۱۹ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

مقالاتدیدگاه | تعداد بازید : 626 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۰

گوشه‌ای از الزامات همت مضاعف و کار مضاعف

همت بلند دار که مردان روزگار

از همت بلند به جایی رسیده‌اند

مقدمه

یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی وجود رهبری با درایت و آگاه و با بصیرت بوده و هست. طبق سنتی حسنه رهبر معظم انقلاب در ابتدای حلول هر سال نام و عنوانی را برگزیده و اعلام می‌نمایند. بر همین منوال قبل از لحظه تحویل سال عنوان سال جدید مورد گفت وشنود در بخش‌های مختلف جامعه بخصوص خانواده‌ها قرار می‌گیرد و هر کسی با توجه به دیدگاه خودش نامی را پیش‌بینی می‌کند.

امسال هم با توجه به اتفاقات و رخ‌دادهای خاص بعد از انتخابات بیست و دوم خرداد ماه ۱۳۸۸ اکثریت افراد عباراتی که حاکی از وحدت و اتحاد ملی و انسجام اسلامی را مطرح می‌کردند. لحظاتی پس از تحویل سال ۱۳۸۹ بر خلاف همه گمانه زنی‌ها وپیش‌بینی‌ها عبارت جدید ومهم «همت مضاعف، کار مضاعف» اعلام و بر سر زبان‌ها و پیامک‌های تلفن‌های همراه افتاد.

سه راه اول

امید است که این مهم مورد توجه و واکاوی موضوع و احصای آن توسط دانشمندان و اندیشمندان و دانشجویان و در یک کلمه همه احاد ملت قرار بگیرد و تنها در سخنرانی‌هاو جلسات به ظاهر قضیه پرداخته نشود؛ چرا که با سخنرانی و پرداختن به ظاهر شعار، نمی‌توان در راستای تحقق ان گام برداشت، بلکه با دوری از خستگی و ضعف بایستی همت و کار مضاعف را در خودمان احیا کنیم.

این روند به تعبیر آیت‌الله امامی کاشانی در بر داشتن سه قدم ممکن است؛

قدم اول «همت افاقه» است؛ یعنی به هوش آمدن و بیدار شدن. وقتی انسان بیدار شود باید به اطرافش نگاه کند و برنامه‌ریزی نماید، لذا اگر بیدار نشویم و افاقه پیدا نکنیم، نمی‌توانیم به گام دوم و سوم برسیم.

قدم دوم، «همت بی‌اعتنایی» است؛ این مسئله به معنی بی‌اعتنایی به مخالفان است. بی‌اعتنایی به عواملی که کم کم انسان را از پا درمی‌آورد و سرانجام او را از بین می‌برد. یعنی بی‌اعتنایی به کسالت، به خوشگذرانی‌ها، لهو و لعب‌ها، مواد مخدر، ولگردی و بی‌اعتنایی به ارزش‌ها و هنجارها یعنی انسان باید در برابر جهل  به شهوات، بی‌خبری‌ها، دروغ، خیانت وظلم، متکبر باشد و خود را از این‌ها دور کند.

قدم سوم «همتِ همت عالی» است؛ این مسئله بسیار مهم است وهمه موظف‌اند در جهت آن گام بردارند.

همت بلند دار که مردان روزگار

از همت بلند به جایی رسیده‌اند

«همت» که از آن به عنوان اراده و عزم هم تعبیر می‌کنند، وقتی واژه «مضاعف» هم به آن اضافه گردد، تأکید و تشدید و  چندین برابر شدن را می‌رساند تا به پیشرفت منجر شود، زیرا پیشرفت محصول همت مضاعف و کار مضاعف است.

امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ در حکمت چهارم نهج البلاغه، واژه همت را اساس ارزش انسان قرار داده و از آن به عنوان قدر انسان یاد نموده‌اند؛و به این ترتیب به ما می‌فهمانند که والا مقامی و یا پستی و بی‌ارزشی فرد، نتیجه بلند همتی و یا دون همتی خود اوست.

بلند همتی ان است که انسان در یک حد معین از امور که باعث فزونی فضیلت و شرف آدمی می‌گردد بسنده نکند تا به مقامی از آن ارزشمندتر و والا تر برسد و نتیجه چنین کار بزرگی عظمت و ستایش انسان است و دون همتی آن است که انسان به کارهای ناچیز و پست بسنده کند و از امور باارزش صرف نظر نماید.

الزامات و نیاز مندی‌های همت مضاعف و کار مضاعف

در این نوشتار بر آن شدیم تا «پارامترهایی از الزامات و نیاز مندی‌های همت مضاعف و در کنارش کار مضاعف» را مطرح کنیم. شاید ابتدا خودم و سپس دیگر عزیزان از آن بهره ببرند و نسبت به اجرای آنها اهتمام بورزند.

۱٫ همت مضاعف در استفاده بهینه از منابع موجود و امکانات

همان‌گونه که مقام معظم رهبری در بیانات نوروزی خویش اشاره فرمودند، لزوم توجه به اصلاح الگوی مصرف پایان نپذیرفته بلکه بایستی استمرار داشته باشد و باید بیش از گذشته به این مهم اهتمام بورزیم و با در نظر داشتن خدا در محدوده کار و زندگی شخصی خودمان، از اسراف و مصرف نابجای امکانات در زندگی  سازمانی، اداری و شخصی بژرهیزیم، از جمله صرف وقت، مصرف انرژی، منابع پولی در اختیار، امکانات در اختیار و …

۲٫ همت مضاعف در امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر از فروع دین بوده و وظیفه‌ای همگانی است که بایستی همه افراد جامعه  به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. لذا امید است در سال ۱۳۸۹ از این مهم به عنوان  یک کار خوب و شایسته که مورد تأکید دین مبین اسلام است، با همتی مضاعف و به کارگیری روش‌های نو و خلاقانه استقبال کرد و با تمامی مظاهری که مصداق منکر و همچنین کم کاری که باعث ضربه زدن به چرخه اقتصادی مملکت می‌شود مبارزه کرد. البته این تذکر لازم است مورد توجه همه ما قرار گیرد که امام جعفرصادق ـ علیه‌السلام ـ فرمودند: «به غیر از زبان، مردم را به خیر و خوبی دعوت کنید.»

۳٫ همت مضاعف در کار مضاعف

چه زیبا سرود آن شاعر خوش ذوق وخوش قریحه؛

برو کار میکن مگو چیست کار

که سرمایه جاودانی است کار

لذا از آنجا که همه ما خود را سرباز ولایت می‌دانیم و ادعا داریم پیرو حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای به عنوان نایب امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بوده و موظفیم که دستورات و تدابیر ایشان را مو به مو اجرا کنیم، امید می‌رود سال ۱۳۸۹ سال همت مضاعف برای کار کردن مضاعف باشد و هر کس در هر واحد و قسمتی که هست از کار نهراسد. باید کار کردن را ارزش بدانیم، چرا که همه ما مسئول هستیم برای ساختن کشور آن هم با مضاعف و همت والا.

۴٫ همت مضاعف و وجدان کاری و انضباط اجتماعی

معروف است که می‌گویند وجدان تنها محکمه‌ای است که نیاز به قاضی ندارد و چه خوب است بار دیگر وجدان کاری یعنی انجام کارها بر اساس وجدان سر لوحه کارهایمان قرار گیرد، آن هم با چاشنی انضباط اجتماعی در تمامی صحنه‌های اجتماعی زندگی روز مره‌مان و چه خوب است که در سال  ۱۳۸۹همت وتلاشمان را مضاعف نماییم تا کار هایمان را بر اساس وجدان و نظم و انضباط به انجام برسانیم که فرمود: «اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم.»

۵٫ همت مضاعف در اهتمام به نماز و دعا و دوری از گناه

از آنجایی که نماز ستون دین است و تأکیدات دین اسلام مبنی بر اهتمام هر چه بیشتر به نماز و نقش آن در خود سازی و تزکیه نفس دارد، امید است که همه ما با گرامی داشتن نماز که نردبان تعالی انسان و مسبب رسیدن آدمی به رستگاری مادی و معنوی است، کمر همت بسته و به این مسئله بیشتر اهمیت بدهیم. همچنین پرداختن به ادعیه که باز هم در احادیث و روایات به عنوان کلید بهشت از آن یاد شده است؛ «الدعاء مفتاح الجنه.»

البته بهترین  راه در تقویت روحیه، پردازختن به نماز بخصوص نماز اول وقت و دعا و استغفار و دوری از گناه است؛ از جمله همت بر ترک دروغ چرا که امام حسن عسکری ـ علیه‌السلام ـ  می فرمایند: «همه زشتی‌ها و گناهان را در خانه‌ای قرار داده‌اند و کلید ورود به این خانه دروغ است.» یا گناه غیبت که تأثیر وضعی آن بر روح و جان، با خوردن گوشت برادر مرده برابی می‌کند و یا همچنین تهمت که متاسفانه امروز به  امری رایج در بین اکثریت افراد در آمده است، همان تهمتی که مستوجب ابتلای به عذاب اللهی می‌شود.

۶٫ همت مضاعف در تکریم ارباب رجوع

امام خمینی «ره» خطاب به مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران می‌فرمایند: «مردم ولیّ نعمت ما هستند.» یا در جایی دیگر مطلبی با این مضمون دارند: «من یک تار موی این کوخ نشینان را به تمام ثروت کاخ نشینان عوض نمی‌کنم.»

پس بیاییم همه با هم در سال ۱۳۸۹نسبت به تکریم ارباب رجوع و احترام به آنانی که مخصوصاً در سطوح پایین جامعه هستند، بکوشیم و با خود و خدای خویش عهد و پیمان ببندیم که به قول بسیاری از شهدای راه خدا، خود را نوکر و خادم مردم بدانیم و بر این نوکری افتخارکنیم و به خود این‌گونه القا کنیم که نیازمندی مردم به ما نعمتی عنایت شده از سوی خداست و کسی چه می‌داند شاید هم یک آزمایش و محک.

۷٫ همت مضاعف در تأمین سلامت جامعه

به قول معروف عقل سالم در بدن سالم است. جامعه سالم جامعه‌ای است رو به پیشرفت و پویایی ونشاط ونوآوری. امنیت و سلامت از جمله مصادیق نعمات اللهی شمرده شده‌اند، سلامت در ابعاد مختلف روحی، روانی و جسمی به آراستگی بستگی دارد.

آراستگی روح وروان با عمل نمودن به احکام اسلامی و عبادت  خدای منان به دست می‌آید. آراستگی جسمی بستگی به توجه افراد به رعایت بهداشت و نظافت و ورزش دارد. تأکید اسلام بر حفظ آراستگی ظاهری مثل پوست و مو، بهداشت دهان و دندان و ناخن  و استعمال بوی خوش نشان از اهمیت آراستگی جسمی داشته که نشان می‌دهد بایستی با همت مضاعف در تأمین سلامت خود، خانواده و جامعه کوشا باشیم.

ضمن آنکه مقام معظم رهبری نیز در پیام نوروزی خویش فرمودند: «سلامت باید در برنامه پنجم مورد توجه قرار بگیرد.» ایشان یکی از بخش‌های تأمین سلامت را  مسئله ورزش عنوان و اضافه کردند: «نشاط، سلامت، آمادگی و «حوصله کار» در سایه ورزش تأمین می‌شود.»

همچنین در دیداری که اخیراً ریاست جمهوری با مراجع تقلید داشتند یکی از موضوعات تأکید شده توسط مراجع پرداختن به مسئله ورزش بود،  لذا شایسته است در سال ۱۳۸۹ با همت مضاعف بر حفظ آراستگی، نظافت و ورزش که لازمه یک جامعه سالم است بپردازیم و به خاطر داشته باشیم که «ولاتلقوا باید کم الی التهلکه.»

۸٫ همت مضاعف در تولید فکر و اندیشه

به عنوان کسانی که در یک جامعه جوان قرار داریم بایستی با مطالعه و افزایش معلومات عمومی و تخصصی، در جهت تولید فکر و اندیشه اقدامی عملی انجام دهیم. و یا به فرموده مقام معظم رهبری نهضت نرم‌افزاری و تولید علم داشته باشیم و این میسر نمی‌شود مگر با همت مضاعف تمامی جوانان اندیشمند و دانشمند کشور اسلامی‌مان.

۹٫ همت مضاعف در آمادگی و مقابله با جنگ نرم

دشمنان اسلام در طول عمر سی و چند ساله انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، قصد داشته و نیز همچنان تصمیم دارند به اعتقادات مذهبی مردم صدمه بزنند، چرا که با ترویج اسلام ناب  محمدی و حرکت در مسیر ولایت فقیه نقشه‌های شوم انان نقش بر آب خواهد شد و این با همت و احساس مسئولیت مضاعف همه ما در راستای کسب معرفت دینی و بالا بردن بصیرت سیاسی  امکان پذیر خواهد بود؛ یعنی تعهد به ولایت با تحقق شعار همت وکار مضاعف.

۱۰٫ همت مضاعف در تحقق فرمان مطاع حضرت امام مبنی بر تشکیل بسیج بیست میلیونی

همه ما به نقش بسیج و بسیجیان در پاسداری از نظام اسلامی و پاسداشت و حفظ ارزش‌های انقلاب در سی سال گذشته و اقفیم. مطمئناً انچه به قوام  و بقای انقلاب کمک خواهد کرد همت گماشتن به حفظ و ترویج این روحیه اصیل انقلابی است؛ نیرویی که خالصانه تلاش مضاعف و کار شبانه روزی‌اش را عبادت و پرستش خدا می‌دانسته و می‌داند.

۱۱٫ همت مضاعف در صداقت گفتار و کردار

آنچه موجب اخوت و برادری و تحکیم دوستی می‌گردد صداقت است و چه خوب است که در سال ۱۳۸۹ همه ما سعی کنیم که در گفتار و کردارمان صداقت را فراموش نکنیم. تلاش کنیم رفتار، گفتار و کردارمان مطابق با اصول انسانی و مبانی اسلامی باشد، بخصوص در بیان صادقانه عمل کردمان، انصاف داشته باشیم.

به جای جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

باید که در درخواست فرج آن یار سفر کرده هم همت مضاعف داشته باشیم. سال‌هاست که «مهدی امت‌ها» همچون خورشید پشت ابر، برکاتش را بر زمینیان نثار می‌کند. ما هم گاه، گاهی یادی از او می‌کنیم و دعایی به جانش؛ اما این کافی نیست که نیست. باید با همت‌ها و اراده‌هایی محکم‌تر و پولادین‌تر و قلب‌هایی سلیم‌تر و آسمانی‌تر و زبان‌هایی صادق‌تر و پاک‌تر، از اعماق جان و دل، چون تشنه‌کامی با لب و کامی تفدیده و خشکیده و چاک خورده در کویر که طالب آب است، از خدا «مهدی امت‌ها» را طلب کنیم و در این راه از هیچ تلاش و ایثاری دریغ نکنیم.

به امید ظهور «مهدی؛ که بهار بشریت، پس از خزان انسانیت و معنویت است» و سال‌های سراسر عطوفت و عدالتی که او برای آدمیان به ارمغان خواهد آورد.

پی‌نوشت‌ها:

۱٫ قرآن کریم.

۲٫ نهج البلاغه و شرح ابن میثم

۳٫ صحیفه امام

۴٫ سخنرانی‌های مقام معظم رهبری

۵٫ سخنرانی آیت الله امامی کاشانی در نماز جمعه فروردین ماه ۱۳۸۹

به قلم: محمد ناظری

 

برچسب ها:

, , , , ,ارسال نظر: