهی مدارس دینی است. آیا این ساماندهی مختص به مدارس اهل سنت است یا عمومیت دارد؟
-در رابطه با ساماندهی مدارس دینی باید این توضیح را بدهم که هدف اصلی طرح ساماندهی، ارایه خدمات و تسهیلات لازم به طلاب و روحانیون است. همانطور که می دانید ارایه مطلوب تسهیلات و خدمات در گرو داشتن اطلاعات دقیق و مستند است. از همین رو از حدود سال ۱۳۷۰ دستور راه اندازی مرکز خدمات حوزه های علمیه از سوی رهبر معظم انقلاب صادر گردید و پس از مدتی همین برنامه در مدارس دینی اهل سنت نیز دنبال شد تا برادران اهل سنت نیز همچون طلاب و روحانیون شیعه بتوانند از خدمات و تسهیلات مطلوب بهره مند شوند. باید توجه داشت که ارایه این خدمات در حقیقت منتسب به رهبر معظم انقلاب می باشد و به همین دلیل دولت به معنای خاص نقش موثری در این زمینه ندارد و از همین رو استقلال مذهبی حوزه های علمیه به خوبی مراعات و حفظ می شود. دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس دینی اهل سنت نیز زیر نظر و تحت تصمیم گیری شورای نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت مناطق هشتگانه کشور می باشد و کلیه دستورات و آیین نامه های اجرایی نیز از همین مجرا پیگیری و مورد عمل واقع می گردد و لذا طلاب و روحانیون عزیز شیعه و اهل سنت در حقیقت مشمول عنایت رهبری هستند و در قبال اخذ این خدمات، مدیون دولت و مسوولان اجرایی نمی شوند. ارایه خدمات و تسهیلات در زمینه های مختلف و به صورت یکنواخت انجام می گیرد تا طلاب و روحانیون، دیگر دغدغه مسایل معیشتی را نداشته باشند. تسهیلات بیمه و خدمات درمانی، معافیت تحصیلی، اعزام به عمره مفرده، سنجش مدارک تحصیلی و اعتباربخشی به آن جهت استخدام در ارگانهای دولتی بخشی از تسهیلات ارایه شده در قالب طرح ساماندهی مدارس دینی است که مورد استقبال برادران اهل سنت نیز واقع شده است.

-از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید ممنونم.

برچسب ها:

, , ,ارسال نظر: