۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 534 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۱

پول،ارتش و دین ابزارهای آل‌سعود برای مقابله با انقلاب‌های عربی

با گسترش موج  انقلاب ها در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا که از مصر و تونس آغاز شده و هم اکنون به بحرین، یمن و عربستان کشیده شده است، آل سعود به شدت نگران وضعیت اقتصادی و سیاسی  خود است  .

عربستان بزرگترین اقتصاد کشورهای عربی را در اختیار دارد . ملک عبدالله شاه عربستان قصد دارد با اجرای برنامه ۱۳۰ میلیارد دلاری رفاه اجتماعی و ساخت مسکن تا حد زیادی از مخالفتها و اعتراضات داخلی جلوگیری کند .

“کریستوفر داویدسون” نویسنده کتاب قدرت و سیاست در کشورهای پادشاهی خلیج فارس در این باره تاکید کرد آل سعود قصد دارد با استفاده از کلیه ابزارها جلوی گسترش مخالفتهای داخلی را بگیرد و با هر گونه اصلاحات سیاسی مخالفت می کند .
وی افزود: وقوع تنشهای سیاسی در منطقه خاورمیانه طی ماههای اخیر به شدت وضعیت سیاسی منطقه را متزلزل کرده است . مردم منطقه خواستار افزایش سطح استانداردهای زندگی، حقوق مشروع و قانونی آزادی سیاسی هستند . دولت ریاض با اعزام نیروهای نظامی به بحرین قصد دارد موج مخالفتهای داخلی در این کشور را سرکوب کند .

“ابراهیم العساف” وزیر دارایی عربستان روز گذشته در کنفرانس بین المللی مالی ریاض تاکید کرد اقتصاد عربستان در مسیر رشد و رونق قوی قرار دارد . خدا را شکر وضعیت سیاسی و اقتصادی و مالی دولت عربستان کاملا باثبات است و علی رغم وضعیت بی ثبات سیاسی در برخی کشورهای منطقه وضعیت مالی و اقتصادی عربستان با چیز غیر عادی روبرو نشده است .

پیش بینی می شود رشد اقتصادی عربستان امسال به ۵,۳ درصد برسد این رقم سال گذشته به ۳,۸ درصد رسید . بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول نیز رشد اقتصادی مصر در سال ۲۰۱۱ به کمتر از یک درصد خواهد رسید .

شرکتهای آمریکایی نیز همچنان به سرمایه گذاری در عربستان ادامه می دهند . در عین حال نیروهای امنیتی عربستان از ماه فوریه تا کنون بیش از ۱۶۰ نفر را بازداشت کرده اند .

بر اساس گزارش بلومبرگ تنشهای سیاسی منطقه همچنان در بحرین، یمن، سوریه و لیبی ادامه دارد . بانک سعودی فرانسی نیز اعلام کرد دولت عربستان برای تامین هزینه های خود در سال مالی جاری به نفت ۸۰ تا ۸۵ دلاری نیاز دارد . قیمت جهانی نفت طی یک سال اخیر بیش از ۳۷ درصد رشد داشته است . پیش بینی می شود درآمدهای نفتی عربستان امسال به بیش از ۸۲۸,۸ میلیارد ریال برسد و این کشور با مازاد بودجه ۶۲,۸ میلیارد ریالی روبرو خواهد بود .

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: