۲۷ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

اخبار ایران و جهاندیدگاه | تعداد بازید : 759 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

گردهمایی بزرگ امیران جماعت تبلیغی اهل سنت

گردهمایی بزرگ امیران و اعضای شوراهای مرکزی جماعتهای تبلیغی اهل سنت سیستان و بلوچستان به دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان و با حضور جمعی از اعضای شورای تامین این استان برگزار شد.
آیت الله “عباسعلی سلیمانی”  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان در این گردهمایی اظهار داشت: مسلمانان پیرو خدا و رسول مکرم اسلام(ص) باید در چارچوب قرآن و سنت حرکت کنند تا از گمراهی مصون بمانند.

وی افزود: طبق آیه شریفه “والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم” مسلمانان باید ابتدا مرزبندی فکری خود را روشن کنند و پس از ثبات عقیدتی به انجام احکام عملی روی آورند.

این عضو خبرگان رهبری افزود: در بیان قرآن، واژه “بینهم” عمومیت دارد و مختص مذهب خاصی نیست بنابراین همه فرق و مذاهب اسلامی اعم از حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی و جعفری را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: اگر مسلمانی ادعای معیت و همراهی با رسول الله (ص) را داشته باشد اما مرزبندی عقیدتی و تولی و تبری نداشته باشد در مسلمانی خود مشکل دارد.

آیت الله سلیمانی افزود: شیعه یا اهل سنت هیچکدام حق ندارند ادعای همراهی با رسول الله (ص) را کنند و در عین حال ایمان یکدیگر را زیر سوال ببرند چرا که همه مسلمانیم و حول کعبه و قرآن و قبله واحد هستیم.

وی تصریح کرد: مصداق “بینهم” را باید حول کعبه دید به طوری که هر مسلمانی که دور خانه خدا طواف می کند و اعتقاد به نبوت نبی مکرم اسلام و حقانیت قرآن دارد مصداق بینهم است.

نماینده رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و کرمان افزود: امروز اگر مشاهده کنیم کشوری ادعای اسلامی بودن دارد اما دوستی با یهود و نصاری دارد و حماس و حزب الله را رد می کند باید در اسلام او شک کنیم.

وی ادامه داد: رسول گرامی اسلام ابتدا در مکه به بیان مسایل عقیدتی پرداخت و در ادامه در مدینه احکام عملی را تشریح کرد و از همین رو است که می بینیم سور مکی بیشتر ناظر بر مسایل عقیدتی و سور مدنی ناظر بر احکام عملی است.

آیت الله سلیمانی افزود: از همین رو نیاز است که ابتدا ساختار عقیدتی تقویت شود و بعد به احکام عملی بپردازیم.

وی با بیان وضعیت منافقین در ابتدای شکل گیری اظهار داشت: بسیاری از اعضای منافقین، جوانان مستعد و انقلابی بودند اما عدم مرزبندی بین حق و باطل موجب شد در مسیر منجلاب تباهی و گمراهی گام بردارند تا جایی که علیه سرمایه های انقلاب دست به اسلحه بردند و مقابل برادران خود موضع گرفتند.

وی تاکید کرد: طبق تعالیم ارزشمند اسلام، هر کس دوست و دشمن خود را نشناسد دچار مشکل گمراهی و انحراف می شود.

آیت الله سلیمانی با اشاره به همت والای جماعت تبلیغی در ترویج دین و توجه دادن مردم به احکام الهی اسلام تصریح کرد: سیاست جماعت تبلیغی در کنار دعوت باید متضمن نظارت بر درون نیز باشد زیرا در غیر اینصورت همانطور که فضله موشی یک دیگ برنج طارم را خراب و نجس می کند، انتساب برخی اشرار پلید به جماعت تبلیغ و عدم اظهار برائت کامل اعضای جماعت از آنان موجب خدشه وارد شدن به اصل جماعت تبلیغی می شود.

وجود رهبری نیاز انسانها در هر عصر و زمان است:
مولوی “عبدالعزیز شه بخش”، امیر جماعت تبلیغی سیستان و بلوچستان نیز در سخنانی به جایگاه دین در سعادت انسانها اشاره کرد و افزود: خداوند به عنوان خالق ما و تمام کائنات در امر آفرینش این کائنات از هیچ کسی کمک نگرفت و قدرت بی نهایت او نیز مانع از این است که در کار خویش نیاز به مشاور و راهنما داشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی که خداوند اراده وجود چیزی را کند کافی است که دستور ایجاد دهد چرا که خداوند خالقی است که نیازی به نقشه قبلی در خلقت ندارد و با وجود این قدرت عظیم، صاحب نهایت رحمت و مهربانی است و انسان را بیش از همه مخلوقات دوست دارد و از همین رو این کائنات را برای بهره برداری ما انسانها آفریده است.

مولوی شه بخش تاکید کرد: خداوند همزمان با خلقت اولین انسان، اولین نبی را مبعوث کرد چرا که خداوند متعال هیچگاه انسان را بدون رهبر و مرشد قرار نداده است و این مساله نیاز ضروری انسان در هر زمان است.

وی ادامه داد: از آنجا که هر پیامبری مبعوث برای قوم خویش بود و امتهای پیشین بعد از انبیای خود مسوولیتی نسبت به هدایت جامعه نداشتند اما نبی مکرم اسلام پیامبر رحمت برای همه انسانیت است لذا بعد از بعثت خاتم النبیین (ص) امت ایشان نیز در قبال هدایت جامعه بشری مسوولیت پیدا کردند.

امیر جماعت تبلیغی سیستان و بلوچستان افزود: رسول الله (ص) به رغم آزار و اذیت فراوان که از مشرکین دیدند هیچگاه از هدایت امت ناامید نشدند و هیچگاه درخواست عذاب برای امت نکردند و وظیفه دعوتگران امروزی نیز همین است.

وی تاکید کرد: هر یک از ما مسلمانان وظیفه داریم کار دعوت و ارشاد نبی اسلام را ادامه دهیم و همانطور که انبیا از هیچکس اجری نخواستند ما هم در راه دعوت به دین تنها باید از خدا اجر بخواهیم و همانطور که درد هدایت بشریت در دل رسول الله (ص) بود ما هم باید درد و دغدغه هدایت جامعه بشری را داشته باشیم.

وی هدف از دعوت و تبلیغ را بالا بردن سطح ایمانی انسانها دانست و افزود: محبت به خدا و رسول و استمرار دعوت و تبلیغ دین در جامعه، امنیت و اخوت را به ارمغان می آورد.

مولوی “صلاح الدین شهنوازی” از اعضای فعال جماعت تبلیغی نیز در این گردهمایی اظهار داشت: ایجاد جماعت تبلیغی با هدف تقویت نیروی ایمان و یقین در میان مسلمانان بوده است.

مولوی صلاح الدین ادامه داد: جماعت تبلیغی مشتمل بر اصول و حکمتهای دعوت است که اصول آن لایتغیر و در اختیار خدا و رسول(ص) است اما حکمت و روش دعوت به تناسب هر فرد متفاوت می باشد.

وی تصریح کرد: بر این اساس گزافه نیست اگر بگوییم برای هر فردی شاید یک روش متفاوت از دیگران برای آشنایی با دین موجود باشد.

وی افزود: اگر چه ما انسانها اشرف مخلوقات خداوند هستیم اما ارزش ما به واسطه عمل به احکام نورانی دین مبین اسلام است و در صورتی که از عمل به دین فاصله بگیریم از حیوانات هم بی ارزشتر می شویم.

مولوی شهنوازی ادامه داد: دعوت مردم به انجام احکام دین روش انبیا بوده که اکنون بر عهده ما قرار گرفته است و هر زمان دعوت به دین زیاد شده به همان نسبت فساد و تباهی در جامعه کمرنگ شده است.

در ادامه سردار “قدرت الله منصوری” فرمانده قرارگاه قدس سپاه در جنوب شرق کشور در سخنانی به بیان اهمیت نقش طوایف و اقوام در تامین امنیت منطقه پرداخت و اظهار داشت: در راستای تامین امنیت پایدار در منطقه تصمیم بر این است که ان شاءالله مسوولیت تامین امنیت به خود مردم واگذار شود و در همین زمینه دو تیپ مردم نهاد سپاه در ایرانشهر و سیستان در حال تکمیل است .

وی افزود: تلاش ما بر این است که از افراد بومی منطقه در این دو تیپ استخدام و بکارگیری شود و در این زمینه توجه بیشتر بر روی برادران اهل سنت منطقه است.

سردار منصوری تاکید کرد: با استخدام برادران اهل سنت به عنوان پاسدار در مجموعه سپاه، سعی داریم شرایطی را که از جهت مشارکت برادران اهل سنت در کردستان داریم در سیستان و بلوچستان نیز عملی کنیم.

وی افزود: متاسفانه وجهه استان سیستان و بلوچستان به واسطه شرارت و ناامنی عده ای اشرار مزدور استکبار در خارج استان خدشه دار شده است و این مساله می طلبد که تلاش کنیم چهره واقعی مردم غیور و وفادار این استان را به طور شفاف به نمایش بگذاریم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین جهانتیغ، مدیر دفتر جماعتهای تبلیغی نهاد رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان نیز با عرض خیر مقدم به امیران جماعت و جمعی از مسوولان حاضر بیان داشت: شناخت علمی جنبشهای اسلامی نیاز به آشنایی کامل با اندیشه های آنان دارد که شناخت اندیشه ها نیز کاری آسان نیست.

وی افزود: محبت اهل سنت نسبت به اهل بیت (ع) امری پنهان نیست بلکه به وضوح در گفته ها و عقاید آنان موج می زند.

وی ادامه داد: در همین زمینه پروفسور حمیدالله یکی از روشنفکران معاصر اهل سنت می گوید “درست است که ما سیدنا علی را از نظر خلافت چهارم می دانیم اما ایشان را از لحاظ معنویت و ولایت خلیفه اول محسوب می کنیم.”

ایشان همچنین از نقش آیت الله سلیمانی در پیشبرد اهداف نهاد رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و توجه خاص ایشان به مسایل استان قدردانی کرد.

برچسب ها:ارسال نظر: