۲۴ آذر سال ۹۷
‏‫کاربر گرامی به پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت ایرانشهر خوش آمدید

یادداشتدیدگاه | تعداد بازید : 676 مشاهده شده | تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۰

BBC را بشناسیم

BBC را بشناسیم؛ از وامداری چرچیل تا سانسورگری مدرن

۵۷سال پیش بنگاه خبرپراکنی بریتانیا موسوم به BBC  پخش اخبار تلویزیونی خود را آغاز کرد. این بنگاه خبری که مدعی بود هدفش انتشار اخبار است، امروز به ابزاری در دست غرب تبدیل شده تا در میان دیگر کشورها تفرقه ایجاد کند.

۵ جولای (۱۴ تیر) سالگرد آغاز به کار اخبار تلویزیونی شبکه بی بی سی است. شبکه بی بی سی در چنین روزی در سال ۱۹۵۴ بولتن خبری ۲۰ دقیقه ای را پخش کرد که توسط فردی با نام ریچارد بیکر (Richard Baker) خوانده شد. این بولتن خبری حاوی اخباری از انگلیس و دیگر کشورهای جهان بود. در آن زمان “یان جکوب” (Ian Jacob) مدیر عامل بی بی سی ادعا کرد که این تازه آغاز چیزی است که در آینده جهان به طور چشمگیری تاثیرگذار خواهد بود.

امروز با گذشت ۵۷ سال از  خبرپراکنی بی بی سی در جهان، ما شاهد تاثیرگذاری این شبکه به اصطلاح خبری هستیم. اما این تاثیرگذاری دقیقا به صورت منفی است؛ نه آنچنان که غربی ها با ژستی انساندوستانه ادعا می کنند.

شبکه  ( British Broadcasting Corporation)بودجه خود را از وزارت خارجه انگلیس دریافت می کند و همین امر دلیل خوبی است که ثابت کند این بنگاه خبری ابزاری در دست دیپلماسی “مکارانه” بازمانده از دوران چرچیل است.

بی بی سی هم اکنون دارای حدود ۲۳ هزار خبرنگار در سراسر جهان است و با کمک گرفتن از بودجه و امکانات بی حد و حصری که در اختیار دارد، تلاش می کند در میان کشورهای مختلف به ویژه مسلمان تفرقه افکنی کند.

جالب آن است که در سال ۱۹۵۴ مجوز فعالیت بی بی سی از طرف وزارت کشور انگلیس صادر شد، اما همانطور که ذکر شد، امروزه بودجه آن پس از تصویب در پارلمان از سوی وزارت خارجه این کشور پرداخت می شود.

امروزه بی اعتباری و عدم صحت در اخبار بی بی سی به جایی رسیده که رسانه های غربی و حتی رسانه های انگلیسی نیز به این امر اذعان دارند. چنانکه مدتی پیش روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مطلبی آورده بود که شبکه بی بی سی در ایجاد فضای کاری مطمئن برای کارمندان و خبرنگارانش ناتوان است. این گزارش گاردین در حالی منتشر شد که تعداد زیادی از نیروهای خبری خبره این بنگاه به ظاهر خبری، به دلیل مشکلاتی که این شبکه برایشان ایجاد کرده بود از کار در آنجا خودداری کرده و این رسانه را ترک کرده بودند.

شبکه خبری بی بی سی که در ابتدا فقط مجوز پخش اخبار تلویزیونی را به دست آورده بود، آنچنان خود را وارد بازی های سیاسی مقامات غربی و صهیونیستی کرده که به طور قاطع می توان گفت مرجع خبری مورد اطمینانی نیست و حتی بسیاری از افرادی که برنامه های این شبکه را می بینند، با آن موافق نیستند.

برنامه های شبکه بی بی سی که با ادعای یک رسانه بیطرف کار خود را آغاز کرده، نه تنها به طور کامل با ارزش های ملتها ناهمخوان است، بلکه حتی از اصول اولیه اعلامیه حقوق بشر و منشور یونسکو نیز تخطی کرده است.

بسیاری از تحلیلگران در سطح جهان اعتقاد دارند بی بی سی به هیچ وجه یک شبکه خبری نیست بلکه شبکه ای است که برای جریان سازی خبری تاسیس شده و اهداف خاصی را دنبال می کند. این شبکه با پنهان کردن بسیاری از واقعیت ها و حقیقت ها، همواره تلاش می کند در میان کشورهای مسلمان تفرقه ایجاد کند و در این راه تا ایجاد جنگ های خانمان سوز پیش می رود. این رسانه و رسانه هایی شبیه به آن از انتشار دروغ و اکاذیب نیز ابایی ندارند و مثال جنگ عراق یکی از بارزترین مثال های دروغ پراکنی این بنگاه خبرپراکنی است. در مورد جنگ عراق همانطور که همه می دانیم، انگلیس همدست شماره یک آمریکا بود و هست و همانطور که به خوبی مشخص شده این جنگ افروزی که منجر به کشته شدن انسان های بیگناه و غیرنظامی بسیار زیادی شد، دقیقا هیچ دلیل قابل پذیرشی نداشت و بر پایه دروغ رخ داد. اما بی بی سی که در اختیار دولت انگلیس است،  به طور بی شرمانه به انتشار این دروغ ها پرداخت و آن چنان دروغ ها را به افکار عمومی جهان خوراند که خودشان بعدها مجبور شدند مسئولان بررسی پرونده جنگ عراق از جمله “دیوید کلی” را به قتل برسانند تا بیش از این آبروی برباد رفته شان، از دست نرود.

نگاه اخلاقی و امیدبخش و به دور از تبعیض نژادی و مذهبی که به طور اصولی سرلوحه رسانه های واقعی هستند، دقیقا عناصری می باشند که در این شبکه وجود ندارد. آنها “سانسور” را به شیوه خودشان اعمال می کنند و همانطور که گفتیم، سیاست گذاری های خود را به شکلی بنا کرده اند که دین اسلام را که دینی مبتنی بر اخلاق و عطوفت است، دینی خشن نشان دهند و مسائلی را به آن ربط دهند که واقعا به آن ارتباطی نداشته و در اسلام وجود ندارد. اگر بخواهیم گوشه دیگری از اعمال این سانسورچی ها را بیان کنیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که این شبکه خبری همواره نقض قوانین بین المللی و حقوق بشر از سوی کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا و انگلیس را پنهان می کند و برعکس کوچکترین مسائل را در کشورهای مورد هدف بزرگ کرده و یا حتی با دروغ پردازی، این کشورها را ناقض حقوق بشر نشان می دهد.

شبکه های غربی و به ویژه شبکه بی بی سی با شیوه های پیچیده و تجهیزات مدرن شرایطی را ایجاد می کنند که حتی در اهل فکر و اندیشه نیز گاهی شک و تردید ایجاد می کنند و در برخی موارد موفق به ایجاد تفرقه می شوند. آنها شیوه ها و شگردهایی را علیه جهان اسلام به کار می برند که برخی از کشورهای عربی در دام آنها افتاده اند و چنان جنگ رسانه ای را ایجاد کرده اند که متاسفانه دامن برخی کشورهای مسلمان گرفته و این نتیجه ۵۷ سال کار خبری بنگاه خبرپراکنی بریتانیا موسوم به BBC است

برچسب ها:ارسال نظر: